Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ratusze Warszawy – Ursynów (XIII)

23-01-2019 21:14 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Ursynów jest jedną z osiemnastu dzielnic Warszawy. Do 1994 r. wchodził w skład dzielnicy (do 1990 r.), później dzielnicy-gminy Warszawa-Mokotów.

W 1970 r. Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) rozpisało konkurs na studium zagospodarowania przestrzennego obszaru Ursynów-Natolin. Zwyciężyli: prof. W. Cęckiewicz i S. Putowski. W następnym roku, tj. 1971 – Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) ogłosiło konkurs na projekt budowy Ursynowa Północnego. Konkurs wygrał zespół architektów: Ludwik Borawski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski i Andrzej Szkop.

Pasmo ursynowsko-natolińskie jest sztandarowym osiedlem epoki Gierka. Generalnie rzecz biorąc, pasmo składa się z trzech części, projektowanych przez różnych architektów. Ursynów Północny zaprojektował Marek Budzyński, Ursynów Południowy – Andrzej Fabierkiewicz, a Natolin – Jacek Nowicki, który również pełnił funkcję generalnego projektanta Pasma. Dla potrzeb planowanego osiedla w 1973 r. wywłaszczono teren o powierzchni 1015 ha, położony między Dolinką Służewiecką, ul. Puławską, Lasem Kabackim oraz linią skarpy.

W osiedlu tym według przyjętego planu miano wybudować 45 tys. mieszkań, przeznaczonych dla 132 tys. mieszkańców. Do pierwszych prac w terenie przystąpiono w 1973 r., a pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do bloku przy ul. Wiolinowej w grudniu 1974 r. (według relacji prof. Marka Budzyńskiego). W legendzie Ursynowa przeważa pogląd, iż pierwszymi mieszkańcami nowych osiedli byli lokatorzy którzy 8 stycznia w 1977 r. wprowadzili się do bloków przy ul. Puszczyka 2, Puszczyka 4 i Puszczyka 5. Data ta – powtarzana w różnych opracowaniach – związana jest z kryzysem, jaki zaistniał na budowie Ursynowa pod koniec 1976 r. Celem jego przezwyciężenia i wygaszenia niepokojów, plac budowy odwiedził Edward Gierek, którego „gospodarska” wizyta została uświetniona przekazaniem kluczy do mieszkań przy ul. Puszczyka. W rzeczywistości (podobno) wcześniej zasiedlonych było już kilka bloków, a ten przy Wiolinowej był zapewne pierwszy, ale jego przekazanie nie odbyło się w obecności I sekretarza KC PZPR, kamer TVP i prasy.

Ursynów powstał na terenach rolniczych, położonych na przedpolu rosyjskiego fortu VIII. Na fotografii lotniczej z 12 sierpnia 1944 r. na obszarze tzw. Wysokiego Ursynowa praktycznie nie widać ani jednego domu. Nie było więc potrzeby tworzenia oddzielnej (od gminy Wilanów) administracji.

Wraz z zasiedleniem pierwszych bloków, problem dostępu do administracji terenowej stawał się coraz bardziej istotny, albowiem do siedziby dzielnicy Mokotów przy ul. Rakowieckiej z Ursynowa jest około 8 kilometrów. Pierwsza siedziba „ekspozytury” Mokotowa umieszczona została w suterenie bloku przy ul. Pięciolinii. W okresie istnienia dzielnicy-gminy Warszawa-Mokotów, tj. w latach 1990-1994 jej władze sfinansowały przystosowanie piętra pawilonu usługowego przy ul. Szolc-Rogozińskiego 1 do celów administracyjnych. Po powołaniu gminy Ursynów w 1994 r. wymieniony pawilon nadal służył samorządowi, ale równolegle przystąpiono do zagospodarowywania spółdzielczych baraków przy ul. Lanciego 14. Rada i burmistrz urzędowali w tym miejscu do piątku 27 października 2006 r., po czym w poniedziałek 30 października (2006 r.) samorządowa administracja Ursynowa rozpoczęła działalność w ratuszu przy al. KEN 61 (narożnik al. KEN i ul. I. Gandhi). Wedle danych z 2016 roku, na terenie Ursynowa mieszkało już 148,7 tys. osób.

W styczniu 1997 r. rozstrzygnięty został konkurs Oddziału Warszawskiego SARP na projekt koncepcyjny ratusza Urzędu Gminy Warszawa-Ursynów. Jury pierwszą nagrodę przyznało zespołowi w składzie: Wojciech Kakowski, Piotr Niedbała, Eryk Poniatowski, Agnieszka Kaszczewska, Anna Łukaszewicz, Andrzej Chmielewski i Piotr Grędziński. W uzasadnieniu napisano m. in.: Pierwszą nagrodę realizacyjną przyznano za względnie najlepsze rozwiązanie urbanistyczne, czytelną strukturę funkcji i właściwe zaakcentowanie ratusza oraz towarzyszący rozwiązaniu klarowny wyraz architektury.

Budynek ursynowskiego ratusza zaprojektowany został przez pracownię „Pro-Invest Sp. z o.o.” . Umowa na budowę obiektu podpisana została 13 czerwca 2005 r. Ratusz oddany został użytkownikowi 26 października 2006 r. Powierzchnia zabudowy wynosi 2063 m kw, powierzchnia całkowita 15  515 m kw, powierzchnia użytkowa 9  714 m kw, kubatura 49  075 metrów sześciennych, a wysokość 23,35 m. Budynek ma konstrukcję żelbetową, wylewaną. W części naziemnej zaś szkieletową, usztywnioną trzema trzonami komunikacji pionowej. Gmach ma sześć kondygnacji naziemnych, plus dwie dodatkowe w wieży. Na ostatniej kondygnacji mieści się kotłownia. W podziemiach istnieje 66 miejsc parkingowych.

Adres: Urząd Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61, 02-777 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Ursynów zatrudnionych było 296 osób na nieco ponad 294 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada na Ursynowie 505,1 mieszkańca.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat).

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA