Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Stefano Bollani Trio na finał

25-08-2021 21:54 | Autor: Mirosław Miroński
Zorganizowany już po raz 27. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce dobiega końca. Na zakończenie tegorocznej edycji wystąpi gwiazda europejskiego jazzu, włoski wirtuoz fortepianu – Stefano Bollani wraz z towarzyszącymi mu muzykami.

Stefano Bollani Trio zagrają w składzie: Stefano Bollani - fortepian, Gabriele Evangelista - kontrabas, Bernardo Guerra - perkusja.

Stefano Bollani w swych improwizacjach łączy przeróżne style. Laureat Hans Koller European Jazz Prize, najlepszy jazzmana Europy w 2007 r. W uznaniu za swoje zasługi, otrzymał tytuł doktora honoris causa Berklee College of Music w Bostonie. To niezwykły artysta wielu talentów. Jako solista gra z orkiestrami symfonicznymi jak: La Scala w Mediolanie, Orchestre National de Paris, Gewandhaus w Lipsku pod batutą wybitnych dyrygentów. Pisze książki, realizuje wielu projektów teatralnych i filmowych. Współpracuje z czołówką światowego jazzu jak: Chick Corea (słynny duet fortepianowy jest szóstym przedsięwzięciem w karierze artysty), Pat Metheny, Richard Galliano, Enrico Rava (mentor i przyjaciel).

Stefano Bollani, urodzony w Mediolanie 5 grudnia 1972 roku, grę na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat, w 1993 ukończył Cherubini Conservatory we Florencji. Artysta nieustanie szuka inspiracji. Przełomem w jego karierze okazało się spotkanie w 1996 z mentorem i mistrzem, dziś przyjacielem – Enrico Ravą. Muzycy dali wspólnie setki koncertów na całym świecie, nagrali trzynaście docenionych i nagrodzonych przez międzynarodową krytykę albumów. Improwizuje z wybitnymi mistrzami jak: Chick Corea, Gato Barbieri, Pat Metheny, Richard Galliano, Paolo Frescu, Bill Frisell, Paul Motian, Hamilton de Holanda. Ten sam duch poszukiwacza towarzyszy mu, gdy gra z orkiestrami symfonicznymi jak: La Scala w Mediolanie i Orchestre National de Paris, Gewandhaus w Lipsku, występując pod batutą takich dyrygentów jak Riccardo Chailly, Krjstian Jarvi, Daniel Harding. Wielokrotnie nagradzany za swoje albumy, m.in.: O Que sera uznany jednym z najlepszych albumów przez amerykański magazyn DownBeat oraz włoski JazzIt, najlepszy album Gleda Songs from Scandinavia nagrany w Nowym Jorku (Jesper Bodilsen, Morten Lund, Mark Turner i Bill Frisel) według Musica Jazz.

Warto zobaczyć i posłuchać: 28 sierpnia 2021, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa. Partner Koncertu:– Włoski Instytut Kultury i Ambasada Włoch w Warszawie. Wstęp wolny!

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA