Sieć rowerowa w Warszawie liczy już 780 km tras. Przy słonecznej pogodzie mieszkańcy chętnie z nich korzystają. Wzmożonemu ruchowi na stołecznych drogach rowerowych sprzyja również akcja Rowerowy Maj w szkołach i przedszkolach, a w tym roku także kolejny przedłużony majowy weekend. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) prowadzi intensywne porządki na kilkuset kilometrach tras, które biegną wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych.
– Czystość na drogach rowerowych przekłada się na bezpieczeństwo osób, które z nich korzystają. Kompleksowe, ale także punktowe i interwencyjne sprzątanie tych tras nie tylko poprawia estetykę przestrzeni publicznej, lecz przede wszystkim zwiększa możliwości jak najbezpieczniejszego korzystania z infrastruktury rowerowej – mówi Robert Szymański, p.o. dyrektora Zarządu Oczyszczania Miasta.
Czysta Warszawa – wspólna sprawa
Drogi rowerowe przy pomocy mioteł i lekkich mechanicznych zamiatarek sprzątane są z piasku i takich zanieczyszczeń, jak szkło, rozlane płyny czy pozostawione śmieci. Mogą być one szczególnie niebezpieczne dla użytkowników. Dlatego kontrolerzy ZOM podczas codziennych patroli obejmują swoją uwagą także trasy dla jednośladów. Taki monitoring odbywa się również na rowerach.
Miejsca, które wymagają posprzątania, mogą zgłosić też użytkownicy dróg rowerowych – także ci, którzy poruszają się na hulajnogach czy rolkach. Zgłoszenia – najlepiej z podaniem lub oznaczeniem w aplikacji konkretnej lokalizacji – można przesłać do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Taka informacja zostaje wtedy przekierowana bezpośrednio do odpowiedniego zarządcy terenu. Zarząd Oczyszczania Miasta dba o trasy dla rowerów wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Pozostałymi ścieżkami w Warszawie zajmują się m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Rowerem po Warszawie
Zapewnienie czystości na ścieżkach rowerowych to nie wszystko. Miasto sukcesywnie rozwija sieć ścieżek dla jednośladów. W 2023 r. powstała trasa na ul. Marszałkowskiej pomiędzy ul. Królewską i al. „Solidarności”, a także ważny odcinek na ul. Modlińskiej – od ul. Przyrzecze do granicy miasta. Zarząd Dróg Miejskich zakończył też m.in. budowę zupełnie nowych tras na ul. Kondratowicza oraz ciągu ul. Perzyńskiego, Podczaszyńskiego i Rudnickiego.