Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Ratusze Warszawy – Ochota (VI)

11-07-2018 22:12 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Ochota jest jedną z tych dzielnic współczesnej Warszawy, które powstały m. in. na terenach włączonych do miasta rozporządzeniem generała-gubernatora Hansa von Beselera 8 kwietnia 1916 r. Granica Warszawy – na odcinku obecnej ochoty - w pierwszych latach XX została przesunięta z (obecnego) Placu Zawiszy do zbiegu ul. Grójeckiej z ul. Kaliską

Tak więc późniejsze centrum tego rejonu, tj. Plac Narutowicza, już przed 1916 r. było w granicach naszego miasta. Pomimo pewnych elementów lokalnego osiedla, które pozostały z najwcześniejszego okresu, to dopiero urbanistyczny plan w wyniku którego ukształtowano Plac Narutowicza i okolicę, wykształcił wielkomiejską dzielnicę stolicy.

W dniu 29 września 1938 r. weszła w życie ustawa z 16 sierpnia 1938 r. o samorządzie gminnym Warszawy. Na jej mocy powołane zostały rady dzielnicowe (art. 31-38). Henryk Pawłowicz – jeden z wiceprezydentów za kadencji Stefana Starzyńskiego – podał w swoich wspomnieniach, że w okresie okupacji istniały cztery dzielnice, którymi kierowali: Czesław Jankowski (Śródmieście), Cyprian Odorkiewicz (Północ), Stanisław Tyszkiewicz (Południe) i Bronisław Chajęcki (Praga). Oznacza to, że podział na dzielnice w rzeczywistości zrealizowano dopiero po II wojnie światowej. We wspomnieniach Pawłowicza nie ma żadnej informacji na temat siedzib władz dzielnicowych. Wydaje się, iż kierownicy dzielnic po prostu urzędowali w stołecznym Ratuszu przy Placu Teatralnym. Z dostępnych danych wynika, że przed wojna nie istniały ratusze dzielnicowe. Później budowie takich obiektów nie sprzyjała także wielokrotna zmiana podziału administracyjnego Warszawy dokonywana w okresie Polski Ludowej.

Efektem tego jest bardzo niski standard i przypadkowość lokalizacji budynków miejskiej administracji dzielnicowej po drugiej wojnie światowej. Przykładem jest siedziba władz Ochoty, którą stanowi część biurowca przy ul. Grójeckiej 17A. Został on wybudowany w latach 50. XX w. dla Polskich Kolei Państwowych. W 2005 r. część tego budynku przekazano notarialnie na własność miasta stołecznego. W 2010 r. podjęto zaś decyzję o jego przebudowie i rozbudowie. Część gmachu, w której mieści się ochocki ratusz, zajmuje powierzchnię (zabudowy) 618 metrów kwadratowych. Kubatura tej części budynku wynosi 15 300 metrów sześciennych. Projektantem frontowej fasady wykonanej w technologii strukturalnej, szklanej ściany osłonowej jest mgr arch. Halina Kostrzewa.

Ochota jest najgęściej zaludnioną dzielnicą Warszawy. Na jednym kilometrze kwadratowym mieszka tam 8 705 osób, gdy średnia dla całego miasta wynosi 3317. W 2016 r. mieszkało tam 84,1 tys. osób.

Ratusz Ochoty

Adres : Urząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, ul. Grójecka 17a; 02-021 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy zatrudnionych było 198 osób na 197,25 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada na Ochocie 426,3 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat)

Wróć

Inne artykuły

Punkt widzenia i punkt siedzenia Chociaż nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje się – choć nie wszystkim – coraz lepiej, wciąż tkwi w nas przeświadczenie, iż wiele innych miejsc na świecie to w porównaniu z naszym krajem istny raj. Przez wiele lat wyrazem owej tęsknoty za rajem na ziemi, do którego nam bardzo daleko, było symboliczne porzekadło – „życie jak w Madrycie”.
Czas ferii to intensywne prace remontowe w szkołach Podczas gdy uczniowie ursynowskich szkół korzystali z zimowych ferii i wypoczywali zbierając siły na drugi semestr, w wielu placówkach wykonano niezbędne remonty. Najpilniejsze z nich zostały ukończone i dzieci już mogą odczuć poprawę warunków do nauki.
Mieszkańcy – lotnisko 0:1 We wtorek (12. lutego) odbyło się połączone posiedzenie senackich Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej oraz Komisji Ustawodawczej. Na połączonych komisjach odbyło się pierwsze czytanie projektowanej ustawy wydłużającej termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 5 lat.
Warszawa dla najmłodszych W środę, 13 lutego, na spotkaniu zorganizowanym dla przedstawicieli mediów w żłobku przy ul. Spartańskiej 2 prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił program wspierający rodzicielstwo i opiekę nad najmłodszymi dziećmi „Warszawa dla najmłodszych”. Trzy filary programu to bezpłatne żłobki, zdrowe dziecko i bezpieczne macierzyństwo.