Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ratusze Warszawy – Targówek (XI)

17-10-2018 23:45 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Targówek jest jedną z sześciu prawobrzeżnych dzielnic Warszawy, ukształtowanych w wyniku wprowadzenia ustawy warszawskiej w 1994 r. Wówczas Targówek wydzielony został ze składu Dzielnicy-Gminy Warszawa Praga Północ. Dzielnica objęła znaczną część obszaru Pragi będącego w granicach przedwojennej Warszawy. Do czasu przekazania do użytku własnego ratusza, tj. do 26 marca 1998 r., władze Targówka miały wspólną siedzibę wraz z Białołęką i Pragą Północ w budynku przy ul. Kłopotowskiego 15. Obecnie (dane z 2016 r.) na terenie dzielnicy mieszka 123,5 tys. osób.

Budowę ratusza na Targówku przy ul. Kondratowicza 20 rozpoczęto 15 lutego 1996 r. według projektu sporządzonego przez Biuro Architektoniczne FS&P ARCUS. Autorami projektu byli architekci Mariusz Ścisło i Andrzej Fajans. Projekt został wyłoniony w drodze konkursu ogłoszonego przez ówczesną gminę Warszawa-Targówek.

Budynek ma konstrukcję żelbetową wylewaną, a w części biurowej – szkielet żelbetowy. Ściany zewnętrzne są żelbetowe wylewane oraz murowane z cegły ceramicznej. Na parterze wykładzina z granitu szwedzkiego na ruszcie, powyżej tynk mineralny. Ściany wewnętrzne działowe wykonane są z płyt gipsowo-kartonowych. Ślusarka zewnętrzna jest aluminiowa, a wewnętrzna – drewniana.

Budynek ratusza ma powierzchnię użytkową 9  470 m kw. i kubaturę 41  900 m. W ramach zadania inwestycyjnego wybudowano również całe uzbrojenie terenu, parkingi i południową jezdnię ulicy Kondratowicza, albowiem działka nie była uzbrojona. Kamień węgielny pod budowę pobłogosławił Jego Świątobliwość Jan Paweł II w dniu 7 maja 1996r., a 14 czerwca 1996 r. miała miejsce uroczystość wmontowania aktu erekcyjnego.

Budynek ratusza zlokalizowany jest na działce ograniczonej ulicami: Kondratowicza, Św. Wincentego i 20. Dywizji Piechoty. Od strony ulic Kondratowicza i 20. Dywizji Piechoty znajduje się część biurowa o wysokości sześciu kondygnacji nadziemnych z podpiwniczeniem i wejściem głównym z narożnika wymienionych ulic. Od strony ul. Św. Wincentego znajduje się część parterowa, w której zlokalizowana jest sala konferencyjna, bufety oraz sala ślubów z zapleczem.

Wewnątrz budynku jest pięciokondygnacyjny hall z górnym doświetleniem. Z hallu na poziomie parteru jest dostęp do Wydziału Obsługi Mieszkańców, sali konferencyjnej, biura rady oraz części gastronomicznej. W hallu umieszczone są dwa dźwigi „panoramiczne”, a w bocznym skrzydle dodatkowy dźwig towarowo-osobowy. W podpiwniczeniu znajduje się parking na 49 samochodów, magazyny, pomieszczenia techniczne i stanowisko dowodzenia Obrony Cywilnej. Na piątym piętrze znajduje się magazyn dokumentów.

Adres: Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, ul. Kondratowicza 20; 00-983 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zatrudnionych było 235 osób na 233,5 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada na Targówku 528,9 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat)

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA