Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Ratusze Warszawy – Wola (XVIII)

10-04-2019 21:10 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Wola jest jedną z osiemnastu dzielnic Warszawy. To obszar w zachodniej części miasta, który w dwóch etapach włączany był w granice stolicy. Jedna część należała do Warszawy od czasów usypania Wałów Lubomirskiego w 1770 r. Druga włączona została w latach 80. XIX w. (Wola pod Cyrkułem).

Pomimo długiej, ciekawej i burzliwej historii Wola nie była ośrodkiem administracyjnym. Nie wytworzyła lokalnego centrum, a przede wszystkim własnego ratusza. Zawsze podlegała centralnym władzom Warszawy. Dopiero w okresie powojennym, gdy 1 stycznia 1952 r. utworzono jedenaście dzielnic, pojawiła się dzielnica Wola. Pierwszą siedzibą władz dzielnicy był najprawdopodobniej budynek przy ul. Bema 70. Później (w początkach lat 50. XX w.), dla potrzeb administracji nowej dzielnicy adaptowano przedwojenny gmach szkolny (na narożniku ulic Leszno i Żelaznej) autorstwa architektów; Tadeusza Ćwierdzińskiego i Romana Sołtyńskiego, którego budowę ukończonego na krótko przed wybuchem wojny. W latach 50. XX w. od strony ul. Leszno dobudowano do gmachu korpus zamykający wewnętrzny dziedziniec. Obecnie powierzchnia użytkowa wolskiego ratusza wynosi 5  310 m kw., a kubatura 32  114 metrów sześciennych. Budynek jest zbyt mały dla dzielnicy, toteż kilka komórek organizacyjnych ulokowanych jest poza Ratuszem. Budynek wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków m. st. Warszawy.

Na terenie dzielnicy Wola w 2016 r. mieszkało 138,4 tys. osób.

Adres; Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, al. Solidarności 90; 01-003 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Wola m. st. Warszawy zatrudnione były 293 osób na 290,688 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada na Woli 476,1 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat).

Wróć

Inne artykuły

Koniec wysypiska na Surowieckiego Jednym z czołowych tematów naszej okolicy jest stan bieżący oraz niepewna przyszłość dawnego bazarku „za Megasamem”. Niestety, po opuszczeniu terenu przez kupców, popadł on w kompletną ruinę. Plac zaczął być wykorzystywany jako wysypisko, parking dla wraków samochodów lub strefa przeładunkowa dla śmieciarek.
Czas atrakcyjnych majówek Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.
Dzielnica dba o boiska W zeszłym roku dzielnica wymieniła nawierzchnie na kilku ursynowskich boiskach, m. in. w parku Jana Pawła II. Sezon piłkarski (i nie tylko) zaczął się na dobre, a ratusz zapowiada prace na kolejnych obiektach.
W sobotę oddaj krew! W najbliższą sobotę, 27 kwietnia w godz. 9.00 – 14.00, odbędzie się kolejna zbiórka krwi pn. „Twoja decyzja, czyjeś życie”. Krwiobus będzie czekał na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów.