Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Rekrutacja „podwójnego rocznika” w Warszawie

16-07-2019 14:33 | Autor: Kamil Dąbrowa
We wtorek 16 lipca poznaliśmy wyniki rekrutacji zasadniczej do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Do stołecznych liceów, techników oraz szkół branżowych I stopnia zakwalifikowanych zostało 41870 absolwentów. 3173 uczniów nie dostało się do żadnej ze szkół, przed nimi drugi etap rekrutacji.

Do stołecznych liceów, techników i szkół branżowych I stopnia chciało pójść w nowym roku szkolnym 47 tysięcy absolwentów gimnazjów oraz szkół podstawowych. Dla porównania - w poprzednich latach do szkół średnich przyjęto około 19 tysięcy uczniów (absolwentów gimnazjów). Warszawa przygotowała dla „podwójnego rocznika” 43 tys. miejsc (ostatecznie tę pulę udało się powiększyć do około 45 tysięcy miejsc).

W tym roku do stołecznych liceów, techników oraz szkół branżowych I stopnia zostało zakwalifikowanych do przyjęcia 41870 absolwentów (21 955 z podstawówek i 19 915 z gimnazjów). 998 z nich to olimpijczycy. 46 proc. kandydatów dostało się do szkoły I wyboru.

3173 kandydatów nie dostało się do żadnej ze szkół. W tej drugiej grupie aż 82 proc. stanowią uczniowie, którzy chcą kontynuować naukę w liceum, a nie w szkole branżowej czy technikum.

- Kilka tysięcy uczniów nie dostało się na razie do żadnej stołecznej szkoły. To efekt reformy oświaty i „podwójnego rocznika”, przed czym przestrzegaliśmy. PiS zabrał marzenia wielu uczniom, szczególnie tym z dobrymi wynikami. Strona rządowa nie chce wziąć odpowiedzialności za swoje czyny i próbuje przerzucać odpowiedzialność na samorządy – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy.

Władze stolicy zrobiły wszystko co możliwe, by zwiększyć pulę miejsc dla kandydatów. Tam gdzie to było możliwe, utworzono dodatkowe klasy i zdecydowano, że będą liczniejsze (do 36 uczniów). Cześć pomieszczeń zaadaptowano na sale lekcyjne. Od września godziny pracy placówek zostaną wydłużone - lekcje mogą trwać do 17.30, a dodatkowe zajęcia nawet do 20.00.

- Niestety, nie udało się podwoić liczby miejsc w najlepszych liceach, do których chętnych jest najwięcej. Wyraźnie wzrosła też liczba punktów potrzebnych, by zakwalifikować się do tzw. „średniaków”. Na przykład z 89 do ponad 100 w XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego, z 93 do ponad 100 w CV LO im. Z. Herberta. Do wybranych przez siebie liceów nie dostali się uczniowie, którzy mieli nawet 190 punktów, kilkudziesięciu uczniów ze 170 punktami i ponad 180 uczniów, którzy zebrali 160 pkt – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Liczba uczniów z wynikiem od 110 do 190 pkt, którzy nie dostali się do żadnej ze szkół, wynosi aż 1378. W gronie niezakwalifikowanych do żadnej ze szkół co czwarty kandydat ma świadectwo z czerwonym paskiem (756).

W stołecznych szkołach pozostało jeszcze 2436 wolnych miejsc (z tego mniej niż jedna trzecia w liceach). Informacja o dostępności miejsc pojawi się w czwartek 25 lipca (od godz. 15.00) w elektronicznym systemie rekrutacyjnym.

Podania o przyjęcie w rekrutacji uzupełniającej należy składać w formie papierowej od 26 lipca od godz. 8.00 do 30 lipca do godz. 12.00 (na drukach szkolnych, można je znaleźć na stronie internetowej szkoły lub w sekretariacie). Następnie - 19 sierpnia o godz. 12.00 - szkolne komisje rekrutacyjne ogłoszą listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.

- Przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły uczniowie mogą skorzystać z indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym, który pomoże im określić plan działania dopasowany do ich potrzeb i predyspozycji. Na spotkania zapraszamy od 26 do 28 lipca do Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń przy ul. Starej 4 – informuje wiceprezydent.

Od 19 sierpnia od godz. 12.00 do 27 sierpnia do godz. 16.00 kandydaci będą potwierdzali wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół w postępowaniu uzupełniającym zostaną ogłoszone przez szkolne komisje rekrutacyjne 28 sierpnia o godz. 10.00.

Jak na tle Warszawy wypadł Ursynów? W ubiegłorocznej rekrutacji 2018/2019 uczniowie aplikowali do 13 oddziałów ursynowskich liceów ogólnokształcących, do których zakwalifikowano 357 uczniów (liczba uczniów w klasie wynosiła do 30 osób). W tegorocznej rekrutacji 2019/2020 zostało utworzonych 28 oddziałów (14 po gimnazjum i 14 po szkole podstawowej), do których zakwalifikowano 833 uczniów (w oddziale od 30 do 34 osób).

W LXIII LO im. Lajosa Kossutha było 5 klas maturalnych, a w nowym roku szkolnym klas pierwszych będzie 9, tak więc znacznie zwiększy się liczba uczniów w szkole. Podobnie jest w pozostałych liceach. W LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego odeszło 6 klas trzecich, a rekrutacja odbyła się do 8 klas. W CLVIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej odeszło 9 klas trzecich gimnazjalnych, a zrekrutowano łącznie 11 klas licealnych.

Do najbardziej obleganych klas trzeba było mieć znacznie więcej punktów, niż w poprzednich latach i tak przykładowo do klas po gimnazjum:

- w CLVIII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej do klasy humanistycznej w zeszłorocznej rekrutacji wystarczyło mieć 104 pkt, zaś w tym roku trzeba było mieć ich o 34 więcej (138 pkt).

- w LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha, do klasy o profilu angielsko-matematycznym, minimalny próg punktowy w ubiegłym roku szkolnym wyniósł 129 a w tegorocznej rekrutacji - 134.

- do klasy matematyczno-geograficznej w LXX Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Kamińskiego w poprzedniej rekrutacji wystarczyło ok.151 punktów, a w tym roku potrzeba było ponad 156

Znacznie więcej punktów trzeba było mieć również, by dostać się do obleganych klas po szkole podstawowej i tak np.:

- do LXX LO im. A. Kamińskiego .do klasy matematyczno-geograficzno-angielskiej ponad 167 pkt.,

- do CLVIII LO im. Im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej do klasy matematyczno-angielsko-biologicznej - ponad 142 pkt.,

- do LXIII LO im. L. Kossutha, do klasy o profilu angielsko- matematycznym trzeba było mieć ponad 141 pkt. by się zakwalifikować.

W ubiegłorocznej rekrutacji, po pierwszym etapie, lista kandydatów do wszystkich liceów wyniosła 1936 uczniów, a w tegorocznej rekrutacji na liście oczekujących jest 3504 uczniów.

- Podsumowując można stwierdzić, że w tegorocznej rekrutacji, kiedy o przyjęcie ubiegał się „zdublowany rocznik”, zrobiliśmy wszystko by zminimalizować skutki wprowadzonej reformy. Możliwości zwiększenia liczby oddziałów zostały jednak wyczerpane, a liczebność oddziałów jest na granicy racjonalności. Trzeba mieć też na uwadze, że za rok i w kolejnych latach też odczuwalne będą negatywne skutki reformy minister Zalewskiej, a nie powinno się w związku z tym zmniejszać limitów przyjęć do liceów kolejnych roczników, krzywdząc tym samym skutkami tej reformy jeszcze więcej uczniów – mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA