Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Swoją drogą

23-01-2019 21:08 | Autor: Mirosław Miroński
Warszawskie Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk to nie tylko placówka naukowa, bo ma również salę ekspozycyjną, w której pokazywane są ciekawe wystawy sztuki. W gmachu położonym przy Alei Na Skarpie swoje prace pokazuje artystka malarka Magdalena Hajnosz.

Przy pierwszym kontakcie z obrazami Magdy można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z abstrakcją. Po głębszej analizie widać jednak, że są to pejzaże, kompozycje inspirowane naturą. Dostrzegamy zachmurzone niebo, fale skłębione po horyzont, płachty jaskrawo żółtych i zielonych pól.

Rzeczywisty pejzaż jest dla autorki jedynie punktem wyjścia do dalszej pracy. Przy pomocy szerokich pociągnięć pędzla powstają ekspresyjne formy przywołujące znane wszystkim widoki. Z rozmytych plam farby wyłaniają się zawirowania powietrza i kłębowiska burzowych chmur. Układające się na przemian plamy czerwieni, zieleni i błękitu sugerują ruch sfalowanej wody.

Malarstwo Magdaleny Hajnosz można odczytywać na wiele sposobów, wystarczy uruchomić wyobraźnię. Oglądający mają tutaj niemal nieograniczone pole do popisu. Pozostawiając niedopowiedziane partie obrazów, artystka zachęca widza do wzięcia udziału w procesie kreacji.

Magdalena Hajnosz jest artystką z dużym dorobkiem twórczym. Swoje prace prezentowała już wielokrotnie w wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Wróć

Inne artykuły

Punkt widzenia i punkt siedzenia Chociaż nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje się – choć nie wszystkim – coraz lepiej, wciąż tkwi w nas przeświadczenie, iż wiele innych miejsc na świecie to w porównaniu z naszym krajem istny raj. Przez wiele lat wyrazem owej tęsknoty za rajem na ziemi, do którego nam bardzo daleko, było symboliczne porzekadło – „życie jak w Madrycie”.
Czas ferii to intensywne prace remontowe w szkołach Podczas gdy uczniowie ursynowskich szkół korzystali z zimowych ferii i wypoczywali zbierając siły na drugi semestr, w wielu placówkach wykonano niezbędne remonty. Najpilniejsze z nich zostały ukończone i dzieci już mogą odczuć poprawę warunków do nauki.
Mieszkańcy – lotnisko 0:1 We wtorek (12. lutego) odbyło się połączone posiedzenie senackich Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej oraz Komisji Ustawodawczej. Na połączonych komisjach odbyło się pierwsze czytanie projektowanej ustawy wydłużającej termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 5 lat.
Warszawa dla najmłodszych W środę, 13 lutego, na spotkaniu zorganizowanym dla przedstawicieli mediów w żłobku przy ul. Spartańskiej 2 prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił program wspierający rodzicielstwo i opiekę nad najmłodszymi dziećmi „Warszawa dla najmłodszych”. Trzy filary programu to bezpłatne żłobki, zdrowe dziecko i bezpieczne macierzyństwo.