Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

28°
19°

„Sztuka Ogrodów” w Ogrodzie - Malarstwo Anny Foryckiej-Putiatyckiej

02-08-2017 21:50 | Autor: Mirosław Miroński
Wielkie miasto kojarzy się nam często z szybkim tempem życia. Mieszkańcy stolicy mają ułatwiony dostęp do wielu dóbr kultury. W każdej chwili mogą odwiedzić galerię, pójść do teatru na wybrany spektakl, do kina czy na koncert do jednej z wielu sal koncertowych.

Niedostatki kontaktu z naturą rekompensują sobie najczęściej idąc do parku, czy znajdując schronienie w jakiejś „samotni” w otoczeniu miejskiej zieleni. Tych w mieście nie brakuje. Wystarczy się tylko rozejrzeć.  Paradoksalnie, czasem możemy połączyć jedno z drugim – wybierając się na spacer, możemy otrzymać bonus w postaci imprezy kulturalnej odbywającej się w miejscu, do którego się udajemy. Tak było w przypadku wystawy malarstwa Anny Foryckiej-Putiatyckiej „Sztuka Ogrodów” w Galerii „Natura et Ars” w Centrum Eukacyjno-Konferencyjnym Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, przy ul. Prawdziwka 2.

Anna Forycka-Putiatycka jest artystka znaną, dysponującą ogromnym dorobkiem twórczym. Jest też aktywną organizatorką licznych wydarzeń w Oddziale Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczy w wielu wystawach grupowych, prezentuje swoje prace w wystawach indywidualnych. Jest też założycielką Grupy „Symfonia” – artystów inspirujących się tematyką muzyczną.

Jej prace prezentowane na wystawie „Sztuka Ogrodów” to połączenie jej potrzeb płynących z temperamentu malarskiego z wyobrażeniem ogrodu, roślin, kwiatów, specyficznej atmosfery, która im towarzyszy. W jej obrazach nie należy doszukiwać prób odzwierciedlenia natury wprost, a raczej wspomnień z dzieciństwa zapisanych na płótnie, obrazów przywracanych z czasem odległej  pamięci, przeniesionych na powierzchnię obrazu przy pomocy pędzla, czy szpachli. Ogrody Anny Foryckiej-Putiatyckiej to miejsca tajemnicze, intymne, ale też zapraszające do zagłębienia się w nie, zachęcające do wejścia w świat fantazji i magii.

To podejście do ogrodów wyjaśnia sama artystka: – „Wychowałam się w Puszczykówku, miejscowości leżącej w sercu Wielkopolskiego Parku Narodowego, w starym domu z cudownym ogrodem, położonym na wzgórzu, w zakolu Warty. Ten krajobraz widokowy inspirował mnie od najmłodszych lat. Zmieniał się wraz z porami roku i wywarł ogromny wpływ na moją twórczość. Każda roślina jest mi bliska, utrwalona na płótnie przedłuża swój żywot, stając się nieprzemijającym elementem otaczającego mnie świata. Maluję ogrody, w których żyję, którymi się otaczam, które kocham - wyjaśnia.

Wróć

Inne artykuły

Bieg Ursynowa - święto sportu dla wszystkich - Życzę Wam wszystkim osiągnięcia swoich celów i bardzo dobrej zabawy. Życzę powodzenia wszystkim, którzy dzisiaj na bardzo sportowo będą współzawodniczyć również w Mistrzostwach Polski na 5 km. Ścigajcie się, zdobywajcie nagrody - tymi słowami powitał zebranych uczestników Tomasz Majewski, lekkoatleta, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą. I już wkrótce zawieszał medale zwycięzcom.
KULT-owe Dni Ursynowa - największe święto dzielnicy Na początek wystąpili zwycięzcy tegorocznego Ursynów Music Fest – zespół My Own Westeland, grający mieszankę rock'n'rolla i punk-rocka. To była duża porcja mocy, która stopniowa rozpalała przybywającą publiczność na plac przed estradą.
35-lecie Szkoły Podstawowej przy ul. Teligi. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 przy ul. Teligi obchodzi 35-lecie. Z tej okazji otrzymała ona niecodzienny prezent – nowy budynek z 6 salami, pracownię komputerową, salę gimnastyczną, bibliotekę i dodatkową przestrzeń użytkową, której tak bardzo brakowało uczniom.
Petycja w sprawie remontu parku dinozaurów Niezwykle popularny park dinozaurów na Olkówce potrzebuje drugiego życia. Dziury w tartanowej nawierzchni, wyślizgane drewniane stopnie i inne objawy zużycia świadczą o potrzebie jego remontu. Dzięki temu plac zabaw nadal będzie bezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci, które przyjeżdżają tu z całej dzielnicy. Petycję w tej sprawie wystosowało stowarzyszenie PROJEKT URSYNÓW.