Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Ratusze Warszawy – Wilanów (XVI)

07-03-2019 17:05 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w ostatnich latach na terenie parku w Wilanowie wyraźnie wskazują, iż obszar tej dzielnicy należy do najwcześniej zasiedlonych w Warszawie. Wilanów znany jest przede wszystkim z rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Przez kolejne trzysta lat niewiele się o tej miejscowości mówiło.

Okazuje się jednak, że Wilanów od dosyć dawna był siedzibą gminy, czyli lokalnym centrum administracyjnym. W wyniku carskiej reformy z 30 grudnia 1866 r. ówczesne Królestwo Polskie podzielone zostało na 10 guberni i 85 powiatów. Gubernię warszawską podzielono z kolei na 13 powiatów. Na mocy postanowienia Komitetu Urządzającego z 17 stycznia 1867 r. powiat warszawski podzielony na 4 mniejsze. „Nowy” powiat warszawski obejmował m. in. gminę Wilanów. Pierwsze uszczuplenie obszaru gminy Wilanów nastąpiło na mocy rozporządzenia generał-gubernatora von Beselera z 8 kwietnia 1916 r. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 22 września 1938 r. (Dz.U. nr 72, poz. 518) do stolicy przyłączono m. in. 1230 ha z gminy Wilanów. Przyłączony został wówczas Służew, Służewiec oraz część Ursynowa z Torem Wyścigów Konnych, których południowa granica stała się granica miasta. Ostateczna likwidacja gminy związana jest z rozporządzeniem Rady Ministrów z 5 maja 1951 r., gdy powierzchnię miasta powiększono z 14  148 ha do 42  725 ha, tj. nieco ponadtrzykrotnie. 20 grudnia 1951 r. (uchwałą obowiązywała od 1 stycznia 1952 r.) obszar Warszawy został podzielony na 11 dzielnic (Śródmieście, Stare Miasto, Żoliborz, Wola, Ochota Mokotów, Wilanów, Praga Śródmieście, Praga Północ, Praga Południe i Wawer). Tak więc, od 1 stycznia 1952 r., Wilanów jest częścią stolicy. Dnia 30 listopada 1959 r. kolejny raz zreorganizowano podział terytorialny stolicy. W miejsce jedenastu dzielnic wprowadzono siedem (Śródmieście, Mokotów, Ochota, Wola, Żoliborz, Praga Pn. i Praga Pd.). Od 1959 r. do 1994 r. Wilanów był częścią dzielnicy, a później dzielnicy-gminy Warszawa-Mokotów. Ten podział utrzymał się do czerwca 1992 r., gdy miasto podzielono na jedenaście samodzielnych gmin, a jedną z nich była gmina Warszawa-Wilanów.

Początkowo samorządowe władze gminy Wilanów miały swoją siedzibę w mokotowskim „ratuszu” przy Rakowieckiej. Później przy ul. Limanowskiego 23 (także na terenie Mokotowa). Najdłużej „tymczasowa” siedziba władz Wilanowa mieściła się w budynkach przy ul. Stanisława Kostki Potockiego 7 i 11 w Wilanowie, należących do szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ta siedziba urzędu miała powierzchnię 1 725 m kw..

Będąc sublokatorem przez wiele lat, samorząd Wilanowa planował wybudowanie własnej siedziby. Powstała ona na tzw. Polach Wilanowskich przy ul. F. Klimczaka 4. Dzieje budowy tego obiektu są długie i dramatyczne. Koniec końców, wilanowski ratusz oddany został do użytku w 2014 r. Obiekt składa się z dwóch części; budynku A oraz budynku B. Zespół budynków zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. powstał na działce o ogólnej powierzchni 9  802,00 m kw.. Budynki usytuowane są na wspólnej płycie garażu podziemnego, którego powierzchnia wynosi 5 505,61 m2.

Powierzchnia zabudowy budynku A wynosi 1 314 m kw., jego powierzchnia 3 942 m2 kw., a kubatura 15 083,30 m3. Wieża zegarowa budynku A ma 18 m wysokości.

Powierzchnia budowy budynku B wynosi 866 m2, powierzchnia 2 957 m2, a kubatura 10 172,60 m3.

Fundamenty budynków są monolityczne z betonu. Ściany maja konstrukcję zespoloną żelbetową wylewaną z wypełnieniami z cegły Porothem.

Według stanu na 31 XII 2016 r. na terenie Wilanowa mieszka 31,7 tys. osób.

Adres: Urząd Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy, ul. Franciszka Klimczaka 2; 02-797 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy zatrudnionych było 109 osób na 108 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada w Wilanowie 293,5 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat)

Wróć

Inne artykuły

Ucieczka ulicami Ursynowa Zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, użycia siły wobec policjantki w celu zmuszenia jej do zaniechania czynności służbowej i utrudnianie prowadzenia postępowania karnego poprzez ukrywanie tożsamości sprawcy i przyjmowanie winy za siebie, to konsekwencja nieprzemyślanych decyzji podjętych przez dwóch mężczyzn w związku z kontrolą drogową.
Ursynowianie będą wiedzieć jak głosowali radni W ramach realizacji projektu budżetu partycypacyjnego „Obywatele Ursynowa wiedzą, jak głosują radni – zakup elektronicznego systemu do jawnych głosowań w Radzie Dzielnicy” zakupiono 27 tabletów oraz licencje do systemu eSesja (25 licencji dla radnych, 5 dla członków zarządu i 5 dla administratorów – pracowników Zespołu Obsługi Rady). Ten projekt został zrealizowany dzięki poparciu 2 059 osób. Dzięki wyborowi głosujących i zastosowanej technologii usprawniono przebieg posiedzeń, a mieszkańcy mogą bezpośrednio śledzić aktywność uczestników sesji.
Spontaniczna pomoc ursynowian dla pogorzelców Poniedziałek 11 marca, godz. 18, pora powrotu mieszkańców Ursynowa do domów. Płomienie i czarny dym z okien ostatniego piętra widoczne z daleka, syreny pięciu zastępów straży pożarnej, karetka, później policja. Tak wyglądała sceneria ratownicza pożaru mieszkania na 9 piętrze bloku przy ul. Teligi 4. Zniszczeniu uległ praktycznie cały dobytek mieszkańców. Na szczęście obyło się bez ofiar, zapewne dlatego, że właścicieli nie było w mieszkaniu.
Wpadła trójka handlarzy narkotyków Mokotowscy kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Funkcjonariusze operacyjnie ustalili, że 43-letni Jarosław D. jego o 10 lat młodszy brat oraz współpracujący z nimi 31-letni Kamil G. mogą trudnić się rozprowadzaniem środków psychoaktywnych.