Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

25°
17°

„Sztuka Ogrodów” w Ogrodzie - Malarstwo Anny Foryckiej-Putiatyckiej

02-08-2017 21:50 | Autor: Mirosław Miroński
Wielkie miasto kojarzy się nam często z szybkim tempem życia. Mieszkańcy stolicy mają ułatwiony dostęp do wielu dóbr kultury. W każdej chwili mogą odwiedzić galerię, pójść do teatru na wybrany spektakl, do kina czy na koncert do jednej z wielu sal koncertowych.

Niedostatki kontaktu z naturą rekompensują sobie najczęściej idąc do parku, czy znajdując schronienie w jakiejś „samotni” w otoczeniu miejskiej zieleni. Tych w mieście nie brakuje. Wystarczy się tylko rozejrzeć.  Paradoksalnie, czasem możemy połączyć jedno z drugim – wybierając się na spacer, możemy otrzymać bonus w postaci imprezy kulturalnej odbywającej się w miejscu, do którego się udajemy. Tak było w przypadku wystawy malarstwa Anny Foryckiej-Putiatyckiej „Sztuka Ogrodów” w Galerii „Natura et Ars” w Centrum Eukacyjno-Konferencyjnym Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, przy ul. Prawdziwka 2.

Anna Forycka-Putiatycka jest artystka znaną, dysponującą ogromnym dorobkiem twórczym. Jest też aktywną organizatorką licznych wydarzeń w Oddziale Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczy w wielu wystawach grupowych, prezentuje swoje prace w wystawach indywidualnych. Jest też założycielką Grupy „Symfonia” – artystów inspirujących się tematyką muzyczną.

Jej prace prezentowane na wystawie „Sztuka Ogrodów” to połączenie jej potrzeb płynących z temperamentu malarskiego z wyobrażeniem ogrodu, roślin, kwiatów, specyficznej atmosfery, która im towarzyszy. W jej obrazach nie należy doszukiwać prób odzwierciedlenia natury wprost, a raczej wspomnień z dzieciństwa zapisanych na płótnie, obrazów przywracanych z czasem odległej  pamięci, przeniesionych na powierzchnię obrazu przy pomocy pędzla, czy szpachli. Ogrody Anny Foryckiej-Putiatyckiej to miejsca tajemnicze, intymne, ale też zapraszające do zagłębienia się w nie, zachęcające do wejścia w świat fantazji i magii.

To podejście do ogrodów wyjaśnia sama artystka: – „Wychowałam się w Puszczykówku, miejscowości leżącej w sercu Wielkopolskiego Parku Narodowego, w starym domu z cudownym ogrodem, położonym na wzgórzu, w zakolu Warty. Ten krajobraz widokowy inspirował mnie od najmłodszych lat. Zmieniał się wraz z porami roku i wywarł ogromny wpływ na moją twórczość. Każda roślina jest mi bliska, utrwalona na płótnie przedłuża swój żywot, stając się nieprzemijającym elementem otaczającego mnie świata. Maluję ogrody, w których żyję, którymi się otaczam, które kocham - wyjaśnia.

Wróć

Inne artykuły

Obwodnica u wrót al. KEN Szybko przebiegają prace przy budowie wykopu pod najdłuższy w Polsce tunel (2,3 km) pod ulicą Filipiny Płaskowickiej.
Plan Miejscowy dla północnej części Osiedla Stokłosy – trwają konsultacje Rozmawiamy z zastępcą burmistrza Ursynowa Piotrem Zalewskim.
Na Ursynowie upamiętniono 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. We wtorek 15 sierpnia w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego odbyły się uroczystości związane z obchodami w 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. W kaplicy Pamięci Narodowej przedstawiciele ursynowskiego samorządu złożyli kwiaty, a następnie odbył się koncert zespołu Big-Band Ursynów.
Kreatywnie i sportowo dzięki Budżetowi Partycypacyjnemu Urząd Dzielnicy Ursynów zaprasza na bezpłatne zajęcia sportowo-kreatywne dla całej rodziny w ramach Budżetu Partycypacyjnego. Przed nami trzy ostatnie soboty w godz. od 9.00 do 13.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy – szczególnie na ceramikę. Zapisy: telefonicznie: 577 936 746 w piątki od 9.00 do 10.00 lub w czasie sobotnich zajęć, osobiście w czasie zajęć. Na projekt SP 100 - Aktywne soboty, w ramach którego odbywają się zajęcia, zagłosowało 295 osób.

komentarze

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza do artykułu
Imię i nazwisko *
Wiadomość *
Pola oznaczone * są obowiązkowe.