Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

20°
10°

SYMFONICZNO-CHÓRALNE REQUIEM NA URSYNOWIE

08-11-2017 22:20 | Autor: red.
Koncert, który odbył się w niedzielę 5 listopada w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa, należał do szczególnych. Ponad stu muzyków i chórzystów zaprezentowało jeden z najbardziej znanych na świecie utworów muzyki sakralnej – Requiem op. 48 Gabriela Fauré. W tym imponującym artystycznym przedsięwzięciu udział wzięli: Ursynowski Chór Iuvenis, Zespół Wokalny Ars Chori, Chór Kameralny Ab Imo Pectore, soliści: Aleksandra Klimczak (sopran), Michał Nowicki (baryton), organista Krzysztof Łazutka oraz muzycy pod batutą Jakuba Kaczmarka.

Przed koncertem głos zabrał wiceburmistrz Ursynowa Łukasz Ciołko, wyrażając radość z faktu, że w koncercie wezmą udział ursynowscy chórzyści.

 – Wielu z dzisiejszych wykonawców to nasi sąsiedzi, którzy czynnie tworzą kulturę i swoją pracą chcą się z nami dzielić. Warto docenić ich pasję i to, że podjęli się interpretacji arcydzieła światowej muzyki sakralnej.

Requiem Faurégo nabiera szczególnego znaczenia w listopadzie, miesiącu, który w Polsce poświęcony jest pielęgnowaniu pamięci o zmarłych. Zostało ono bowiem skomponowane jako muzyczna msza żałobna. Spośród innych utworów tego typu wyróżnia się jednak podejściem do śmierci jako uwolnienia od trosk i przejścia do wieczności. Stąd też Gabriel Fauré skomponował radosną muzykę, która napawa nadzieją. 

Na koncert przybyli melomani z całej Warszawy. Kościół pw. bł. Władysława z Gielniowa, jeden z największych na Ursynowie, zapełnił się po brzegi. Słuchaczy urzekły zarówno bardziej najbardziej znane części Requiem jak Pie Jezu oraz In Paradisum, jak i te mniej znane.

Muzycy zostali nagrodzeni przez zgromadzonych gromkimi brawami. Dwukrotnie bisowali, a po koncercie wielu słuchaczy osobiście złożyło im słowa uznania oraz zapowiedziało uczestnictwo w kolejnych koncertach chórów – zarówno indywidualnych, jak i wspólnych.

Koncert zorganizowała Fundacja Kultury Scenemus przy pomocy dotacji Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Wróć

Inne artykuły

Okradli kioski na 65 tysięcy złotych Trzej 18-latkowie i 23-letni Krystian Z. usłyszeli zarzuty czterech włamań do kiosków. Podejrzani nie zadowalali się drobiazgami, które z reguły znajdują się w asortymencie kiosków. Jednorazowo brali papierosy za kilkadziesiąt tysięcy i sprzedawali za połowę ceny.
Modernizacja Beli Bartoka Kolejna arteria na Ursynowie jest modernizowana. Na ul. Beli Bartoka już pojawiły się wysepki, które ułatwią bezpieczne przejście przez jezdnię.
Będą gorące Dni Ursynowa! Łukasz Ciołko, zastępca burmistrza Ursynowa:wystąpią Kult, Ira, Cleo, Afromental, Mesajah, Lao Che...
„Żonkilowe żniwa” W poniedziałek, 16 kwietnia, wychowankowie przedszkola nr 52 oraz studenci SGGW wraz z burmistrzem Dzielnicy Robertem Kempą i zastępcą burmistrza Łukaszem Ciołko ścinali żonkile zasadzone w zeszłym roku przed siedzibą Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa w ramach akcji Pola Nadziei.