Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Ratusze Warszawy – Ochota (VI)

11-07-2018 22:12 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Ochota jest jedną z tych dzielnic współczesnej Warszawy, które powstały m. in. na terenach włączonych do miasta rozporządzeniem generała-gubernatora Hansa von Beselera 8 kwietnia 1916 r. Granica Warszawy – na odcinku obecnej ochoty - w pierwszych latach XX została przesunięta z (obecnego) Placu Zawiszy do zbiegu ul. Grójeckiej z ul. Kaliską

Tak więc późniejsze centrum tego rejonu, tj. Plac Narutowicza, już przed 1916 r. było w granicach naszego miasta. Pomimo pewnych elementów lokalnego osiedla, które pozostały z najwcześniejszego okresu, to dopiero urbanistyczny plan w wyniku którego ukształtowano Plac Narutowicza i okolicę, wykształcił wielkomiejską dzielnicę stolicy.

W dniu 29 września 1938 r. weszła w życie ustawa z 16 sierpnia 1938 r. o samorządzie gminnym Warszawy. Na jej mocy powołane zostały rady dzielnicowe (art. 31-38). Henryk Pawłowicz – jeden z wiceprezydentów za kadencji Stefana Starzyńskiego – podał w swoich wspomnieniach, że w okresie okupacji istniały cztery dzielnice, którymi kierowali: Czesław Jankowski (Śródmieście), Cyprian Odorkiewicz (Północ), Stanisław Tyszkiewicz (Południe) i Bronisław Chajęcki (Praga). Oznacza to, że podział na dzielnice w rzeczywistości zrealizowano dopiero po II wojnie światowej. We wspomnieniach Pawłowicza nie ma żadnej informacji na temat siedzib władz dzielnicowych. Wydaje się, iż kierownicy dzielnic po prostu urzędowali w stołecznym Ratuszu przy Placu Teatralnym. Z dostępnych danych wynika, że przed wojna nie istniały ratusze dzielnicowe. Później budowie takich obiektów nie sprzyjała także wielokrotna zmiana podziału administracyjnego Warszawy dokonywana w okresie Polski Ludowej.

Efektem tego jest bardzo niski standard i przypadkowość lokalizacji budynków miejskiej administracji dzielnicowej po drugiej wojnie światowej. Przykładem jest siedziba władz Ochoty, którą stanowi część biurowca przy ul. Grójeckiej 17A. Został on wybudowany w latach 50. XX w. dla Polskich Kolei Państwowych. W 2005 r. część tego budynku przekazano notarialnie na własność miasta stołecznego. W 2010 r. podjęto zaś decyzję o jego przebudowie i rozbudowie. Część gmachu, w której mieści się ochocki ratusz, zajmuje powierzchnię (zabudowy) 618 metrów kwadratowych. Kubatura tej części budynku wynosi 15 300 metrów sześciennych. Projektantem frontowej fasady wykonanej w technologii strukturalnej, szklanej ściany osłonowej jest mgr arch. Halina Kostrzewa.

Ochota jest najgęściej zaludnioną dzielnicą Warszawy. Na jednym kilometrze kwadratowym mieszka tam 8 705 osób, gdy średnia dla całego miasta wynosi 3317. W 2016 r. mieszkało tam 84,1 tys. osób.

Ratusz Ochoty

Adres : Urząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, ul. Grójecka 17a; 02-021 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy zatrudnionych było 198 osób na 197,25 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada na Ochocie 426,3 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat)

Wróć

Inne artykuły

Wznowienie robót na ul. Rosoła Informujemy, że w dniu 21 lutego (czwartek) następuje wznowienie robót budowlanych na ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Wąwozowa. W pierwszej kolejności zostaną przebudowane miejsca parkingowe po zachodniej stronie ulicy. W czasie przebudowy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się z tabliczką o możliwości odholowania parkujących pojazdów.
Bal jedyny w swoim rodzaju! Zgodnie z dzielnicową tradycją również w tym roku nie mogło zabraknąć Balu Karnawałowego dla Osób z Niepełnosprawnością, który odbył się w wtorek w ursynowskim ratuszu.
Uwaga na radar na Puławskiej Przy wjeździe na Ursynów od strony Piaseczna stoi fotoradar który już niedługo zostanie uruchomiony.
Senatorowie po stronie lotniska, a nie mieszkańców W dniu 12 lutego br., podczas posiedzenia komisji w Senacie RP, przyjęto skrajnie niekorzystne dla mieszkańców Ursynowa regulacje do projektu zmiany ustawy prawo ochrony środowiska. Zaaprobowane przez senatorów zmiany pogrzebią, wspierane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, wieloletnie starania mieszkańców znacznej części Ursynowa (ale także Włoch, Ursusa, czy gmin ościennych) o otrzymanie od Portów Lotniczych rekompensat za uciążliwości, których doświadczają na co dzień, w tym środków koniecznych na zabezpieczenie domów i mieszkań przed hałasem.