Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Ratusze Warszawy – Włochy (XVII)

14-03-2019 14:20 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Dobra ziemskie Włochy (pod różnymi nazwami) przez setki lat przechodziły z rąk do rąk. Ostateczna ich parcelacja nastąpiła w 1928 r. Teren był atrakcyjnie położony, albowiem znajdował się przy linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W okresie międzywojennym zaczęła powstawać tu zabudowa w typie „miasta-ogrodu” (proj. F.Polkowski i H. Kotyński).

Rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych z 17 marca 1930 r. (Dz.U. RP, 1930 nr 27, poz. 236) utworzona została gmina Włochy. W jej skład weszły: Włochy, Solipsy, Wiktoryn, kolonia Marianówka, osada Wiktoryn-Rappówek oraz poforteczne tereny Fortu V. Siedziba władz włochowskiego samorządu mieściła się przy ul. Cienistej 20.

Na mocy dekretu ministra spraw wewnętrznych i premiera Felicjana Sławoj Składkowskiego z 27 marca 1939 r. Włochy uzyskały status miasta.

Na mocy rozporządzenia1 Rady Ministrów z 5 maja 1951 r. powierzchnię miasta powiększono z 14  148 ha do 42  725 ha, tj. nieco ponad trzykrotnie. 20 grudnia 1951 r. (uchwałą obowiązywała od 1 stycznia 1952 r.). W Wyniku tej kolejnej „wielkiej inkorporacji”, w granicach stolicy znalazło się m.in. miasto Włochy. Obszar Warszawy został podzielony na 11 dzielnic Śródmieście, Stare Miasto, Żoliborz, Wola, Ochota Mokotów, Wilanów, Praga Śródmieście, Praga Północ, Praga Południe i Wawer). Włochy włączone zostały do dzielnicy Ochota. W 1994 r. wyniku wejścia w życie drugiej ustawy warszawskiej powstała gmina Warszawa-Włochy, która objęła także Okęcie. Bez zmiany granic, z dniem 27 października 2002 r. Gmina Warszawa-Włochy przekształcona została w Dzielnicę Włochy m.st. Warszawy. Ludność dzielnicy Włochy w 2016 r. liczyła 40,3 tys. mieszkańców.

Powstanie w 1994 r. Gminy Warszawa-Włochy stworzyło zapotrzebowanie na własną siedzibę. Początkowo, w latach 1994-1995 włochowski samorząd urzędował wspólnie z samorządem Ochoty w budynku PKP przy Grójeckiej 17a. Od 1995 r. do maja 2000 r. siedziba Urzędu Gminy mieściła się w budynku PZL i Instytutu Lotnictwa przy al. Krakowskiej 129.

Dnia 6 maja 2000 r. miało miejsce oficjalne otwarcie własnej siedziby przy al. Krakowskiej 257. Budynek, który stanowi dziś siedzibę włochowskiego ratusza do 1995 r. należał do spółki „Art. B”. Był to trzynastoletni obiekt typu „Lipsk” w stanie surowym od kilku lat niezabezpieczony, co spowodowało znaczną jego destrukcję. W 1995 r. Gmina Włochy, po spłacie siedmiomilionowego długu spółki „Art. B”, weszła w posiadanie nieruchomości . Dnia 2 czerwca 1995 r. – wmurowaniem kamienia węgielnego - rozpoczął się planowany na 65 tygodni proces wzmacniania konstrukcji, modernizacji, nadbudowy i rozbudowy. Autorem projektu była architekt Małgorzata Cieśliczak-Patris. Prace budowlane zostały zakończone dopiero w 2000 r.

Powierzchnia całkowita włochowskiego ratusza wynosi 4  999 m kw., powierzchnia użytkowa 2785 m kw., powierzchnia komunikacji wewnętrznej 1220 m kw., powierzchnia techniczna 994 m kw., a kubatura 22  200 metrów sześciennych.

Adres: Urząd Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy, al. Krakowska 257; 02-133 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Włochy zatrudnionych było 157 osób na 155,625 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada we Włochach 258,9 mieszkańca.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat).

Wróć

Inne artykuły

Ucieczka ulicami Ursynowa Zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, użycia siły wobec policjantki w celu zmuszenia jej do zaniechania czynności służbowej i utrudnianie prowadzenia postępowania karnego poprzez ukrywanie tożsamości sprawcy i przyjmowanie winy za siebie, to konsekwencja nieprzemyślanych decyzji podjętych przez dwóch mężczyzn w związku z kontrolą drogową.
Ursynowianie będą wiedzieć jak głosowali radni W ramach realizacji projektu budżetu partycypacyjnego „Obywatele Ursynowa wiedzą, jak głosują radni – zakup elektronicznego systemu do jawnych głosowań w Radzie Dzielnicy” zakupiono 27 tabletów oraz licencje do systemu eSesja (25 licencji dla radnych, 5 dla członków zarządu i 5 dla administratorów – pracowników Zespołu Obsługi Rady). Ten projekt został zrealizowany dzięki poparciu 2 059 osób. Dzięki wyborowi głosujących i zastosowanej technologii usprawniono przebieg posiedzeń, a mieszkańcy mogą bezpośrednio śledzić aktywność uczestników sesji.
Spontaniczna pomoc ursynowian dla pogorzelców Poniedziałek 11 marca, godz. 18, pora powrotu mieszkańców Ursynowa do domów. Płomienie i czarny dym z okien ostatniego piętra widoczne z daleka, syreny pięciu zastępów straży pożarnej, karetka, później policja. Tak wyglądała sceneria ratownicza pożaru mieszkania na 9 piętrze bloku przy ul. Teligi 4. Zniszczeniu uległ praktycznie cały dobytek mieszkańców. Na szczęście obyło się bez ofiar, zapewne dlatego, że właścicieli nie było w mieszkaniu.
Wpadła trójka handlarzy narkotyków Mokotowscy kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Funkcjonariusze operacyjnie ustalili, że 43-letni Jarosław D. jego o 10 lat młodszy brat oraz współpracujący z nimi 31-letni Kamil G. mogą trudnić się rozprowadzaniem środków psychoaktywnych.