Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ruszyły szczepienia dla nauczycieli

17-02-2021 21:03 | Autor: red.
Rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych, placówkach specjalnych, przedszkolach i żłobkach. Rząd podjął także decyzję o rozpoczęciu rejestracji dla pozostałych pedagogów oraz przedłużył naukę zdalną do końca lutego dla młodzieży i uczniów klas 4-8.

Decyzją rządu nauczycielom do 65. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Natomiast nauczycielom, którzy mają więcej niż 65 lat, preparat BioNTech/Pfizer lub Moderna.

– Dobrze, że zdecydowano się na zaszczepienie nauczycieli, szkoda że nie objęto nimi również pracowników niepedagogicznych. To ponad 13 tys. osób w naszych placówkach. W ten sposób nie uda się zapewnić całkowitego bezpieczeństwa w szkołach i przedszkolach, a tego oczekują zarówno nasi pracownicy, jak i rodzice – stwierdza Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Szczepieniami w pierwszej grupie zostaną objęci: nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomocy wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz dyrektorzy placówek oświatowych.

W warszawskich przedszkolach oraz szkołach podstawowych (kl. 1-3, oddziały przedszkolne) stacjonarnie naucza i opiekuje się dziećmi ponad 11,9 tys. nauczycieli. Ponad tysiąc osób (na etatach pedagogicznych) pracuje w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i poradniach specjalistycznych, a ponad 2,2 tys. w placówkach specjalnych. Z kolei w miejskich żłobkach, w których zatrudniamy ponad 2 tys. osób, blisko 1,2 tys. zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. W niepublicznych placówkach żłobkowych dotowanych przez miasto na szczepienia zgłosiło się blisko 500 osób.

12 lutego rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 pierwszej grupy pedagogów. Aktualnie przygotowano 24 miejskie punkty na szczepienia nauczycieli – z zamówionych 3,3 tys. dawek miasto otrzymało 900 sztuk, które trafiły do ośmiu przychodni. Ogółem w woj. mazowieckim na szczepienia zgłosiło się 42,5 tys. nauczycieli.

Zapisy dla nauczycieli, którzy nie zapisali się w I etapie i pedagogów z pozostałych roczników (uwaga: do 65 r.ż.), rozpoczną się w poniedziałek 15 lutego.

W stołecznych szkołach jest zatrudnionych obecnie 31 tys. nauczycieli i ponad 13 tys. pracowników niepedagogicznych.

Nauczyciele, którzy chcą się zaszczepić, powinni się zgłosić do dyrektora swojej placówki, który wypełni formularz zgłoszeniowy w Systemie Informacji Oświatowej i prześle go do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego (w najbliższej okolicy danej szkoły lub placówki). A gdy szczepionka będzie dostępna, szpital poinformuje dyrektora, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

Trwają też powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. A 14 lutego rozpoczęło się testowanie nauczycieli z przedszkoli. Aktualnie testowanie obejmuje osoby, które były już sprawdzane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą ponownie poddać się badaniu. Również pracownicy instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech otrzymali możliwość wykonania testów przesiewowych pod kątem COVID-19. Ponad 400 pracowników miejskich żłobków chce poddać się tym badaniom. Niepubliczne żłobki i kluby dziecięce indywidualnie zgłaszają swoich pracowników do testów przesiewowych.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA