Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Ratusze Warszawy – Wawer (XIV)

30-01-2019 21:55 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Na mocy carskiej reformy administracyjnej z 1866 r. została utworzona m. in. gmina Wawer powiatu warszawskiego guberni mazowieckiej. Gmina ta obejmowała nie tylko Wawer i przyległe osiedla, ale także znaczną część obecnej dzielnicy Praga Południe oraz dzielnicę Rembertów. 8 kwietnia 1916 r. północna część gminy Wawer została włączona do Warszawy.

Do 1951 r. granica pomiędzy Warszawą a gminą Wawer przebiegała przez osiedle Gocławek i przecinała szosę brzeską w miejscu, gdzie ul. Grochowska przechodzi w ulicę Płowiecką. W 1946 r. siedzibę starostwa powiatu warszawskiego ulokowano w Aninie przy ul. Krótkiej 8. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 5 maja 1951 r. (Dz.U. 1951 nr 27, poz. 199), w dniu 1 stycznia 1952 r. gmina Wawer – z częścią dawnej gminy Falenica-Letnisko – została włączona została do Warszawy. Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa-Wawer ulokowano w Falenicy przy ul. Waryńskiego 9. Później siedzibą władz Wawra był budynek przy ul. Włókienniczej 54, także w Falenicy, a po połączeniu z Pragą Południe przy ul. Mycielskiego na Grochowie.

Dnia 30 listopada 1959 r. kolejny raz zreorganizowano podział terytorialny stolicy. Zlikwidowano dzielnicę Wawer,

a jej terytorium włączono do dzielnicy Praga Południe. Stan taki trwał do 1994 r., kiedy to stolicę podzielono na 11 gmin. Na mocy ustawy warszawskiej z 1994 r. powstała gmina Warszawa-Wawer, przekształcona w 2002 r. w dzielnicę Wawer m. st. Warszawy.

Obecnie (wedle danych z 2016 r.) na terenie dzielnicy Wawer mieszka 73,5 tys. osób.

Samorządowe władze Wawra początkowo urzędowały przy ul. Żegańskiej 19. Obecnym ratuszem Wawra jest dawny biurowiec Zakładów Wytwórczych Aparatury Rozdzielczej im. Dymitrowa w Międzylesiu przy ul. Żegańskiej 1. Powstał w latach 60. XX w. i na przełomie XX i XXI w. został zakupiony od firmy ABB Sp. z o.o. dla potrzeb samorządu. Budynek została adaptowany na cele samorządu terytorialnego w 2001 r. Powierzchnia całkowita budynku wynosi 4100 m kw., a kubatura 12  500 m. Kilka dzielnicowych komórek organizacyjnych mieści się nadal przy ul. Włókienniczej 54 w Falenicy.

Adres: Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, ul. Żegańska 1; 04-713 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy zatrudnione były 193 osoby na 192,5 etatu. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada w Wawrze 464,1 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat)

Wróć

Inne artykuły

Punkt widzenia i punkt siedzenia Chociaż nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje się – choć nie wszystkim – coraz lepiej, wciąż tkwi w nas przeświadczenie, iż wiele innych miejsc na świecie to w porównaniu z naszym krajem istny raj. Przez wiele lat wyrazem owej tęsknoty za rajem na ziemi, do którego nam bardzo daleko, było symboliczne porzekadło – „życie jak w Madrycie”.
Czas ferii to intensywne prace remontowe w szkołach Podczas gdy uczniowie ursynowskich szkół korzystali z zimowych ferii i wypoczywali zbierając siły na drugi semestr, w wielu placówkach wykonano niezbędne remonty. Najpilniejsze z nich zostały ukończone i dzieci już mogą odczuć poprawę warunków do nauki.
Mieszkańcy – lotnisko 0:1 We wtorek (12. lutego) odbyło się połączone posiedzenie senackich Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej oraz Komisji Ustawodawczej. Na połączonych komisjach odbyło się pierwsze czytanie projektowanej ustawy wydłużającej termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 5 lat.
Warszawa dla najmłodszych W środę, 13 lutego, na spotkaniu zorganizowanym dla przedstawicieli mediów w żłobku przy ul. Spartańskiej 2 prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił program wspierający rodzicielstwo i opiekę nad najmłodszymi dziećmi „Warszawa dla najmłodszych”. Trzy filary programu to bezpłatne żłobki, zdrowe dziecko i bezpieczne macierzyństwo.