Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Świeżo malowane

16-01-2019 21:06 | Autor: Mirosław Miroński
Galeria Lufcik w siedzibie Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków ul. Mazowiecka 11a prezentuje twórczość Janusza Dziurawca. Wystawa zatytułowana jest „Świeżo malowane”, choć obrazy pochodzą z ośmiu lat, a to sporo czasu w życiu każdego artysty. Urodzony w Katowicach Janusz Dziurawiec jest od dawna związany z Warszawą. Mieszka i tworzy na Mokotowie.

Znany jest jako autor obrazów realistycznych. Właśnie realizm, a dokładniej foto-realizm stał się jego główną formą wypowiedzi. Tematem dla Janusza może być zarówno pejzaż miejski, scenki rodzajowe, martwa natura, jak też zwierzęta m. in. psy, kozy etc. W jakimś sensie, Janusz Dziurawiec to malarz dokumentalista. Przy pomocy pędzla utrwala na swoich płótnach sceny przedstawiające rowerzystów podczas wyścigu, sielskie pejzaże, ludzi przechodzących przez skrzyżowanie. Robi to niczym fotograf dokumentujący jakieś zdarzenie. Z tą różnicą, że tworzy obraz namalowany na płótnie bądź akwarelę, a nie pozbawioną indywidualizmu fotografię.

W początkach swojej twórczości starał się pokazać brzydotę i beznadzieję otaczającej nas rzeczywistości. Wszechobecną szarzyznę peerelowską. Przedstawiał ją w swoich obrazach niemal hiperrealistycznie. Po roku 1984 skupił się na tematyce miejskiej. Późniejsze obrazy tchną zdecydowanie większym optymizmem. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA