Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Sto dni Rafała Trzaskowskiego

06-03-2019 21:46 | Autor: Bogusław Lasocki
Już sto dni minęło od zaprzysiężenia Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy. Dokonaniom tego okresu i dalszym planom realizacyjnym poświęcona była konferencja prasowa, która odbyła się w piątek 1 marca . Konferencję rozpoczął krótki film, przedstawiający w syntetyczny sposób efekty pierwszych stu dni.

– Sto dni to dużo czy mało? – zapytał Rafał Trzaskowski na początku filmowej prezentacji. – Sprawdźmy!   Sto dni to znacznie mniej niż dziewięć miesięcy oczekiwania na upragnione dziecko, ale wystarczająco dużo, aby zwiększyć budżet warszawskiego programu in vitro. To zdecydowanie za mało czasu na zbudowanie całej linii metra, ale w sam raz, aby zgodnie z planem prowadzić prace nad planem podziemnych połączeń w stolicy. Sto dni nie wystarczy, by nadać nowy wygląd Placowi Centralnemu, ale w tym czasie można rozpocząć budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej – mówił w filmie prezydent Rafał Trzaskowski.

Bezpośrednio po filmie, stojąc na tle wielkiej planszy z napisem "Warszawa dla wszystkich", prezydent omówił zrealizowane dotychczas działania

– Sto dni za nami, ale jeszcze 1726 przed nami i sporo do zrobienia – rozpoczął swoje wystąpienie Rafał Trzaskowski. – W te sto dni już sporo udało się zrobić. Oczywiście, w sto dni nie da się zrealizować całego programu, natomiast da się rozpocząć te działania, które są najbardziej istotne, które wspólnie z Koalicją Obywatelską obiecywaliśmy. To był nasz wspólny program, razem go realizujemy. Rozpoczęliśmy sto dni temu i przez najbliższych pięć lat będziemy go realizować. I oczywiście warszawianki i warszawiacy po tych pięciu latach będą mogli ocenić, w jakim stopniu zrealizowaliśmy te nasze obietnice – mówił prezydent Warszawy.

Dotychczasowe dokonania to właściwie dopiero wstęp do realizowanych planów prezydenta Rafała Trzaskowskiego i jego zespołu. To rozruch, ale poparty nie tylko konkretnymi działaniami, ale również zbilansowanymi mocami wykonawczymi i środkami umożliwiającymi ich wykonanie.

Warszawa dla wszystkich

– Co zostało zaplanowane, to będzie zrealizowane – zapewnia prezydent Rafał Trzaskowski. A plany są ambitne i dalekosiężne, dotykające wielu bardzo istotnych bolączek, braków i problemów, z którymi na co dzień zmagają się mieszkańcy Warszawy. Można je przedstawić w dziesięciu obszarach tematycznych, syntetycznie określając jako "Warszawa dla...".

– "Warszawa dla uczniów": zostaną zbudowane nowe szkoły, zostaną przyznane podwyżki dla nauczycieli, na każdego ucznia przydzielone będzie dodatkowo 100 zł na kulturę i sport, będzie przedłużony czas pracy świetlic, zwiększona zostanie liczba doradców dla nastolatków, szkoły będą przygotowane na podwójny rocznik, zostanie wprowadzony pilotażowy program zajęć dodatkowych.

– "Warszawa dla zieleni i powietrza": z pomocą dronów straż miejska będzie monitorować jakość powietrza, zostanie podwyższona dotacja do 12 tys. złotych na wymianę pieców, będzie kontynuowana rozpoczęta już realizacja szeregu projektów "zielonych ulic", zostanie również rozbudowany Warszawski Indeks Powietrza.

– "Warszawa dla najmłodszych" : od września 2019 roku wszystkie miejsca w miejskich żłobkach (ok. 7800) będą bezpłatne i dodatkowo zostanie wykupione przez miasto co najmniej 4000 miejsc w żłobkach prywatnych, od jesieni 2019 roku rozpoczną się szczepienia przeciwko grypie dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, rozszerzony zostanie również warszawski program in vitro, osiągając dofinansowanie zabiegów do 90%.

– "Warszawa dla lepszej komunikacji" : zostanie zintensyfikowana rozbudowa metra – jeszcze w 2019 roku linia M2 będzie przewozić pasażerów na Targówek, rozpoczną się prace studialne w zakresie przedłużenia linii do Ursusa, budowy nowych przystanków (np. przy Placu Konstytucji), powstaną nowe linie tramwajowe, zostanie zakupionych 130 autobusów elektrycznych.

– "Warszawa dla seniorów" : zostaną powołani osobiści asystenci powstańców warszawskich, zwiększona będzie liczba bezpłatnych przejazdów taksówką dla powstańców warszawskich do 10 miesięcznie, zrealizowany zostanie opłacany przez miasto program zdrowotny "Bilans 70- i 80 - latka", będzie również rozbudowywane Stołeczne Centrum Opiekuńczo - Lecznicze (SCOL) oraz dodatkowe łóżka opieki długoterminowej w Centrum Alzheimera przy ulicy Wilanowskiej.

– "Warszawa dla zdrowia": uruchomiony zostanie program profilaktyki dentystycznej dla dzieci i młodzieży w wieku 3 - 18 lat (około 38 400 osób), nieobjętych badaniami bilansowymi finansowanymi przez NFZ, w jednorazowym badaniu stanu zdrowia i higieny jamy ustnej.

– "Warszawa dla kobiet": w drugiej połowie 2019 roku uruchomiony zostanie program szczepienia dziewczynek i chłopców w wieku 12 lat przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odbędą się szczepienia przeciwko grypie dla kobiet w ciąży, zostanie również zagwarantowana opieka ginekologiczna bez klauzuli sumienia w szpitalach, dla których m. st. Warszawa jest podmiotem tworzącym.

– W ramach tematu "Warszawa dla kultury": ruszy szybko budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Placu Defilad, zmieniając okolice Pałacu Kultury i Nauki i tworząc nowe centrum Warszawy, zostaną rozwinięte sieci bibliotek i czytelnictwo dzięki stworzeniu Katalogu Centralny Bibliotek Publicznych m. st. Warszawy.

– W ramach tematu "Warszawa dla Twojego bezpieczeństwa": została już teraz dofinansowana policja, umożliwiając kierowanie dodatkowych patroli m. in. na most Poniatowskiego i w inne miejsca Warszawy, wskazane przez mieszkańców.

– W ramach tematu "Warszawa dla mieszkańców": zostały już rozpoczęte inwestycje z 1251 mieszkaniami i kolejnymi 680 w przygotowaniu, będą przyspieszone remonty pustostanów i podnoszenie standardu mieszkań komunalnych, będą kontynuowane lub finalizowane tworzenie centrów lokalnych, np. na Żoliborzu, w Falenicy czy na Pradze - Północ, w których będą działać różne usługi dla mieszkańców, jak na przykład: cukiernie, pracownie ceramiczne, krawieckie, centrum rozrywki dla rodzin, powstanie nowe studium zagospodarowania przestrzennego tworząc nową konstytucją planistyczną Warszawy.

– W ramach tematu "Warszawa dialogu": będzie konsekwentnie realizowana polityka 'zero tolerancji dla nienawiści i dyskryminacji w przestrzeni publicznej', czego przejawem jest podpisanie przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego Deklaracji LGBT+, zostanie również podwyższone wsparcie dla instytucji pozarządowych, przeznaczone na remonty ich siedzib i promocję działalności w sieci.

Sprawy łatwe i trudniejsze

Program przedstawiony przez prezydenta Trzaskowskiego, ze swej natury dosyć ogólny, nie zawierał wszystkich szczegółów interesujących zgromadzonych na konferencji prasowej przedstawicieli mediów. Pojawiły się pytania o obiecywane podczas kampanii wyborczej obiekty sportowe, w tym o odbudowę stadionu Skry przy wsparciu partnera prywatnego, na jakim etapie są prace, czy pojawili się inwestorzy, na jakich zasadach będzie odbywać się współpraca.

– W tej chwili trwa jeszcze proces sądowy – wyjaśniał prezydent Trzaskowski. – My na razie nie możemy przejąć tego stadionu, mam nadzieję, że to się szybko zakończy. Od 20 lat ten stadion jest dewastowany, trwa batalia prawna. W momencie, gdy go przejmiemy, będziemy szykowali plany, będziemy szukali inwestora. Trudno znaleźć inwestora w momencie, gdy stadion nie został przekazany miastu. Trudno jest dokonać cokolwiek w pierwsze 100 dni, ale proszę się nie niepokoić, na pewno to miejsce będzie wyglądało inaczej – mówił prezydent Warszawy.

W programie na kadencję pojawiła się informacja o projekcie pilotażowym 100 zł dla każdego ucznia na zajęcia dodatkowe. Pilotaż wchodzi od nowego roku szkolnego 2019.

– To jest program bardzo skomplikowany i chcemy sprawdzić, jak on będzie funkcjonował – mówił prezydent Rafał Trzaskowski.– Chcemy sprawdzić również, jakie będą priorytety – czy to będą zajęcia dodatkowe z języka obcego, czy jakieś kulturalne, czy będziemy w stanie to zrobić tylko w oparciu o szkołę czy też szukać zajęć dodatkowych poza szkołą. I dlatego też wybraliśmy konkretne szkoły w czterech dzielnicach, żeby sprawdzić, jak ten program będzie działał. Dzielnice są bardzo różne, bo od Ursynowa po Wesołą, i myślę, że doświadczenia które zdobędziemy w tym roku wskażą nam, jak podejmować decyzje w celu dalszego rozwoju tego programu – wyjaśniał prezydent.

Niedawno przez media przewinęły się informacje o wypowiedzi sportsmenki Zofii Klepackiej-Noceti w mediach społecznościowych, że nie jest na „tak„ jeśli chodzi o deklarację LGBT+. Do dużej fali hejtu, który po tej wypowiedzi ją spotkał, odniósł się Rafał Trzaskowski:

– Jakikolwiek hejt jest tym, z czym walczymy, a toczymy walkę z brakiem tolerancji, który jest widoczny na co dzień. Choćby ten widoczny z kartą LGBT+. Widzieliście Państwo te wszystkie przeinaczenia, manipulacje, z którymi mamy do czynienia. Niestety, często jest tak, że ludzie wyrabiają sobie zdanie na podstawie tych manipulacji . Natomiast jakikolwiek hejt na kogokolwiek jest nieuprawniony, bo każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii. Najważniejsza sprawa jest taka, i o to będziemy starali się dbać, żebyśmy podejmowali decyzje i opierali swoje opinie w oparciu o prawdę, a nie o manipulacje – stwierdził prezydent Trzaskowski.

Po pytaniu o szanse rozwoju dla dzielnic obrzeżnych stolicy i zaniedbania, mające miejsce np. na linii Falenicy, prezydent wyjaśnił: – Mamy plan właściwie dla każdej dzielnicy i jeśli chodzi o Wawer, mamy również bardzo ambitne plany. Z najważniejszych to inwestycje w czyste powietrze, bo to jest chyba największy problem Wawra i na ten cel przeznaczymy bardzo duże pieniądze. Również jeśli chodzi o kwestie komunikacji. Przypominam, że dla każdej dzielnicy mamy bardzo konkretny program i wszystkie wymienione wcześniej priorytety będą realizowane we wszystkich dzielnicach. Jeśli mówimy o darmowych żłobkach, przedszkolach, o szkołach, to będzie się działo również w Wawrze. Jeżeli mówimy o kwestiach polityki zdrowotnej, opieki nad seniorami czy budową centrów lokalnych, to dotyczy wszystkich dzielnic Warszawy, a więc również i Wawra.

Prezydent Rafał Trzaskowski potwierdził przeprowadzenie audytu niebezpiecznych miejsc dla pieszych w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Zapewnił również o rychłym powołaniu pełnomocniczki do spraw kobiet, wyjaśniając, że przygotowany jest konkurs umożliwiający wybór najlepszej kandydatki i pełnomocniczka zostanie na pewno wyłoniona jeszcze w tym kwartale.

Natomiast odnosząc się do sprawy nowych mieszkań, zarówno komunalnych jak i dla młodych, prezydent przypomniał, że ok. 1260 mieszkań jest już w budowie, natomiast 680 kolejnych będzie realizowanych jeszcze w tym roku, i wówczas zostaną podjęte konkretne decyzje. Szczegółowy program jest obecnie opracowywany, również w zakresie lokalizacji nowych mieszkań komunalnych. Obecnie następuje przyspieszenie, a przede wszystkim próba stworzenia kompleksowych warunków, żeby program ten mógł być efektywnie realizowany w następnych latach.

Co konkretnie już się udało

Pytanie o widoczne i konkretne efekty stu dni przewijało się kilkakrotnie w różnych formach. Prezydent Trzaskowski mówił o tym ze spokojem:

– Udało już się zrobić całkiem sporo. Oczywiście rozpędzamy programy po to, żeby je realizować przez całą kadencję, no bo oczywiście warszawiacy ocenia całą moją pracę po jej upływie. A to, co udało się już konkretnie, to przede wszystkim w zakresie edukacji. Przyspieszyliśmy oddawanie przedszkoli i szkół. Od początku kadencji oddaliśmy już trzy przedszkola, natomiast jeśli chodzi o szkoły, to znacząco przyspieszamy – w kadencji będzie 15 nowych szkół. Natomiast w zakresie spraw finansowych realizujemy podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od stycznia, również dodatkowe pieniądze na zajęcia sportowe, a także program pilotażowy dodatkowych zajęć w szkołach i przedłużenie pracy świetlic szkolnych. Zainicjowaliśmy program darmowych miejsc we wszystkich żłobkach publicznych. W zakresie programu zdrowotnego to przede wszystkim profilaktyka, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie dentystyczne, o szczepienia, a jeśli chodzi o program dla kobiet, to dodatkowe pieniądze na in vitro.

W zakresie komunikacji mamy już konkretne decyzje dotyczące uruchomienia nowych linii tramwajowych i analizy dotyczące rozbudowy linii metra. Natomiast wczoraj podpisałem już umowę na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Także myślę, że program ten się stopniowo rozpędzać i w ciągu pięciu lat będziemy w stanie go zrealizować – podsumował wyraźnie zadowolony prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA