Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Rocznica śmierci Jana Bytnara ps. „Rudy”

01-04-2020 22:02 | Autor: red.
Czas płynie. 77 lat temu zmarł Jan Bytnar ps. „Rudy” – bohater Szarych Szeregów, podharcmistrz, dowódca hufca „Południe” Grup Szturmowych, jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec.

Aresztowany w nocy z 22 na 23 marca 1943 roku przez gestapowców w mieszkaniu Bytnarów przy al. Niepodległości 159. Został odbity przez Grupy Szturmowe w akcji pod Arsenałem w piątek 26 marca 1943 podczas przewożenia po przesłuchaniu z siedziby Gestapo w al. Szucha na Pawiak. Torturowany i brutalnie bity podczas kolejnych przesłuchań przez Gestapo. W wyniku ciężkich i rozległych obrażeń zmarł 30 marca 1943 roku.

Jan Bytnar „Rudy” został w 1943 roku pośmiertnie mianowany harcmistrzem, porucznikiem i odznaczony Krzyżem Walecznych. Jest pochowany w kwaterze Batalionu „Zośka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

30 marca w imieniu samorządu Mokotowa złożono wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą Janka Bytnara „Rudego” przy al. Niepodległości 159.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA