Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

1°
-2°

Ratusze Warszawy – Ochota (VI)

11-07-2018 22:12 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Ochota jest jedną z tych dzielnic współczesnej Warszawy, które powstały m. in. na terenach włączonych do miasta rozporządzeniem generała-gubernatora Hansa von Beselera 8 kwietnia 1916 r. Granica Warszawy – na odcinku obecnej ochoty - w pierwszych latach XX została przesunięta z (obecnego) Placu Zawiszy do zbiegu ul. Grójeckiej z ul. Kaliską

Tak więc późniejsze centrum tego rejonu, tj. Plac Narutowicza, już przed 1916 r. było w granicach naszego miasta. Pomimo pewnych elementów lokalnego osiedla, które pozostały z najwcześniejszego okresu, to dopiero urbanistyczny plan w wyniku którego ukształtowano Plac Narutowicza i okolicę, wykształcił wielkomiejską dzielnicę stolicy.

W dniu 29 września 1938 r. weszła w życie ustawa z 16 sierpnia 1938 r. o samorządzie gminnym Warszawy. Na jej mocy powołane zostały rady dzielnicowe (art. 31-38). Henryk Pawłowicz – jeden z wiceprezydentów za kadencji Stefana Starzyńskiego – podał w swoich wspomnieniach, że w okresie okupacji istniały cztery dzielnice, którymi kierowali: Czesław Jankowski (Śródmieście), Cyprian Odorkiewicz (Północ), Stanisław Tyszkiewicz (Południe) i Bronisław Chajęcki (Praga). Oznacza to, że podział na dzielnice w rzeczywistości zrealizowano dopiero po II wojnie światowej. We wspomnieniach Pawłowicza nie ma żadnej informacji na temat siedzib władz dzielnicowych. Wydaje się, iż kierownicy dzielnic po prostu urzędowali w stołecznym Ratuszu przy Placu Teatralnym. Z dostępnych danych wynika, że przed wojna nie istniały ratusze dzielnicowe. Później budowie takich obiektów nie sprzyjała także wielokrotna zmiana podziału administracyjnego Warszawy dokonywana w okresie Polski Ludowej.

Efektem tego jest bardzo niski standard i przypadkowość lokalizacji budynków miejskiej administracji dzielnicowej po drugiej wojnie światowej. Przykładem jest siedziba władz Ochoty, którą stanowi część biurowca przy ul. Grójeckiej 17A. Został on wybudowany w latach 50. XX w. dla Polskich Kolei Państwowych. W 2005 r. część tego budynku przekazano notarialnie na własność miasta stołecznego. W 2010 r. podjęto zaś decyzję o jego przebudowie i rozbudowie. Część gmachu, w której mieści się ochocki ratusz, zajmuje powierzchnię (zabudowy) 618 metrów kwadratowych. Kubatura tej części budynku wynosi 15 300 metrów sześciennych. Projektantem frontowej fasady wykonanej w technologii strukturalnej, szklanej ściany osłonowej jest mgr arch. Halina Kostrzewa.

Ochota jest najgęściej zaludnioną dzielnicą Warszawy. Na jednym kilometrze kwadratowym mieszka tam 8 705 osób, gdy średnia dla całego miasta wynosi 3317. W 2016 r. mieszkało tam 84,1 tys. osób.

Ratusz Ochoty

Adres : Urząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, ul. Grójecka 17a; 02-021 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy zatrudnionych było 198 osób na 197,25 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada na Ochocie 426,3 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat)

Wróć

Inne artykuły

Radni już po ślubowaniu To już koniec fetowania wygranej w wyborach i pławienia się w błogim nastroju sukcesu. Nawet nie miesiąc, ale niespełna trzy tygodnie "miodowe" właśnie się skończyły wraz z potwierdzeniem słowem "Ślubuję" roty ślubowania, wypowiedzianym przez radnych Ursynowa w dniu 9 listopada podczas I sesji nowo wybranej Rady.
Koncert okazji 100-lecia odzyskania niepodległości W niedzielę 11 listopada przed ursynowską publicznością, licznie przybyłą do kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa, wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz soliści – Maria Machowska (skrzypce) i Maciej Wota (fortepian).
Seminarium dla mieszkanek Ursynowa W dniu 14 listopada 2018 r. odbyło się seminarium dla mieszkanek Ursynowa w ramach projektu „Praca – czemu nie?”. Projekt powstał z inicjatywy Zespołu Rozwoju Zawodowego Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy i jest skierowany do kobiet, mieszkanek Ursynowa, a jego celem jest zdiagnozowanie sytuacji społecznej i zawodowej kobiet w przedziale wiekowym 25 – 44 lata. W tym przedziale według statystyk Urzędu Pracy najwięcej kobiet jest zarejestrowanych jako bezrobotne.
Zakopower ma POWER! Jednym z najważniejszych wydarzeń zakończonego 11 listopada Tygodnia Polskiego na Ursynowie, zorganizowanego przez dzielnicę Ursynów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był koncert zespołu ZAKOPOWER.