Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Stolica uruchomiła platformę VOD

08-09-2021 21:36 | Autor: Piotr Celej
Ruszył serwis vod.warszawa.pl. Pod jednym adresem znajdą się filmy, spektakle, koncerty, nagrania z wystaw, podcasty, czyli wszystko to, co składa się na kulturalną ofertę warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń. Założenie i prowadzenie konta na serwisie jest darmowe, chociaż niektóre produkcje mogą być płatne.

Pandemia zmieniła nasze myślenie o kulturze. Coraz więcej wystaw, przedstawień i koncertów odbywało się w formie online. Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych by dotrzeć z ich produkcjami do szerszej publiki.

Jakość “netflixowa”?

Budowę vod.warszawa.pl sfinansowało m.st. Warszawa, a zrealizowało Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Można już zakładać konta użytkownika platformy, przeglądać zapowiedzi jesiennego repertuaru, czy dodawać do listy ulubionych pierwsze materiały. Serwis ma wygodny interfejs, nawiązujący do liderów tego segmentu rynku medialnego.

-Zbudowaliśmy platformę VOD Warszawa, by umożliwić warszawskiej kulturze rozwój i funkcjonowanie, docieranie do coraz większego grona odbiorców. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy z rozmaitych przyczyn nie mogli dotychczas korzystać z bogactwa znakomitej warszawskiej kultury lub z powodu pandemii zmienili swoje nawyki odbiorcze i sposoby korzystania z zasobów kultury. Wprawdzie nic nie zastąpi żywego kontaktu ze sztuką, ale nasze VOD będzie z pewnością ciekawą propozycją dla widzów z całej Polski - mówi wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra.

Konto na serwisie jest darmowe, ale niektóre produkcje mogą być dostępne za opłatą.

–Na nowej platformie część produkcji będzie biletowana, część – udostępniana bezpłatnie. O rodzajach materiałów, czasie i rodzaju ich dostępności decydują wspomniane instytucje i organizacje. To one są odpowiedzialne za ich publikację i to one kreują zawartość programową platformy, która jest cyfrowym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w warszawskiej kulturze. W ciągu ostatniego roku intensywnie, jak nigdy wcześniej, odczuliśmy i poznaliśmy możliwości tworzenia i doświadczania sztuki oferowanej przez interaktywne platformy i narzędzia cyfrowe. Tę wiedzę, umiejętności oraz wypracowane mechanizmy będziemy mogli zachować dzięki istnieniu platformy VOD Warszawa. To doświadczenie zostanie z nami i będzie uzupełniać uczestnictwo w kulturze oraz obcowanie ze sztuką – wyjaśnia Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzej Wajdy.

Również w aplikacji na telefon

Na platformie miejsce m.in. dla zarejestrowanych spektakli, koncertów, oprowadzania po wystawach, filmów, materiałów edukacyjnych, reportaży radiowych, podcastów, audiobooków, powieści w odcinkach, tekstów – także multimedialnych. Umożliwia także streaming wydarzeń organizowanych na żywo. Już za kilka tygodni platforma ma być dostępna w postaci aplikacji mobilnych.

Co ważne – nowe miejsce w sieci jest bezpieczne dla twórców: system uniemożliwia nagrywanie udostępnianych materiałów czy zapisywanie ich na dysku, nie pozwala także niezalogowanemu użytkownikowi na uruchomienie skopiowanych z platformy linków (konieczne będzie zalogowanie i opłacenie treści płatnych). Dostępne na platformie materiały będą oznaczone informacjami o ograniczeniach wiekowych, możliwe będzie także wprowadzenie tzw. kontroli rodzicielskiej w ramach konta użytkownika.

W platformie dostępne są również tradycyjne, pisane materiały. Jest to m.in. seria o filmowej Warszawie, gdzie znajdziemy również Ursynów. Znajdziemy tam nie tylko “suche fakty”, ale i relacje mieszkańców dzielnicy.

“To były czasy, kiedy Ursynów był jeszcze wielką, szarą pustynią. Jak co dzień rano wyjrzałam za okno. Na jednej z ławek siedział Roman Wilhelmi z piwkiem, przetarłam oczy ze zdziwienia. Spojrzałam jeszcze raz... Wszystko okazało się jasne... na naszym osiedlu ruszyły prace nad nowym serialem – wspomina jedna z mieszkanek dzielnicy.” - czytamy na stronie vod.warszawa.pl.

Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami materiały (np. koncerty, spektakle czy filmy) można będzie uzupełniać o audiodeskrypcję, napisy lub tłumaczenie na język migowy. Osoby nie mówiące po polsku będą mogły zmienić w ustawieniach język nawigacji na angielski, rosyjski czy ukraiński, a instytucje będą mogły umieszczać treści audiowizualne w czterech wersjach językowych (w formie napisów lub treści zaopatrzonych w tłumaczenie lektorskie). Szczegóły na vod.warszawa.pl (otwiera się w nowej karcie) oraz FB VOD Warszawa.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA