Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Ratusze Warszawy – Wesoła (XV)

06-02-2019 21:22 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Wesoła jest ostatnią z dzielnic przyłączonych do stolicy. Najogólniej rzecz biorąc, jej terytorium (2294 ha) położone jest pomiędzy dwoma trasami wylotowymi z Warszawy; trasą 637 z Rembertowa w stronę Węgrowa i trasą krajową „2” z Warszawy do Terespola, chociaż na niewielkich odcinkach obszar Wesołej rozciąga się także poza wymienionymi drogami. W skład dzielnicy wchodzą następujące osiedla: Wesoła-Centrum, Wola Grzybowska, Zielona-Grzybowa, Groszówka i Stara Miłosna. Teren w znacznym procencie pokryty jest sosnowym borem. Dzielnicę zamieszkuje (dane na 2016 r.) – 24,3 tys. osób, co daje średnią gęstość zaludnienia – 9,9 mieszkańca/ha.

Przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi w 2002 r. (27 października 2002 r.) istniała silna obawa prawicowych działaczy, że w Warszawie zwycięży lewica. W związku z tym partie prawicowe, mające wówczas przewagę w Sejmie, postanowiły do obszaru stolicy dołączyć dwie gminy z powiatu mińskiego, tradycyjnie mające prawicowy elektorat. Przewidywania się nie sprawdziły, ale podjęte działania w sferze podziału administracyjnego zaistniały. Oto krótka ich historia:

W 1952 utworzono gminę Wesoła, wchodzącą w skład powiatu warszawskiego. Tworzyły ją wyłączone z dotychczasowej gminy Sulejówek gromady: Miłosna Stara, Szkopówka, Wesoła i Zielona Grzybowska oraz gromada Pohulanka z gminy Wiązowna.

W 1957 Wesoła weszła w skład nowo powstałego powiatu otwockiego. 17 grudnia 1968 dotychczasowe osiedla połączono i utworzono miasto Wesoła w województwie warszawskim. W 1971 r. liczyło ono 8367 mieszkańców i obejmowało obszar 23  km kwadratowych.

1 stycznia 1999 w związku z reformą administracyjną Wesoła (także Sulejówek) znalazła się w powiecie mińskim w województwie mazowieckim, a 1 stycznia 2002 została przeniesiona (podobnie jak Sulejówek) do powiatu warszawskiego w tym województwie, który pokrywał się terytorialnie z obszarem miasta stołecznego Warszawy. Nie była jednak częścią stolicy.

Na mocy ustawy warszawskiej z 15 marca 2002 r. (art. 16 ust. 2) – Wesołą i Sulejówek włączono ponownie do powiatu mińskiego. Na podstawie nowelizacji ustawy warszawskiej, w sierpniu 2002 r., do gminy stołecznej dołączono gminę Wesoła. W art. 1 pkt 4 ustawy nowelizującej dodano: „Gmina Sulejówek, w dniu wejścia w życie ustawy, wchodzi w skład powiatu mińskiego”.

27 października 2002 większość mieszkańców Wesołej w referendum zdecydowała o wejściu miasta w skład Warszawy. Wesoła stała się wtedy jedną z 18 dzielnic stolicy. W głosowaniu brało udział ok. 25% mieszkańców Wesołej, z czego ponad 70% zagłosowało za przyłączeniem Wesołej do Warszawy.

Tym sposobem od 27 października 2002 r. dawna gmina Wesoła jest osiemnastą dzielnicą Warszawy.

Do roku 2000 siedziba Urzędu Miasta Wesoła mieściła się w budynku na ul. 1. Praskiego Pułku Piechoty 21. W 2000 r. Urząd przeniósł się do nowo wybudowanej siedziby przy ul. 1 Praskiego Pułku 33.

Budynek wzniesiony został w latach 1998-2000 i jest użytkowany od października 2000 r. Projekt gmachu opracowała firma „STALDREW” s.c. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 2  662 m2, a kubatura 7  711 m3.

Adres: Urząd Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy, ul. 1 Praskiego Pułku 33; 05-075 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Wesoła zatrudnionych było 89 osób na 88 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada w Wesołej 276,1 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat)

Wróć

Inne artykuły

Punkt widzenia i punkt siedzenia Chociaż nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje się – choć nie wszystkim – coraz lepiej, wciąż tkwi w nas przeświadczenie, iż wiele innych miejsc na świecie to w porównaniu z naszym krajem istny raj. Przez wiele lat wyrazem owej tęsknoty za rajem na ziemi, do którego nam bardzo daleko, było symboliczne porzekadło – „życie jak w Madrycie”.
Czas ferii to intensywne prace remontowe w szkołach Podczas gdy uczniowie ursynowskich szkół korzystali z zimowych ferii i wypoczywali zbierając siły na drugi semestr, w wielu placówkach wykonano niezbędne remonty. Najpilniejsze z nich zostały ukończone i dzieci już mogą odczuć poprawę warunków do nauki.
Mieszkańcy – lotnisko 0:1 We wtorek (12. lutego) odbyło się połączone posiedzenie senackich Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej oraz Komisji Ustawodawczej. Na połączonych komisjach odbyło się pierwsze czytanie projektowanej ustawy wydłużającej termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 5 lat.
Warszawa dla najmłodszych W środę, 13 lutego, na spotkaniu zorganizowanym dla przedstawicieli mediów w żłobku przy ul. Spartańskiej 2 prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił program wspierający rodzicielstwo i opiekę nad najmłodszymi dziećmi „Warszawa dla najmłodszych”. Trzy filary programu to bezpłatne żłobki, zdrowe dziecko i bezpieczne macierzyństwo.