Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Świeżo malowane

16-01-2019 21:06 | Autor: Mirosław Miroński
Galeria Lufcik w siedzibie Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków ul. Mazowiecka 11a prezentuje twórczość Janusza Dziurawca. Wystawa zatytułowana jest „Świeżo malowane”, choć obrazy pochodzą z ośmiu lat, a to sporo czasu w życiu każdego artysty. Urodzony w Katowicach Janusz Dziurawiec jest od dawna związany z Warszawą. Mieszka i tworzy na Mokotowie.

Znany jest jako autor obrazów realistycznych. Właśnie realizm, a dokładniej foto-realizm stał się jego główną formą wypowiedzi. Tematem dla Janusza może być zarówno pejzaż miejski, scenki rodzajowe, martwa natura, jak też zwierzęta m. in. psy, kozy etc. W jakimś sensie, Janusz Dziurawiec to malarz dokumentalista. Przy pomocy pędzla utrwala na swoich płótnach sceny przedstawiające rowerzystów podczas wyścigu, sielskie pejzaże, ludzi przechodzących przez skrzyżowanie. Robi to niczym fotograf dokumentujący jakieś zdarzenie. Z tą różnicą, że tworzy obraz namalowany na płótnie bądź akwarelę, a nie pozbawioną indywidualizmu fotografię.

W początkach swojej twórczości starał się pokazać brzydotę i beznadzieję otaczającej nas rzeczywistości. Wszechobecną szarzyznę peerelowską. Przedstawiał ją w swoich obrazach niemal hiperrealistycznie. Po roku 1984 skupił się na tematyce miejskiej. Późniejsze obrazy tchną zdecydowanie większym optymizmem. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą.

Wróć

Inne artykuły

Punkt widzenia i punkt siedzenia Chociaż nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje się – choć nie wszystkim – coraz lepiej, wciąż tkwi w nas przeświadczenie, iż wiele innych miejsc na świecie to w porównaniu z naszym krajem istny raj. Przez wiele lat wyrazem owej tęsknoty za rajem na ziemi, do którego nam bardzo daleko, było symboliczne porzekadło – „życie jak w Madrycie”.
Czas ferii to intensywne prace remontowe w szkołach Podczas gdy uczniowie ursynowskich szkół korzystali z zimowych ferii i wypoczywali zbierając siły na drugi semestr, w wielu placówkach wykonano niezbędne remonty. Najpilniejsze z nich zostały ukończone i dzieci już mogą odczuć poprawę warunków do nauki.
Mieszkańcy – lotnisko 0:1 We wtorek (12. lutego) odbyło się połączone posiedzenie senackich Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej oraz Komisji Ustawodawczej. Na połączonych komisjach odbyło się pierwsze czytanie projektowanej ustawy wydłużającej termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 5 lat.
Warszawa dla najmłodszych W środę, 13 lutego, na spotkaniu zorganizowanym dla przedstawicieli mediów w żłobku przy ul. Spartańskiej 2 prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił program wspierający rodzicielstwo i opiekę nad najmłodszymi dziećmi „Warszawa dla najmłodszych”. Trzy filary programu to bezpłatne żłobki, zdrowe dziecko i bezpieczne macierzyństwo.