Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Sami chcą uporządkować jezioro Zgorzała

07-04-2021 20:35 | Autor: Piotr Celej
Mieszkańcy Ursynowa otworzyli zrzutkę na uporządkowanie terenu wokół jeziora Zgorzała, nazywanego niegdyś “zieloną perłą Ursynowa”. Planowana jest też społeczna akcja sprzątania okolic.

Kilka lat temu teren został uporządkowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Przy jeziorze powstała alejka spacerowa z pomostami i ławeczkami, utworzono miejsca na ogniska, a także plac zabaw i siłownię oraz boisko do piłki nożnej. Dokonano też nasadzeń krzewów i drzew. Niestety, susza zdegradowała ten teren i obecnie nie wygląda on atrakcyjnie. Jezioro zarosło i odsunęło się od alejki, zaś krzewy zdziczały.

W czynie społecznym

Ponad 40 osób zadeklarowało udział w akcji: AL Kajakowa 12b, Hotel Puławska Residence oraz portalu Zielony Ursynów. 17 kwietnia wolontariusze posprzątają ten teren. Na każdego zaangażowanego będzie czekała pamiątkowa koszulka. Swoją pomoc zadeklarował także urząd dzielnicy, który ma wyposażyć mieszkańców w rękawiczki, worki i płyn do dezynfekcji. Osoby chętne do współpracy mogą kontaktować się z organizatorami telefonicznie pod numerem 731 953 595. W tym roku nasza lokalna inicjatywa stanie się częścią ogólnopolskiej akcji ,,Operacja Czysta Rzeka".

Równocześnie ruszyła zbiórka środków pieniężnych za pomocą portalu zrzutka.pl. Pozyskane w ten sposób środki mają pójść na: farbę zabezpieczającą drewno na pomostach, paliwo do kos i kosiarek spalinowych, poradę wykwalifikowanego ogrodnika, który poradzi jak odpowiednio pielęgnować rośliny (drzewa i krzewy) oraz wykorzystać nawozy i 100 worków 80l. kory ogrodniczej do wysypania pod drzewami i krzewami. Cel zbiórki został ustawiony na 3 tysiące złotych i w momencie zamykania wydania „Passy” społecznicy mieli już połowę środków.

“Jeżeli uda nam się zebrać fundusze na pielęgnacje jeziora Zgorzała, to wraz z mieszkańcami zorganizujemy wszystkie te prace, integrując lokalną społeczność. Planowany termin realizacji tego pomysłu to maj lub czerwiec.” – czytamy na stronie zrzutka.pl. Mieszkańcy narzekają, że: “Głównym problemem tego terenu jest to, że tak naprawdę jest on terenem prywatnym. Historia nadania własności tych terenów, sięga XIX wieku, kiedy to ukazem carskim gospodarzom został nadany ,,kawałek" ziemi pod wypas bydła. Do tej pory te własności są nieuregulowane. Spadkobiercy najchętniej sprzedaliby ten teren miastu, a miasto nie ma na to pieniędzy. I koło się zamyka. Tracimy na tym tak naprawdę wszyscy, gdyż teren ten z powrotem dziczeje i za kilka lat nie będzie tu śladu po tym, co zostało wykonane. Niepielęgnowane rośliny usychają, pomosty wykonane z drewna niszczeją, śmieci zalegają, niekoszona trawa rośnie, uniemożliwiając spacer ścieżką wzdłuż jeziora.”

Niegdyś Zgorzała była sporym jeziorkiem

Zgorzała jest ursynowską perełką jako jezioro wytopiskowe o pochodzeniu polodowcowym. Jezioro po rekultywacji nabrało nowego blasku. Wybudowano kilka pomostów, na brzegu pojawiły się kosze, ławki, nowe nasadzenia roślinne. Obecnie powierzchnia zbiornika stanowi zaledwie 15% pierwotnej powierzchni z okresu przedwojennego, kiedy jezioro to było największe w Warszawie. Powierzchnia obejmowała ok. 20 ha (dla porównania Jezioro Czerniakowskie – 14,5694 ha).

Współczesna misa jeziora obejmuje powierzchnię około 17 ha, jednak z powodu nadmiernego osuszenia oraz stałego obniżania się wód gruntowych, w okresie braku opadów, zasób wody redukuje się do dwóch oczek w południowo-wschodniej części dawnego obrysu zbiornika. Nie zawsze tak jednak było. Starsi mieszkańcy pamiętają, jak zbiornik był głębszy niż metr i można było łowić w nim ryby, a zimą zmieniał się w lokalne boisko hokejowe.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA