Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

24°
12°

Rekordowa edycja Budżetu Partycypacyjnego w dzielnicy

17-05-2017 21:09 | Autor: Rafał Kos
Wywiad z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą.

PASSA: Znamy już wyniki weryfikacji szczegółowej projektów Budżetu Partycypacyjnego na 2018 rok. Jak Pan je ocenia?

ROBERT KEMPA: Czwarta edycja Budżetu Partycypacyjnego na Ursynowie jest rekordową z kilku powodów, oto one:

- największa wydzielona z budżetu Dzielnicy kwota na pomysły mieszkańców w historii ursynowskiej partycypacji - 6 300 000 zł i druga, co do wielkości w całej Warszawie;

- najwięcej do tej pory zgłoszonych projektów – 209 i znowu drugie miejsce wśród wszystkich dzielnic;

- najwięcej, od początku BP na Ursynowie, pozytywnie zweryfikowanych projektów – 125.

Coraz więcej osób słyszało o budżecie partycypacyjnym i chce za jego pośrednictwem zmieniać swoje otoczenie. A może to zrobić, poprzez zgłoszenie wniosku i udział w głosowaniu, naprawdę każdy mieszkaniec Warszawy bez względu na wiek i adres zameldowania – wystarczy mieszkać w stolicy i nie trzeba być pełnoletnim.

Projektodawcy z roku na rok lepiej przygotowują swoje projekty, a urzędnicy – bogatsi o doświadczenie związane z realizacją pomysłów mieszkańców – sprawniej je weryfikują. Spośród projektów procentowo najwięcej dotyczy szeroko rozumianej edukacji. Widać, że dla mieszkańców ważne są także: poprawa bezpieczeństwa, sport, ochrona środowiska i kultura.

Czy są to ostateczne wyniki oceny pomysłów mieszkańców?

Podobnie jak w zeszłym roku, tak i teraz wszyscy projektodawcy mogli odwołać się od negatywnego wyniku weryfikacji. Na Ursynowie Zespół pozytywnie zaopiniował sześć z dwudziestu trzech zgłoszonych w terminie wniosków o ponowną weryfikację. Teraz cztery z nich ponownie przeanalizuje Urząd, a dwa Zarząd Dróg Miejskich. Ostateczny wynik weryfikacji będzie znany najpóźniej 26 maja.

Co dalej z projektami?

Do 1 czerwca br. będziemy znali kolejność projektów na listach do głosowania. Pierwszy raz losowania dokona automatycznie system. Następnie wszyscy autorzy mogą promować swoje projekty w dowolny sposób, także w czasie imprez organizowanych przez Urząd. Szczególnie zapraszamy na trwające od piątku 9 czerwca do niedzieli 11 czerwca br. jubileuszowe Dni Ursynowa. Będzie to doskonała okazja, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. W czasie świętowania będzie można zapoznać się z propozycją projektów, a także osobiście porozmawiać z projektodawcami. Na projekty będzie można osobiście zagłosować w dniach 14-30 czerwca, elektronicznie za pośrednictwem strony twojbudzet.um.warszawa.pl, a papierowo w Urzędzie Dzielnicy Ursynów lub w jednym z mobilnych punktów do głosowania m. in. przy stacjach metra. Proszę pamiętać o podpisaniu karty, bo inaczej głos będzie nieważny. Dodatkowo w ursynowskim ratuszu na parterze będą czekać na mieszkańców dwa stanowiska komputerowe, z których będzie można korzystać, aby oddać swój głos. 

Proszę przypomnieć, w jaki sposób głosujemy, czy wybieramy tylko jeden projekt?

To zależy od głosującego. Można wybrać jeden albo kilka – z jednego spośród trzech obszarów lokalnych. Ważne, by suma wniosków nie przekroczyła kwoty przeznaczonej na dany obszar. Na Zielonym Ursynowie jest to 1 500 000 zł, na Ursynowie Wysokim Północnym 2 700 000 zł, a Południowym 2 100 000 zł, w sumie 6 300 000 złotych.

Wyniki będą znane do 14 lipca br. W tym roku wprowadzono procentowy próg oddanych głosów. Pomysł zostanie rekomendowany do realizacji, jeżeli zagłosuje na niego co najmniej 10% osób głosujących w danym obszarze, licząc wyłącznie karty ważne. Dla przykładu, jeśli w obszarze nr 2 ważnych kart będzie 1 477, to próg 10% przekroczą projekty, które uzyskały co najmniej 148 głosów. Zwycięskie projekty będą realizowane w przyszłym roku.

Budżet Partycypacyjny budzi także kontrowersje. W ursynowskim ratuszu trwa obecnie kontrola?

