– Zima już za nami i czas rozpocząć piąty sezon Veturilo. W tym roku będzie można korzystać z 204 stacji i ponad 3 tys. jednośladów. Mam nadzieję, że to będzie kolejny udany sezon i serdecznie zapraszam na rowery… Warto zakręcić w Warszawie – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
W ubiegłym sezonie rowery Veturilo były wypożyczane 1 975 083 razy, a do grona użytkowników dołączyło 82 658 osób. Łącznie od startu systemu w 2012 roku miejskie rowery wypożyczano 6 069 514 razy, a w systemie zarejestrowało się 374 821 użytkowników. Statystycznie rowery w stolicy były wypożyczane co 10 sekund, a co 4 minuty w systemie rejestrował się kolejny nowy użytkownik.
Oprócz systemu rowerów miejskich w stolicy można będzie korzystać także z ponad tysiąca parkingów rowerowych, 40 stacji samoobsługowej naprawy rowerów, 4 bezpłatnych wypożyczalni rowerów towarowych i wypożyczalni rowerów trójkołowych dla seniorów.
Sieć rowerowa w stolicy ma już 463 km, w tym 371 km dróg dla rowerów, 57 km ciągów pieszo-rowerowych i 35 km pasów i kontrapasów rowerowych. A miasto ciągle rozbudowuje infrastrukturę. Plany na ten rok zakładają budowę i remont 80 km tras rowerowych, z czego ponad 40 km będą stanowiły projekty z budżetu partycypacyjnego. Powstaną m.in. drogi dla rowerów na ul. Połczyńskiej, Wolskiej i Kasprzaka (5,3 km), ul. Żwirki i Wigury (4,2 km) i ul. Jagiellońskiej (2,5 km). Remont przejdą uczęszczane trasy na al. KEN, ul. Ciszewskiego, ul. Słomińskiego i Podzamczu. Powstanie też kilkadziesiąt kilometrów nowych pasów dla rowerów.
Natomiast w 2017 zaplanowano budowę kolejnych 55 km tras rowerowych, w tym kładki rowerowej pod mostem Łazienkowskim oraz drogi wzdłuż ul. Puławskiej (od granic miasta do ul. Domaniewskiej), dróg na al. Waszyngtona, ul. Okopowej i Towarowej oraz al. Jana Pawła II.
Stolica sprzyja rowerzystom. 76 proc. respondentów ostatniego Barometru Warszawskiego uznało, że miasto sprzyja i rozwija komunikację rowerową, a 62 proc. dobrze i bardzo dobrze oceniło funkcjonowanie wypożyczalni rowerów Veturilo.