Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Talent, który nie ma warunków do treningu

04-08-2021 20:42 | Autor: RK
Zaledwie 15-letnia Izabela Kuczaba vel Kuciabińska zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski U18 w biegu na 3000 metrów. Juniorka reprezentująca barwy KS Czempion Warszawa na co dzień mieszka i trenuje w naszej dzielnicy.

Podopieczna trenera Macieja Topolewskiego od kilku lat pokazuje swój sportowy talent jednak po raz pierwszy poparła go medalem w imprezie tej rangi. W rozgrywanych we Włocławku Mistrzostwach Polski juniorów młodszych ursynowska biegaczka wynikiem 9:56.03 zajęła trzecie miejsce, finiszując tuż za rok starszymi rywalkami. Wynik Izabeli stanowi obiecującą prognozę na przyszłość. Dotychczas jej najlepszymi rezultatami były czwarte miejsce w ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski U16 oraz piąte miejsce w halowych Mistrzostwach Polski U18.

Z konieczności miejscem treningów Izabeli jest najczęściej Las Kabacki. Uboga w infrastrukturę lekkoatletyczną stolica nie stanowi dla młodych sportowców atrakcyjnego miejsca rozwoju. Chcąc wykorzystać pełnowymiarową bieżnię, mieszkanka ul. Hirszfelda zmuszona jest podróżować aż na Bielany, gdzie wraz z klubem ponosi wysoki koszt wejścia na należący do warszawskiej AWF obiekt lekkoatletyczny. Alternatywę stanowi ogólnodostępna bieżnia w śródmiejskim WCSM Agrykola, jednak miejsce to pozbawione jest zaplecza sanitarnego, co – jak łatwo się domyślić – stanowi poważne utrudnienie w treningu. Brak szatni i toalet nie może jednak zniechęcić pasjonatów tego sportu, gdyż tragicznym rozwiązaniem pozostają wysokie koszty wynajmu i dalekie podróże w oddalone od Ursynowa dzielnice Warszawy. Nie stać na to, ani młodzieży poświęcającej czas szkolnym obowiązkom, ani niedofinansowane kluby sportowe.

Pozostaje ku pokrzepieniu założyć, że hart ducha młodzieży kształtuje się w najtrudniejszych warunkach i mieć zarazem nadzieje, że pasja trenerów-wolontariuszy nie zginie wraz z kolejnymi przeciwnościami.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA