Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

9°
3°

SYMFONICZNO-CHÓRALNE REQUIEM NA URSYNOWIE

08-11-2017 22:20 | Autor: red.
Koncert, który odbył się w niedzielę 5 listopada w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa, należał do szczególnych. Ponad stu muzyków i chórzystów zaprezentowało jeden z najbardziej znanych na świecie utworów muzyki sakralnej – Requiem op. 48 Gabriela Fauré. W tym imponującym artystycznym przedsięwzięciu udział wzięli: Ursynowski Chór Iuvenis, Zespół Wokalny Ars Chori, Chór Kameralny Ab Imo Pectore, soliści: Aleksandra Klimczak (sopran), Michał Nowicki (baryton), organista Krzysztof Łazutka oraz muzycy pod batutą Jakuba Kaczmarka.

Przed koncertem głos zabrał wiceburmistrz Ursynowa Łukasz Ciołko, wyrażając radość z faktu, że w koncercie wezmą udział ursynowscy chórzyści.

 – Wielu z dzisiejszych wykonawców to nasi sąsiedzi, którzy czynnie tworzą kulturę i swoją pracą chcą się z nami dzielić. Warto docenić ich pasję i to, że podjęli się interpretacji arcydzieła światowej muzyki sakralnej.

Requiem Faurégo nabiera szczególnego znaczenia w listopadzie, miesiącu, który w Polsce poświęcony jest pielęgnowaniu pamięci o zmarłych. Zostało ono bowiem skomponowane jako muzyczna msza żałobna. Spośród innych utworów tego typu wyróżnia się jednak podejściem do śmierci jako uwolnienia od trosk i przejścia do wieczności. Stąd też Gabriel Fauré skomponował radosną muzykę, która napawa nadzieją. 

Na koncert przybyli melomani z całej Warszawy. Kościół pw. bł. Władysława z Gielniowa, jeden z największych na Ursynowie, zapełnił się po brzegi. Słuchaczy urzekły zarówno bardziej najbardziej znane części Requiem jak Pie Jezu oraz In Paradisum, jak i te mniej znane.

Muzycy zostali nagrodzeni przez zgromadzonych gromkimi brawami. Dwukrotnie bisowali, a po koncercie wielu słuchaczy osobiście złożyło im słowa uznania oraz zapowiedziało uczestnictwo w kolejnych koncertach chórów – zarówno indywidualnych, jak i wspólnych.

Koncert zorganizowała Fundacja Kultury Scenemus przy pomocy dotacji Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Wróć

Inne artykuły

Wpadli z marihuaną Trzech obywateli Ukrainy zostało tymczasowo aresztowanych za posiadanie znacznej ilości narkotyków. Dwóch z nich zostało przyłapanych przez ochronę na usiłowaniu kradzieży batonów. Podczas kontroli osobistej ursynowscy policjanci znaleźli przy nich dwie porcje marihuany, a w samochodzie, którym przyjechali z kolegą jeszcze ok. 200 gramów nielegalnego suszu. Cała trójka trafiła do policyjnego aresztu. Wszyscy usłyszeli prokuratorskie zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.
Ogrody Wiedzy Rafała Trzaskowskiego Kolejny ursynowski briefing Rafała Trzaskowskiego, jak poprzednie w Parku Przy Bażantarni, odbył się w czwartkowe południe 18 października. Był piękny, ciepły i słoneczny dzień, więc nic dziwnego, że w parku było mnóstwo mamuś, babć i dziadków z maluszkami i starszymi dziećmi. I zarazem wymarzona sceneria, by opowiedzieć o koncepcji Ogrodów Wiedzy - Nauce Przez Zabawę.
Ciszewskiego-bis coraz bliżej Redakcji „Passy” udało się dotrzeć do wizualizacji kolejnego połączenia drogowego dzielnic Ursynów i Wilanów na przedłużeniu ulicy Ciszewskiego. Dzielnica Wilanów wydała decyzję środowiskową na budowę drogi, która po uprawomocnieniu pozwoli projektantom złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.
Budowa nowych żłobków na Ursynowie Trwają prace budowlane przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. W ich wyniku powstaną na Ursynowie dwa nowe żłobki. Koszt realizowanych inwestycji to ponad 18 mln złotych. Łącznie powstanie 12 nowych oddziałów, z których każdy został przewidziany dla 25 dzieci, co pozwoli na stworzenie 300 nowych miejsc. Budynek przy Kazury powstanie jako żłobek integracyjny.