Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

27°
20°

SYMFONICZNO-CHÓRALNE REQUIEM NA URSYNOWIE

08-11-2017 22:20 | Autor: red.
Koncert, który odbył się w niedzielę 5 listopada w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa, należał do szczególnych. Ponad stu muzyków i chórzystów zaprezentowało jeden z najbardziej znanych na świecie utworów muzyki sakralnej – Requiem op. 48 Gabriela Fauré. W tym imponującym artystycznym przedsięwzięciu udział wzięli: Ursynowski Chór Iuvenis, Zespół Wokalny Ars Chori, Chór Kameralny Ab Imo Pectore, soliści: Aleksandra Klimczak (sopran), Michał Nowicki (baryton), organista Krzysztof Łazutka oraz muzycy pod batutą Jakuba Kaczmarka.

Przed koncertem głos zabrał wiceburmistrz Ursynowa Łukasz Ciołko, wyrażając radość z faktu, że w koncercie wezmą udział ursynowscy chórzyści.

 – Wielu z dzisiejszych wykonawców to nasi sąsiedzi, którzy czynnie tworzą kulturę i swoją pracą chcą się z nami dzielić. Warto docenić ich pasję i to, że podjęli się interpretacji arcydzieła światowej muzyki sakralnej.

Requiem Faurégo nabiera szczególnego znaczenia w listopadzie, miesiącu, który w Polsce poświęcony jest pielęgnowaniu pamięci o zmarłych. Zostało ono bowiem skomponowane jako muzyczna msza żałobna. Spośród innych utworów tego typu wyróżnia się jednak podejściem do śmierci jako uwolnienia od trosk i przejścia do wieczności. Stąd też Gabriel Fauré skomponował radosną muzykę, która napawa nadzieją. 

Na koncert przybyli melomani z całej Warszawy. Kościół pw. bł. Władysława z Gielniowa, jeden z największych na Ursynowie, zapełnił się po brzegi. Słuchaczy urzekły zarówno bardziej najbardziej znane części Requiem jak Pie Jezu oraz In Paradisum, jak i te mniej znane.

Muzycy zostali nagrodzeni przez zgromadzonych gromkimi brawami. Dwukrotnie bisowali, a po koncercie wielu słuchaczy osobiście złożyło im słowa uznania oraz zapowiedziało uczestnictwo w kolejnych koncertach chórów – zarówno indywidualnych, jak i wspólnych.

Koncert zorganizowała Fundacja Kultury Scenemus przy pomocy dotacji Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Wróć

Inne artykuły

Pierwsza inwestycja programu Mieszkania Plus w Warszawie W Urzędzie Dzielnicy Ursynów odbyło się spotkanie prasowe dotyczące budowy osiedla Nowe Jeziorki, w ramach programu Mieszkanie Plus. W spotkaniu uczestniczyli miedzy innymi: Grzegorz Muszyński – członek Zarządu Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości oraz Piotr Sawicki, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Zarząd dzielnicy Ursynów reprezentowali zastępcy burmistrza dzielnicy Ursynów: Piotr Zalewski oraz Antoni Pomianowski.
Bez taryfy ulgowej dla nieuczciwych przewoźników Nieuczciwi przewoźnicy i kierowcy podszywający się pod warszawskie taksówki nie mogą czuć się bezkarnie. Stołeczny ratusz wspólnie ze służbami mundurowymi przeprowadził kolejne kontrole sprawdzające legalność wykonywania przewozu osób. W pierwszym półroczu kontrolerzy sprawdzili 1084 przewoźników.
Żebyśmy nie wylecieli z zakrętu na zbity pysk... Rozmawiamy z Andrzejem Celińskim z Ursynowa, kandydatem SLD na prezydenta Warszawy.
O SOLE MIO czyli „Muzycznego Lata na Ursynowie” ciąg dalszy W niedzielę (15.07) o godz. 19.00 Urząd Dzielnicy Ursynów zaprasza na drugi koncert w ramach tegorocznego „Muzycznego Lata na Ursynowie”.  Plenerowe widowisko koncertowe O SOLE MIO będzie miał miejsce obok Urzędu Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61 – wstęp wolny.