Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

31°
14°

Sukces ursynowskiej zawodniczki w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

17-05-2017 20:36 | Autor: wz
Tuż po weekendzie majowym młodzi szermierze z całego kraju brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Drzonkowie. Są to zawody do lat 17, które mają na celu wyłonić mistrzów Polski w tej kategorii wiekowej. We florecie kobiet w turnieju indywidualnym, ogromny sukces odniosła zawodniczka Klubu Sportowego d’Artagnan-Ursynów – Oliwia Arciszewska, lat 16, – która wywalczyła brązowy medal!

W turnieju udział wzięły 42 najlepsze zawodniczki z rankingu Polskiego Związku Szermierczego. Ranking powstaje na podstawie punktacji przyznawanej zawodnikom po każdych zawodach rangi krajowej, co ostatecznie daje klasyfikację umożliwiającą występ w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Ursynowski klub, poza Oliwią Arciszewską, reprezentowały również Natalia Gondek, Sandra Kluszczyńska oraz Alicja Rogóż.

Wszystkie cztery zawodniczki udanie przeszły eliminacje grupowe. Pech chciał, że dwie z nich – Oliwia i Sandra – trafiły na siebie już w pierwszej walce pucharowej. Dziewczęta świetnie się znają – już 6 lat uczą się w tych samych klasach sportowych – najpierw w Szkole Podstawowej nr 340, teraz w Gimnazjum 95. Dziewczyny stoczyły ze sobą setki walk na treningach, więc znają się doskonale. Początkowo w pojedynku prowadziła Sandra, następnie kilka trafień z rzędu zadała Oliwia. Ostatecznie końcówkę lepiej rozegrała Oliwia i to ona zakwalifikowała się do najlepszej 16-ki zawodów. Do tej samej fazy zakwalifikowała się również Natalia Gondek, która pewnie pokonała swoją rywalkę. Niewiele brakowało, aby w 1/8 finału znalazła się Alicja Rogóż, która przegrała swoją walkę 9:11.

W walkach o ćwierćfinał zarówno Oliwia jak i Natalia trafiły na bardzo wymagające rywalki, które w tym roku reprezentowały Polskę na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Natalia po bardzo zaciętej pierwszej rundzie, która skończyła się wynikiem 5:5 w drugiej części nie znalazła skutecznego sposobu na rywalkę i ostatecznie uległa jej 8:15. Oliwia natomiast, w walce z drugą na krajowej liście rankingowej Dominiką Wasilczuk, dostarczyła nam niesamowitych emocji. Początkowo wysoko prowadziła, z czasem jednak przeciwniczka zaczęła ją doganiać, aby w samej końcówce wyrównać na 14:14. W wojnie nerwów lepsza okazała się Oliwia i awansowała tym samym do najlepszej ósemki zawodów.

W walce o medal Oliwia miała okazję pomścić koleżankę klubową, trafiła bowiem na Weronikę Wisoky, która rundę wcześniej wyeliminowała Natalię Gondek. Początek walki był w wykonaniu Oliwii nieprawdopodobny. Trafiała rywalkę niemal z każdej pozycji, była bardzo skuteczna zarówno w obronie jak i ataku. Wszystko szło dobrze do stanu 13:5 dla ursynowianki. Później coś się zacięło – to przeciwniczka przejęła inicjatywę i rozpoczęła swoją niesamowitą serię. Zadała 8 kolejnych trafień z rzędu i wyszła na prowadzenie 14:13. Wtedy Oliwia, która przyzwyczaiła nas do pasjonujących końcówek, odblokowała się i w pięknym stylu zadała jedno, a później drugie trafienie, które zakończyło tę walkę. Tym zwycięstwem Oliwia zapewniła sobie pierwszy w swojej karierze medal Mistrzostw Polski.

 „Od początku wierzyłem w umiejętności Oliwii i jej wysoki poziom oraz że nie podda się do samego końca. Nie była to łatwa walka i wymagała oprócz konieczności zastosowania właściwej techniki, również wielkiej odporności psychicznej. O wynik byłem spokojny, Oliwia jest znana z dramatycznych końcówek swoich walk i przechylania szali na swoją korzyść w ostatnim momencie walki o zwycięstwo” – powiedział trener Oliwii, Waldemar Wróblewski.

W walce półfinałowej Oliwia trafiła na wrocławiankę, Magdalenę Ławską, która w tym roku również reprezentowała Polskę w Mistrzostwach Świata Kadetów. Nadzieje na zwycięstwo Oliwii były duże, gdyż w lutym tego roku pokonała ona Ławską w Mistrzostwach Polski do lat 20. Tym razem od początku to rywalka osiągnęła przewagę. Później Oliwia próbowała zniwelować straty, jednak poprzednie walki z bardzo wymagającym przeciwniczkami (nr 2 i nr 4 na liście krajowej), które zakończyły się wynikami 15:14 kosztowały naszą zawodniczkę mnóstwo sił. Nie wystarczyło już ich na walkę półfinałową i tym razem musiała uznać wyższość rywalki, która została później mistrzynią Polski.

Ostatecznie Oliwia ukończyła zawody na 3 miejscu, co jest naprawdę ogromnym sukcesem naszej młodej zawodniczki i jednocześnie doskonale wpisuje się w program prowadzony przez Urząd Dzielnicy Ursynów Miasta Stołecznego Warszawy: „Z Ursynowa na Igrzyska”, w którym uczestniczy również Klub Sportowy d’Artagnan-Ursynów.

Wspomnieć należy, że ten sukces jest efektem ciężkiej pracy włożonej przez Oliwię Arciszewską w treningi, pod okiem trenerów: Wojciecha Zabłockiego (pierwsze lata pracy z zawodniczką) oraz Waldemara Wróblewskiego (obecnie trenuje Oliwię).

Wyniki zawodniczek Klubu Sportowego d’Artagnan-Ursynów:

3. Oliwia Arciszewska

13. Natalia Gondek

27. Sandra Kluszczyńska

31. Alicja Rogóż

Wróć

Inne artykuły

Mundial 2018 pod Kopą Cwila Na cześć Krychowiaka wszyscy hip-hip-huuurrra! – nawoływał spiker po zakończonej transmisji meczu z Senegalem. Kibice podjęli wyzwanie, jednak nie było słychać wielkiego entuzjazmu. Przecież ten zdawałoby się prosty mecz został przegrany.
MAL już działa!! W sobotę 16 czerwca odbyła się uroczystość otwarcia Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) na Zielonym Ursynowie przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12b.
Nowa parkowa alejka Mieszkańcy Ursynowa Północnego, zwłaszcza ci z okolic Puszczyka, Pięciolinii i Wiolinowej, mają kolejny powód do dumy. Na terenie zielonym, znajdującym się pomiędzy tymi ulicami, powstała zupełnie nowa, parkowa alejka – wykonana w ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Partycypacyjnego.
Głosujmy na projekty BP jak najszybciej! Wywiad z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą.