Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Srebrne wesele pewnej inicjatywy

23-01-2019 21:07 | Autor: ABU
W połowie stycznia odbyło się w Domu Sztuki pięciodniowe XXV (słownie: dwudzieste piąte!) Seminarium Filmowe dla Maturzystów „Wiek XX i XXI w zwierciadle kina” (Początkowo w nazwie był oczywiście tylko wiek XX, bo XXI jeszcze nie nadszedł).

Na uroczyste otwarcie przybyli: zastępca burmistrza Ursynowa Klaudiusz Ostrowski oraz Hanna Ochremiak-Sadowska z Wydziału Kultury w Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Kiedy tego samego dnia nadeszła tragiczna wiadomość o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, organizatorzy i uczestnicy XXV Seminarium uczcili Jego pamięć minutą ciszy.

Niezwykłe jest nie tylko tak długie trwanie Seminarium Filmowego dla Maturzystów – wspólnej inicjatywy edukacyjno-kulturalnej dwóch ursynowskich placówek: LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha i Domu Sztuki SMB „Jary” – ale również to, że od jej pierwszej edycji po dwudziestą piątą „pilotują” ją te same trzy osoby. Są nimi: Hanna Wiśniewska (polonistka z „Kossutha”, pomysłodawczyni przedsięwzięcia – na zdjęciu) oraz filmoznawcy Grzegorz Pieńkowski i – z ramienia Domu Sztuki – Andrzej Bukowiecki.

Przez długi czas partnerem Seminarium była Filmoteka Narodowa (obecnie FINA), z jej byłym dyrektorem Waldemarem Piątkiem. Od 2006 roku Seminarium jest międzyszkolne, od wielu lat – finansowane ze środków Dzielnicy Ursynów (dzięki czemu uczniowie uczestniczą w nim bezpłatnie), a jego XXII edycja wygrała przegląd „Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej” w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Program tegorocznego, „srebrnego” Seminarium wypełniły znakomite wykłady, m. in. prof. dr hab. Piotra Zwierzchowskiego i red. Janusza Wróblewskiego (krytyka filmowego z tygodnika „Polityka”) oraz wybitne filmy: fabularne i dokumentalne, polskie i zagraniczne, klasyczne i nowe. Po projekcji współczesnego dramatu społecznego Andrzeja Jakimowskiego „Pewnego razu w listopadzie” odbyło się interesujące spotkanie z reżyserem. Młodzież fantastycznie reagowała na filmy, zadawała wykładowcom wiele ważnych pytań.

Na dyskusji podsumowującej XXV Seminarium oceniła je wysoko, podobnie jak dyrektorzy i nauczyciele „Kossutha” i XXVIII L.O. im Jana Kochanowskiego, a także wielu innych warszawskich szkół. Zresztą dwadzieścia cztery wcześniejsze Seminaria też były udane.

Wróć

Inne artykuły

Punkt widzenia i punkt siedzenia Chociaż nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje się – choć nie wszystkim – coraz lepiej, wciąż tkwi w nas przeświadczenie, iż wiele innych miejsc na świecie to w porównaniu z naszym krajem istny raj. Przez wiele lat wyrazem owej tęsknoty za rajem na ziemi, do którego nam bardzo daleko, było symboliczne porzekadło – „życie jak w Madrycie”.
Czas ferii to intensywne prace remontowe w szkołach Podczas gdy uczniowie ursynowskich szkół korzystali z zimowych ferii i wypoczywali zbierając siły na drugi semestr, w wielu placówkach wykonano niezbędne remonty. Najpilniejsze z nich zostały ukończone i dzieci już mogą odczuć poprawę warunków do nauki.
Mieszkańcy – lotnisko 0:1 We wtorek (12. lutego) odbyło się połączone posiedzenie senackich Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej oraz Komisji Ustawodawczej. Na połączonych komisjach odbyło się pierwsze czytanie projektowanej ustawy wydłużającej termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 5 lat.
Warszawa dla najmłodszych W środę, 13 lutego, na spotkaniu zorganizowanym dla przedstawicieli mediów w żłobku przy ul. Spartańskiej 2 prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił program wspierający rodzicielstwo i opiekę nad najmłodszymi dziećmi „Warszawa dla najmłodszych”. Trzy filary programu to bezpłatne żłobki, zdrowe dziecko i bezpieczne macierzyństwo.