Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Świąteczny czas wypełniony kulturą

11-12-2019 23:00 | Autor: red.
Rozmawiamy z zastępcą burmistrza Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.

PASSA: Grudzień to czas świątecznych zakupów. Wciąż idealnym pomysłem na prezent są książki. Zapewne dlatego na Ursynowie dużym zainteresowaniem cieszą się kiermasze książek...

KLAUDIUSZ OSTROWSKI: To prawda, organizowane przez Ursynotekę kiermasze okazały się ogromnym sukcesem, są bowiem gratką dla poszukiwaczy dawno temu wydanych książek, w tym prawdziwych perełek. Mimo bardzo bogatej oferty ursynowskich bibliotek część naszych czytelników pragnie posiadać książkę na własność. W czasie pierwszego kiermaszu, który odbył się 7 grudnia, ursynowscy bibliotekarze sprzedali ponad 2000 tytułów, zyskując w ten sposób ponad 4000 zł na zakup nowych dla naszych bibliotek. A przed nami jeszcze kolejne kiermasze, które odbędą się w sobotę 14 grudnia. Zapraszam szczególnie gorąco na kiermasz w Wypożyczalni nr 34 na Zielonym Ursynowie, gdzie odbędzie się kiermasz „Magia Świąt”, na zakończenie którego o godz. 17 wystąpi ze swoim recitalem Artur Chamski. Będzie też coś dla najmłodszych oraz miłośników świątecznej kuchni roślinnej.

Panie Burmistrzu, co w zakresie oferty kulturalnej czeka na mieszkańców dzielnicy pod koniec roku?

Jak zwykle przy okazji pytań o ofertę kulturalną, zachęcam do lektury Ursynowskiego Informatora Kulturalnego. W tej wydawanej cyklicznie przez Urząd publikacji można znaleźć szczegółowy program wydarzeń na Ursynowie oraz informacje o dystrybucji bezpłatnych kart wstępu. W naszej dzielnicy zawsze coś się dzieje, a grudzień nie będzie tu wyjątkiem. W piątek 13 grudnia w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w gościnnych progach Natolińskiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert okolicznościowy „Jacek Kaczmarski o wolności”. W sobotę 14 grudnia zapraszam na kolejne wykłady w ramach Wolnego Uniwersytetu Ursynowa. A młodsze pokolenie w niedzielę 15 grudnia do Domu Sztuki SMB „Jary” na spektakl „Śnieżniczka – śniegowa księżniczka”, czyli bajkę o zimie, mrozie, śniegu i oczywiście o Świętym Mikołaju. To tylko kilka wybranych wydarzeń… Dla mieszkańców przygotowaliśmy także, jak co roku, koncerty bożonarodzeniowe.

To rzeczywiście na Ursynowie już długoletnia tradycja. Kogo zobaczymy i usłyszymy w tym roku?

Świąteczny czas Urząd Dzielnicy Ursynów zawsze wypełnia kulturą. Koncerty bożonarodzeniowe to okazja do rodzinnego spędzenia czasu, ale także do integracji lokalnej ursynowskiej społeczności. Nasze kolędowanie rozpoczynamy w czwartek 26 grudnia o godzinie 19.00. W kościele pw. św. Katarzyny, w ramach koncertu „My też pastuszkowie”, zapraszamy do wzięcia udziału w muzycznej podróży nie tylko po Polsce, ale i innych krajach, które mogą poszczycić się bogatymi zbiorami pięknych pieśni związanych z Bożym Narodzeniem. W programie przewidziano najpiękniejsze kolędy polskie, czeskie, niemieckie, francuskie, hiszpańskie i angielskie oraz teksty literackie związane z tym okresem. W tym samym czasie w Kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa rozpocznie się koncert „Kolędy i Pastorałki. Anna Rusowicz i goście”. Będzie to koncert utrzymany w klimacie lat 60. i 70., pełen pięknych tekstów i niezapomnianych melodii oraz wspaniałych gości zaproszonych przez Annę Rusowicz do wigilijnego świętowania. Poza autorskimi pastorałkami artystki usłyszymy m. in. pastorałki w wykonaniu Ani Brachaczek – „Pastorałka Radosna” i Staszka Karpiela-Bułecki wraz z Szymonem Chyc-Magdzinem – „Cosik się kolebie” oraz wiele innych bożonarodzeniowych kolęd i pastorałek. Z kolei w sobotę 28 grudnia o godz. 19.30 w Kościele pw. św. Tomasza Apostoła będzie szansa, aby wspólnie zaśpiewać „Kolędy po góralsku”. Cykl koncertów zamykamy w niedzielę. W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła na Zielonym Ursynowie o godzinie 13.30 zabrzmią wykonane przez znakomitych wokalistów i instrumentalistów kolędy zarówno popularne i często śpiewane, jak i te mniej znane, choć na równi z tymi pierwszymi potęgujące radosny, świąteczny nastrój. Ostatni z koncertów odbędzie się także w niedzielę. Na wydarzenie muzyczne, podczas którego popularne kolędy i utwory bożonarodzeniowe zabrzmią w zmienionej harmonii oraz nowej jazzowej szacie brzmieniowej, zapraszam na godz. 16.30 do kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Wierzę że podczas organizowanych przez nas koncertów mieszkańcy Ursynowa przeżyją wiele pięknych emocji i wzruszeń.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA