Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Spotkanie Partnerstw Lokalnych

18-04-2019 16:48 | Autor: red.
W Mokotowskim Centrum Integracji Mieszkańców przy ul. Woronicza 44a odbyło się coroczne seminarium "Partnerstwa dla Mokotowa", w ramach którego działają partnerstwa lokalne "Moje Wierzbno” i „Mój Służewiec", "Nasze Stegny", "Moje Sielce", "Siekierki - Reaktywacja" oraz "Stary Mokotów’".

Przedstawiciele partnerstw podsumowali działania, które miały miejsce w roku ubiegłym oraz zaprezentowali plany działania na rok 2019. Seminarium otworzył burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski, a wzięła w nim udział również jego zastępczyni Anna Lasocka.

Ideę partnerstw w realizacji polityki społecznej przypomniała Katarzyna Sekutowicz ze Stowarzyszenia BORIS, które od lat wspiera mokotowskie partnerstwa. Rolę Dzielnicy w funkcjonowaniu ,,Partnerstwa dla Mokotowa’’ omówił naczelnik mokotowskiego Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia – Bogdan Piec.

Ideą programu rozwoju partnerstw lokalnych jest budowanie długofalowej współpracy i związków między instytucjami, organizacjami pozarządowymi, sektorem prywatnym oraz zaangażowanymi mieszkańcami, zainteresowanymi wspólnymi działaniami w zakresie spraw społecznych. Celem współpracy jest zwiększenie efektywności działań poprzez wspólne rozwiązywanie problemów, wymianę zasobów i doświadczeń oraz lepszą koordynację działań. Działania są planowane i realizowane wspólnie przez podmioty działające na danym terenie. Takie założenie pozwala wypracować wspólne pomysły oraz zintegrować podmioty działające lokalnie. Dzięki zaangażowaniu wiele podmiotów można wykorzystać zasoby każdego z partnerów (np. lokal, sprzęt, wolontariuszy ze szkoły) bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Kluczowi w działaniach są mieszkańcy, którzy aktywnie włączają się w działania: w pomysły i ich realizację. To w końcu mieszkańcy najlepiej znają potrzeby miejsca, w którym żyją i to oni mają też możliwość i moc zrobienia czegoś dla swojej "Małej Ojczyzny". Jedynie przy wspólnym zaangażowaniu mieszkańców, organizacji, instytucji, biznesu możemy zmieniać nasze miejsce zamieszkania, aby żyło nam się lepiej i bezpiecznie.

W trakcie spotkania każde z partnerstw lokalnych miało możliwość dokonania autoprezentacji, przedstawienia dotychczasowych osiągnięć, a także omówienia projektów i planów na najbliższą przyszłość.

Partnerstwa realizowały liczne projekty np. Dni Sąsiada, podwórkowe Gwiazdki, zajęcia dla dzieci, zajęcia dla seniorów, wydawały lokalne gazetki, organizowały lokalne festyny. W Partnerstwie dla Mokotowa ,,Moje Sielce’’ narodził się pomysł organizacji Festiwalu Grzesiuka. W tym roku odbędzie się już czwarta edycja tego wydarzenia.

Każdy z nas może coś zrobić w swoim miejscu zamieszkania, zapraszamy do współpracy!

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA