Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

2°
-1°

SYMFONICZNO-CHÓRALNE REQUIEM NA URSYNOWIE

08-11-2017 22:20 | Autor: red.
Koncert, który odbył się w niedzielę 5 listopada w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa, należał do szczególnych. Ponad stu muzyków i chórzystów zaprezentowało jeden z najbardziej znanych na świecie utworów muzyki sakralnej – Requiem op. 48 Gabriela Fauré. W tym imponującym artystycznym przedsięwzięciu udział wzięli: Ursynowski Chór Iuvenis, Zespół Wokalny Ars Chori, Chór Kameralny Ab Imo Pectore, soliści: Aleksandra Klimczak (sopran), Michał Nowicki (baryton), organista Krzysztof Łazutka oraz muzycy pod batutą Jakuba Kaczmarka.

Przed koncertem głos zabrał wiceburmistrz Ursynowa Łukasz Ciołko, wyrażając radość z faktu, że w koncercie wezmą udział ursynowscy chórzyści.

 – Wielu z dzisiejszych wykonawców to nasi sąsiedzi, którzy czynnie tworzą kulturę i swoją pracą chcą się z nami dzielić. Warto docenić ich pasję i to, że podjęli się interpretacji arcydzieła światowej muzyki sakralnej.

Requiem Faurégo nabiera szczególnego znaczenia w listopadzie, miesiącu, który w Polsce poświęcony jest pielęgnowaniu pamięci o zmarłych. Zostało ono bowiem skomponowane jako muzyczna msza żałobna. Spośród innych utworów tego typu wyróżnia się jednak podejściem do śmierci jako uwolnienia od trosk i przejścia do wieczności. Stąd też Gabriel Fauré skomponował radosną muzykę, która napawa nadzieją. 

Na koncert przybyli melomani z całej Warszawy. Kościół pw. bł. Władysława z Gielniowa, jeden z największych na Ursynowie, zapełnił się po brzegi. Słuchaczy urzekły zarówno bardziej najbardziej znane części Requiem jak Pie Jezu oraz In Paradisum, jak i te mniej znane.

Muzycy zostali nagrodzeni przez zgromadzonych gromkimi brawami. Dwukrotnie bisowali, a po koncercie wielu słuchaczy osobiście złożyło im słowa uznania oraz zapowiedziało uczestnictwo w kolejnych koncertach chórów – zarówno indywidualnych, jak i wspólnych.

Koncert zorganizowała Fundacja Kultury Scenemus przy pomocy dotacji Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Wróć

Inne artykuły

Centrum Kultury Ursynowa – kamień węgielny wmurowany Na placu budowy Centrum Kultury Ursynowa prace idą pełną parą. W poniedziałek (13 listopada) odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum. Akt został podpisany przez przedstawicieli władz miasta, dzielnicy i wykonawcy inwestycji.
Czy mieszkańcy ul. Kazury polubią nowy żłobek? Do Stowarzyszenia Otwarty Ursynów docierają liczne sygnały mieszkańców zaniepokojonych sytuacją komunikacyjną na osiedlu Kazury, również w pobliżu żłobka, którego budowa wkrótce się rozpocznie.
Dekomunizacja – zmiana nazw ulic nawiązujących do totalitaryzmu Upłynęło prawie 30 lat od transformacji ustrojowej w Polsce, a jednak w wielu miejscach nadal widnieją relikty niesławnej przeszłości. To najwyższy czas, żeby z przestrzeni publicznej usunąć komunistyczne symbole.
Patriotycznie w SGGW Jak co roku, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pięknie uczczono kolejną, tym razem 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Patriotyczne pieśni śpiewali studenci wraz z kadrą naukową.