Tak, to prawda. Budżet Partycypacyjny nie jest idealny. W czasie ewaluacji pojawiają się głosy, że mieszkańcy chcą także głosować na „nie”. Nie wszystkie pomysły projektodawców spotykają się z akceptacją ich sąsiadów. Później w trakcie realizacji projektów protestują oni przeciw ich wykonaniu. Realizacja wszystkich projektów zgodnie z ustaleniami, ze względu na stopień szczegółowości, nie zawsze jest zasadna i możliwa, czego najlepszym przykładem może być zwycięski projekt II edycji – „Bezpieczne przejścia w Alei Kasztanowej”. Projekt zakładał montaż słupków blokujących, których zadaniem było uniemożliwienie nieprawidłowego parkowania samochodów na terenie zieleni przy północnej stronie jezdni ul. Jeżewskiego. Ponieważ jednak zostało przyjęte kompleksowe rozwiązanie uniemożliwiające parkowanie pojazdów na całej długości ul. Jeżewskiego poprzez doraźne ograniczanie wjazdu na trawniki wzdłuż ulicy, które było celem ww. wniosku, jego realizacja stała się bezzasadna, ale cel został całkowicie zrealizowany. Autor uznał, że efekt realizacji projektu jest zgodny z jego oczekiwaniami. Pojawia się pytanie, czy wykonując pomysły mieszkańców, realizujemy idee i koncepcje czy konkretny wniosek?

Jeśli chodzi o kontrolę to została ona przeprowadzona w okresie bardzo intensywnej pracy związanej z etapem zgłaszania i weryfikacji projektów. Nie chciałbym się szerzej wypowiadać przed otrzymaniem wystąpienia pokontrolnego. Mogę jednak zdradzić, że wyszły pewne nieprawidłowości, ale nie leżą one przede wszystkim po stronie Urzędu Dzielnicy Ursynów. Jeśli chodzi o zarzut braku kontaktu z projektodawcami w przypadku negatywnej oceny, to wynikał on z błędnej interpretacji Regulaminu dwóch z siedmiu wydziałów oceniających projekty. Wyciągnęliśmy wnioski i od początku obecnej – IV edycji – w sposób należyty kontaktujemy się z autorami na każdym etapie.

Jak wygląda realizacja projektów?

Obecnie można uczestniczyć w projektach takich jak: „Poznaj lokalny biznes na Zielonym Ursynowie”, „Bezpłatne seanse filmowe dla dzieci”, „Aktywne my”, „Co łączy rycerza Andrzeja Ciołka z Julianem Ursynem Niemcewiczem? – wycieczki historyczne na Ursynowie”. Projekt „Światła dla rodziców” został zrealizowany na początku roku, inne są w trakcie realizacji, także te z poprzedniej edycji, których ze względu pogodę nie udało się całkowicie wykonać przed końcem 2016 roku. Jesteśmy w kontakcie z projektodawcami i znają oni stan prac.

Mieszkańcy chcą zmieniać swoje otoczenie, ale nie dla wszystkich budżet partycypacyjny jest najlepszym sposobem. Czy mogą skorzystać z innej formy?

Tak, można uzyskać dotacje dla organizacji pozarządowych, bądź skorzystać z inicjatywy lokalnej dla mieszkańców. Nie wszystkie pomysły można zrealizować w ramach partycypacji chociażby ze względu na zapisy regulaminu. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie ursynowian współtworzeniem Dzielnicy. Mają wiele ciekawych i kreatywnych pomysłów. A kto lepiej niż mieszkańcy wie, czego sami potrzebują?

Dziękuję za rozmowę.

Wróć

Inne artykuły

Za co wojewoda karze ursynowian? Decyzją wojewody mazowieckiego wstrzymana została inwestycja drogowa pod nazwą „Budowa ul. Rosoła/Relaksowej na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Rosnowskiego”. Ukończono odcinek od Wąwozowej do Rosnowskiego, przywracając przejezdność tej ostatniej dwupasmówki, natomiast nieoczekiwana decyzja powzięta przez wojewodę wstrzymuje poszerzanie Rosoła na odcinku Jeżewskiego - Wąwozowa.
Kolejna Noc Muzeów za nami! Po raz szósty mieszkańcy Ursynowa znaleźli w Noc Muzeów wiele atrakcji niedaleko swojego domu. Nie sposób policzyć ilu nas było dokładnie, ale bez wątpienia – wielu.
Sąsiedzki piknik przy Kajakowej W minioną sobotę 19 maja odbył się DZIEŃ SĄSIADA na Zielonym Ursynowie. Na terenie zielonym, przed Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12b, na najmłodszych sąsiadów czekało wiele atrakcji.
Festiwal Kolorów na Ursynowie! Już 26 maja o godz. 15.00 na Kopie Cwila zagości Festiwal Kolorów! Będzie to już jego szósta odsłona, a pierwsza na Ursynowie. Oprócz niezapomnianej atmosfery wśród unoszących się w powietrzu kolorów Holi, uczestników czekać będzie m. in. koncert znanego i lubianego rapera B.R.O! Urząd Dzielnicy Ursynów jest partnerem przedsięwzięcia.