Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Szpital Południowy: pytamy, Ratusz odpowiada

11-09-2019 20:48 | Autor: Tadeusz Porębski
W publikacji „Alergia na Szpital Południowy powróci w nowej formie” (Passa nr 34/975) zadaliśmy rzecznikowi prasowemu Urzędu m. st. Warszawy dwanaście pytań w trybie ustawy Prawo Prasowe. Poniżej publikujemy odpowiedzi udzielone przez stołeczny ratusz. Nie zamierzamy ich komentować pozostawiając ocenę Czytelnikom.

1. Dzień 31 lipca 2019 r. był terminem zakończenia prac budowlanych przy budowie Szpitala Południowego i nie został dotrzymany. Czy wyznaczono nowy termin zakończenia robót budowlanych budynku szpitala bez wyposażenia?

Ostateczny termin zakończenia inwestycji będzie znany po uzgodnieniu całości zakresu zmian w budynku powstającego szpitala. Przewidywany termin zakończenia prac budowlanych to maj 2020 roku.

2. Czy podpisano z wykonawcą dokument (jaki – porozumienia, aneks, inne?), w którym określono nowy termin oraz zakres prac? Jeśli tak, jakie są warunki finansowe wynikające z podpisanego dokumentu, m. in. ile wyniesie dodatkowe wynagrodzenie Wykonawcy?

Nie został jeszcze podpisany aneks związany z koniecznymi do wprowadzenia zmianami, więc za wcześnie na określenie wynagrodzenia dla wykonawcy.

3. Czy miasto zrezygnowało z kar umownych z stosunku do wykonawcy z tytułu niedotrzymania przez niego terminu zakończenia prac budowlanych?

Na obecnym etapie robót budowlanych brak jest podstaw do naliczania kar umownych wykonawcy szpitala.

4. Jakie zmiany w stosunku do projektu budowlanego z 2017/2018 r., który miedzy innymi przewidywał urządzenie na kondygnacji +2 pracowni hemodynamiki (projekt złożony w Biurze Architektury Urzędu m.st. Warszawy), wprowadzono po zmianie operatora na spółkę Solec?

Patrz odp. na pkt. 1.

5. Jakie koszty nowych prac projektowych oraz robót budowlanych, wynikających ze zmian w stosunku do zatwierdzonego projektu budowlanego z 2017/2018 r., przewiduje inwestor?

Patrz odp. pkt. 2

6. Proszę o wskazanie oddziałów szpitalnych planowanych przez nowego operatora wraz z liczbą łóżek na każdym z nich.

Szczegółowy profil medyczny jest obecnie w trakcie dopracowywania i rozmów z NFZ.

7. Czy zmiany w projekcie zostały poprzedzone analizą ekonomiczno-finansowa?

Wynikiem nowej koncepcji i zaproponowanych zmian jest uzyskanie przez szpital finansowania.

8. Czy miasto planuje przekształcenie w przyszłości SP w spółkę?

Uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki Szpital Solec sp. z o.o. utworzono w Szpitalu Solec sp. z o.o., nowy zakład leczniczy w organizacji zlokalizowany u zbiegu ul. Rtm. Witolda Pileckiego i ul. Indiry Gandhi w Warszawie.

9. Kto konkretnie podjął decyzję o zmianie operatora SP z SPZOZ Ursynów na spółkę SOLEC?

Decyzja wynika z uchwały Rady m. st. Warszawy oraz z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników Spółki Szpital Solec sp. z o. o.

10. Jakie argumenty zadecydowały, że operatorem SP ma być właśnie spółka Solec.

Główną przyczyną przyjęcia takiego rozwiązania stało się wprowadzenie sieci szpitali, która ograniczyła możliwość kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej dla nowych jednostek. Takie ukształtowanie i strukturalne przyporządkowanie Szpitala Południowego pozwoli na udzielanie w powstającej placówce świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

11. Jaki wpływ i czy w ogóle będzie go miał samorząd Ursynowa na funkcjonowanie SP, którego budowę wymyślono na Ursynowie jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku?

Zadania związane z szeroko rozumianą ochroną zdrowia w m. st. Warszawie należą do kompetencji Biura Polityki Zdrowotnej. Niemniej w skład zespołu zadaniowego związanego z uruchomieniem Szpitala Południowego wchodzą także burmistrz Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy oraz przewodnicząca Komisji Zdrowia, Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Rady Dzielnicy Ursynów.

12. Czy wprowadzenie do nowego projektu niejasnych potrzeb jednostkowych (np. alergologia kosztem uszczuplenia zakresu inwazyjnej kardiologii) nie doprowadzi do znacznej utraty funkcji ochrony zdrowia na potrzeby lokalne?

Nowy szpital nie posiada kontraktu na kardiologię inwazyjną, gdyż nie wynika to z potrzeb zdrowotnych. Natomiast Poradnia Alergologiczna już w tym momencie może liczyć na stosowny kontrakt. Poradnia Alergologiczna uwzględnia szeroki zakres świadczeń dla dzieci, co wraz z SOR-em dziecięcym pokrywa ważną część obszaru opieki zdrowotnej dla najmłodszych.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA