Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Ratusze Warszawy – Ursus (XII)

30-10-2018 21:17 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Ursus powstał na terenie wiosek Skorsze, Czechowice i Szamoty z chwilą rozpoczęcia w 1924 r. budowy fabryki „Ursus”. Lokalizacji sprzyjało położenie pomiędzy dwiema ważnymi liniami kolejowymi: linią Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz linią Kolei Kaliskiej.

Powstanie fabryki oraz stacji PKP spowodowało przekształcenie wsi Czechowice w ludne osiedle fabryczne „Czechowice-Ursus”. W 1952 r. osiedle otrzymało prawa miejskie i rozszerzono o Skorsze i Gołąbki. W 1954 r. zmieniono nazwę na Ursus. Po czerwcowych protestach robotniczych w 1976 r., rok później, tj. w 1967 r. miasto Ursus dołączono do warszawskiej dzielnicy Ochota. Stan taki trwał do 1 stycznia 1993 r., gdy w wyniku presji lokalnych działaczy Ursus wyłączono z Ochoty i utworzono ósmą dzielnicę-gminą stolicy – Warszawa-Ursus. W 1994 r. Ursus stał się samodzielną gminą, a w 2002 r. – dzielnicą (dzielnica Ursus m. st. Warszawy).

Ursus ma tradycję samodzielnego miasta, ale siedziby jego władz administracyjnych wielokrotnie się zmieniały i były raczej przypadkowe. Przed 2000 r. władze samorządowe urzędowały w dawnym hotelu robotniczym przy ul. Sosnkowskiego 16. Obecna siedziba władz administracyjnych Ursusa znajduje się w budynku zaprojektowanym w 1965 r. dla dyrekcji i administracji Zakładów Przemysłu Ciągnikowego URSUS. Po ogłoszeniu upadłości zakładów budynek przejął samorząd Ursusa w ramach rozliczeń i adaptował go dla potrzeb własnej administracji (2000 r.). Budynek przejęto bez dokumentacji architektoniczno-budowlanej, toteż trudno obecnie podać bliższe dane techniczne. Wiadomo tylko, że powierzchnia (użytkowa ?) wynosi 10  000 mkw..

W 2016 r. na terenie dzielnicy Ursus mieszkało 56,9 tys. osób.

Adres: Dzielnica Ursus m. st. Warszawy, Plac Czerwca 1976 r. nr 1; 02-495 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy zatrudnionych było 136 osób na 134,75 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada w Ursusie 422,2 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat)

Wróć

Inne artykuły

Pomagamy bezdomnym zwierzętom! VIII edycja zbierania darów dla bezdomnych zwierząt „ALERT DLA ZWIERZĄT” trwała w ursynowskim Ratuszu od 17 grudnia 2018 r. do 14 stycznia 2019 r.
Oferta kulturalna będzie jeszcze lepsza! Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.
Najpiękniejsze szopki! W piątek 11 stycznia w sali im. J.U. Niemcewicza w Urzędzie Dzielnicy Ursynów odbył się finał 23. edycji dzielnicowego konkursu plastycznego pn. „Najpiękniejsze Szopki Bożonarodzeniowe”. W konkursie wzięło udział 11 szkół ursynowskich – publicznych i niepublicznych. Prac wykonanych na konkurs zebrało się aż 170, część można było podziwiać w ursynowskim ratuszu.
Radny apeluje o przedłużenie linii 239 W jednej ze złożonych na początku roku interpelacji pojawia się pomysł na korektę trasy autobusu linii 239. Wydłużenie tej trasy ma ułatwić i skrócić czas dojazdu mieszkańców Zielonego Ursynowa do wielu miejsc w centralnej części dzielnicy. Propozycja trafiła do Zarządu Transportu Miejskiego.