Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

2°
-2°

Ratusze Warszawy – Ursus (XII)

30-10-2018 21:17 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Ursus powstał na terenie wiosek Skorsze, Czechowice i Szamoty z chwilą rozpoczęcia w 1924 r. budowy fabryki „Ursus”. Lokalizacji sprzyjało położenie pomiędzy dwiema ważnymi liniami kolejowymi: linią Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz linią Kolei Kaliskiej.

Powstanie fabryki oraz stacji PKP spowodowało przekształcenie wsi Czechowice w ludne osiedle fabryczne „Czechowice-Ursus”. W 1952 r. osiedle otrzymało prawa miejskie i rozszerzono o Skorsze i Gołąbki. W 1954 r. zmieniono nazwę na Ursus. Po czerwcowych protestach robotniczych w 1976 r., rok później, tj. w 1967 r. miasto Ursus dołączono do warszawskiej dzielnicy Ochota. Stan taki trwał do 1 stycznia 1993 r., gdy w wyniku presji lokalnych działaczy Ursus wyłączono z Ochoty i utworzono ósmą dzielnicę-gminą stolicy – Warszawa-Ursus. W 1994 r. Ursus stał się samodzielną gminą, a w 2002 r. – dzielnicą (dzielnica Ursus m. st. Warszawy).

Ursus ma tradycję samodzielnego miasta, ale siedziby jego władz administracyjnych wielokrotnie się zmieniały i były raczej przypadkowe. Przed 2000 r. władze samorządowe urzędowały w dawnym hotelu robotniczym przy ul. Sosnkowskiego 16. Obecna siedziba władz administracyjnych Ursusa znajduje się w budynku zaprojektowanym w 1965 r. dla dyrekcji i administracji Zakładów Przemysłu Ciągnikowego URSUS. Po ogłoszeniu upadłości zakładów budynek przejął samorząd Ursusa w ramach rozliczeń i adaptował go dla potrzeb własnej administracji (2000 r.). Budynek przejęto bez dokumentacji architektoniczno-budowlanej, toteż trudno obecnie podać bliższe dane techniczne. Wiadomo tylko, że powierzchnia (użytkowa ?) wynosi 10  000 mkw..

W 2016 r. na terenie dzielnicy Ursus mieszkało 56,9 tys. osób.

Adres: Dzielnica Ursus m. st. Warszawy, Plac Czerwca 1976 r. nr 1; 02-495 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy zatrudnionych było 136 osób na 134,75 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada w Ursusie 422,2 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat)

Wróć

Inne artykuły

Radni już po ślubowaniu To już koniec fetowania wygranej w wyborach i pławienia się w błogim nastroju sukcesu. Nawet nie miesiąc, ale niespełna trzy tygodnie "miodowe" właśnie się skończyły wraz z potwierdzeniem słowem "Ślubuję" roty ślubowania, wypowiedzianym przez radnych Ursynowa w dniu 9 listopada podczas I sesji nowo wybranej Rady.
Koncert okazji 100-lecia odzyskania niepodległości W niedzielę 11 listopada przed ursynowską publicznością, licznie przybyłą do kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa, wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz soliści – Maria Machowska (skrzypce) i Maciej Wota (fortepian).
Seminarium dla mieszkanek Ursynowa W dniu 14 listopada 2018 r. odbyło się seminarium dla mieszkanek Ursynowa w ramach projektu „Praca – czemu nie?”. Projekt powstał z inicjatywy Zespołu Rozwoju Zawodowego Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy i jest skierowany do kobiet, mieszkanek Ursynowa, a jego celem jest zdiagnozowanie sytuacji społecznej i zawodowej kobiet w przedziale wiekowym 25 – 44 lata. W tym przedziale według statystyk Urzędu Pracy najwięcej kobiet jest zarejestrowanych jako bezrobotne.
Zakopower ma POWER! Jednym z najważniejszych wydarzeń zakończonego 11 listopada Tygodnia Polskiego na Ursynowie, zorganizowanego przez dzielnicę Ursynów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był koncert zespołu ZAKOPOWER.