Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Śpiewajmy razem dla niepodległej

01-08-2018 22:24 | Autor: Bogusław Lasocki
Bodaj najbardziej wzruszającym sposobem czczenia pamięci uczestników Powstania Warszawskiego jest intonowanie patriotycznych pieśni, szczególnie tych, które w 1944 śpiewali sami powstańcy.

– W ciągu najbliższych dni, nie tylko teraz wspólnie śpiewając, ale i potem, pamiętajmy i pochylmy się nad bohaterami, dzięki którym możemy tutaj być. Zarówno tym, którzy przez 123 lata niewoli zarówno czynem artystycznym jak i czynem zbrojnym walczyli, by Polska nie została zapomniana; którzy od 1918 r. skutecznie walczyli, by Polska odzyskała państwowość, jak i dla tych wszystkich wspaniałych bohaterów Powstania Warszawskiego sprzed 74 lat. Zatrzymajmy się w dniu 1 sierpnia o godz. 17, uczestniczmy jak najliczniej w uroczystościach poświęconych i z udziałem tych wspaniałych bohaterów, których tak niewielu zostało. Okażmy szacunek i pamięć ich wspaniałym czynom - powiedział burmistrz Robert Kempa, otwierając wieczór pieśni patriotycznych.

To już drugi w historii placu kościoła pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego wieczór pieśni patriotycznych "Śpiewajmy razem dla Niepodległej", przy czym pozytywne zdziwienie wzbudzała liczba uczestników. O ile na pierwszy wieczór pieśni w 2017 r. przybyło ok. 400 mieszkańców, w tegorocznym wieczorze brało udział ponad 1000 osób. Śpiewanie jest najlepszym, najpiękniejszym sposobem pamiętania o tradycji. Bo przecież te właśnie pieśni wychodziły z ust tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny i oddawali za nią życie – zarówno podczas I jak i II wojny światowej.

W wieczorze uczestniczyły trzy połączone chóry: ursynowskich Ars Chori i Iuvenis oraz gościnnie chór Ab Imo Pectore pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego, wykonując patriotyczne pieśni jak m. in. „Marsz Mokotowa”, „O mój rozmarynie”, „Piechotę”, „Warszawiankę”, „Warszawskie dzieci”. "Modlitwa obozowa" i kilka innych pieśni została odśpiewana przez widownię na stojąco. Niezależnie od wieku odbiorców, dało się zauważyć, jak dużo emocji są w stanie przekazać te pieśni. Nieukrywane wzruszenie i nierzadko towarzyszące mu łzy płynące po policzkach starszych i młodszych uczestników koncertu, stały się świadectwem, że pamięć o Powstaniu Warszawskim jest ciągle żywa w społeczeństwie.

– Na śpiewnikach jest zdjęcie wykonane przez Eugeniusza Lokajskiego – w nastroju uroczystej powagi zwrócił się do publiczności wiceburmistrz Łukasz Ciołko. – Jedno spośród 1000 innych z Powstania Warszawskiego, kiedy dokumentował zbrodnie niemieckich żołnierzy i losy powstańców. Mówię o tym, ponieważ tak ważne jest, abyśmy zachowali pamięć nie tylko o historii, o dacie, ale także o poszczególnych osobach, które tę historię tworzyły. Dopóki pamiętamy o nich, oni żyją. Żyją w nas, w naszych wspomnieniach, w tym, co przekażemy potomnym. Eugeniusz Lokajski ma swoją ulicę na Ursynowie na Natolinie, jest także szkoła podstawowa nr 340. Jesteśmy zobowiązani, abyśmy dzieciom i wnukom przekazywali historię, abyśmy na pytanie "kim był Eugeniusz Lokajski?" – potrafili odpowiedzieć. Abyśmy potrafili naszym dzieciom, wnukom przekazywać historię całej naszej ojczyzny – powiedział Łukasz Ciołko.

Na kulturalnej mapie Ursynowa rok 2018 jest rokiem szczególnym. W ramach jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości odbędzie jeszcze bardzo wiele przedsięwzięć. Będą to zarówno koncerty fortepianowe, będzie Dzień Patrona we wrześniu, Dzień błogosławionego Władysława z Gielniowa, będzie również wielka triada koncertowa: we wrześniu, październiku i listopadzie, której głównym bohaterem będzie Ignacy Jan Paderewski - jeden z ojców naszej wolności. Koncert trzeci, największy, odbędzie się 11 listopada w Filharmonii Narodowej, gdzie w uroczystej oprawie w repertuarze znajdą się utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

I może jednym z najbardziej wzruszających momentów uroczystości stało się podsumowanie wypowiedziane przez wiceburmistrza Łukasza Ciołko: ... proponuję, by ostatnim zdaniem, mottem naszego spotkania, jak i naszych ursynowskich obchodów 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, stał się wiersz piosenki "Pamiętaj Warszawo, że prócz piosnki i łzy, jam gotów Ci życie poświęcić"...

Czy to potrafią zrozumieć słoiki, które podczas syren 1 sierpnia o godz. 17 jechały bez zatrzymania ul. Ciszewskiego czy Rosoła, niepomne licznych wcześniejszych apeli? Na szczęście przeciwwagą są liczne, bardzo liczne środowiska patriotycznej młodzieży, które nie tylko pamiętają, ale tę pamięć pogłębiają i rozwijają.

Wróć

Inne artykuły

Wznowienie robót na ul. Rosoła Informujemy, że w dniu 21 lutego (czwartek) następuje wznowienie robót budowlanych na ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Wąwozowa. W pierwszej kolejności zostaną przebudowane miejsca parkingowe po zachodniej stronie ulicy. W czasie przebudowy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się z tabliczką o możliwości odholowania parkujących pojazdów.
Bal jedyny w swoim rodzaju! Zgodnie z dzielnicową tradycją również w tym roku nie mogło zabraknąć Balu Karnawałowego dla Osób z Niepełnosprawnością, który odbył się w wtorek w ursynowskim ratuszu.
Uwaga na radar na Puławskiej Przy wjeździe na Ursynów od strony Piaseczna stoi fotoradar który już niedługo zostanie uruchomiony.
Senatorowie po stronie lotniska, a nie mieszkańców W dniu 12 lutego br., podczas posiedzenia komisji w Senacie RP, przyjęto skrajnie niekorzystne dla mieszkańców Ursynowa regulacje do projektu zmiany ustawy prawo ochrony środowiska. Zaaprobowane przez senatorów zmiany pogrzebią, wspierane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, wieloletnie starania mieszkańców znacznej części Ursynowa (ale także Włoch, Ursusa, czy gmin ościennych) o otrzymanie od Portów Lotniczych rekompensat za uciążliwości, których doświadczają na co dzień, w tym środków koniecznych na zabezpieczenie domów i mieszkań przed hałasem.