Wystawa - „POIiŚ o przeszłości” pokazuje, że z wykopaliskami mamy do czynienia także znacznie bliżej. Można powiedzieć, że na wyciągnięcie ręki, a mówiąc inaczej mamy je pod nogami, chodzimy po nich…
Wystawa prezentuje znaleziska archeologiczne i paleontologiczne wydobywane w trakcie realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych. W Muzeum Niepodległości odbyła się konferencja prasowa podsumowująca samą ekspozycję, jak też ochronę konserwatorską nad inwestycjami zgodnie z Programem Infrastruktura i Środowisko.
Prelegenci przybliżyli kwestie zagadnień w zakresie ochrony zabytków, jakie napotykają beneficjenci realizujący projekty infrastrukturalne współfinansowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach POIiŚ.
– Unikatowe, pełne skarbów zabytki potrzebują odpowiedniej ochrony. To ważne, że fundusze UE możemy inwestować w kulturę i ochronę zabytków – powiedział dyrektor Jarosław Orliński. – Dzięki zaangażowaniu środków z POIiŚ badania archeologiczne w Polsce są prowadzone na największą dotychczas skalę – mówił dyrektor Departamentu Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jarosław Orliński. Podkreślał też rolę funduszy europejskich dla ratowania dziedzictwa kulturowego oraz odkrywania i zachowania historii.
– Wystawa „POIiŚ o przeszłości” znakomicie wpisała się w misję Muzeum Niepodległości. Wielomiesięczna współpraca Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Państwowego Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Niepodległości przyniosła wymierne rezultaty. Od maja 2021 r. naszą instytucję odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy widzów z kraju i zagranicy. Nasi goście mieli przy tej okazji możliwość zwiedzenia wystaw stałych w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów – podsumował dyrektor Muzeum Niepodległości dr Tadeusz Skoczek.
Odkrycia archeologiczne i paleontologiczne to codzienność podczas realizacji inwestycji infrastrukturalnych dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Niemalże każda duża inwestycja budowlana wiąże się z zaproszeniem archeologów na plac budowy, a prace na obiektach w ramach sektora kultury odkrywają nowe oblicze zabytków naszego dziedzictwa narodowego. Fundusze unijne poprzez wdrażany przez MFiPR Program Infrastruktura i Środowisko mają duży wpływ nie tylko na rozwój naszego kraju, ale też na wypełnianie białych kart historii Polski.
– Zabytki są naszą dumą, a ich ratowanie to nasz obowiązek. Chronimy te wyjątkowe skarby dziedzictwa, aby mogły zachwycać przez kolejne lata, być świadectwem naszej przeszłości, naszej historii i przyczynić się do zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego. – wyjaśniał Jarosław Orliński.
Co łączy słonia leśnego z budową II linii metra? Na wystawie pokazano znalezione podczas budowy II linii metra w Warszawie (w ramach projektów dofinansowanych z funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko) ciekawe znaleziska liczące nawet 132 tysiące lat. Są to szczątki prehistorycznych zwierząt – słonia leśnego, prażubra czy jelenia plejstoceńskiego.
To ostatnie dni, aby wystawę obejrzeć wystawę. „POIiŚ o przeszłości” w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie - Pałacu Przebendowskich al. Solidarności 62. Więcej informacji można znaleźć w Internecie.