Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

1°
-2°

Ratusze Warszawy – Bielany (IV)

23-05-2018 22:01 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Bielany to obecnie (2016) północna dzielnica lewobrzeżnej Warszawy. Powstała, tak jak inne gminy/dzielnice „wianuszka” na mocy ustawy z 25 marca 1994 r. Jest to dzielnica szczycąca się znakomitymi osiedlami z okresu międzywojennego, jak też powojennego. Nie była jednak nigdy jednostką samorządu terytorialnego.

Do 1994 r. stanowiła część dzielnicy-gminy Warszawa Żoliborz. Nie miała w związku z tym własnych budynków lokalnej administracji. Po wyłączeniu z Żoliborza, przez pewien czas administracja Bielan urzędowała w żoliborskim ratuszu przy ul. Słowackiego 6/8. Później w adaptowanych budynkach przy ul. Przybyszewskiego 70/72, Lipińskiej 2, Podczaszyńskiego 12, Schroegera 90, Schroegera 82, Wóycickiego 1/3, Naukowskiej 11, Skalbmierskiej 13 i Kasprowicza 52. Rada Gminy Warszawa-Bielany 17 grudnia 1994 r. podjęła uchwałę nr 53/IX/94 o budowie bielańskiego ratusza. Pod przyszły ratusz wyznaczono działkę u zbiegu ulic Żeromskiego i Jarzębskiego. Dzielnica Bielany liczy 131,9 tys. mieszkańców.

Jednym z najbardziej reprezentacyjnych ratuszy dzielnicowych jest bielański. Powstał w wyniku architektonicznego konkursu rozpisanego przez SARP, który rozstrzygnięty został 26 stycznia 1996 r. Pierwsza nagroda przyznana została zespołowi w składzie: arch. Michał Jaworski i student Wydz. Architektury Politechniki Warszawskiej Bartłomiej Telec. W uzasadnieniu Sąd Konkursowy SARP napisał m. in.: „Za właściwą koncepcję urbanistyczną, stworzenie kameralnego placyku przed ratuszem, właściwą skalę architektury przynoszącej w kulminacyjnym miejscu kompozycji wyróżnik przestrzenny w krajobrazie miasta”.

Architekt Andrzej Kiciński, jeden z sędziów w konkursie SARP, powiedział m. in.: „Konkurs na bielański ratusz był praktycznie pierwszą otwartą okazją do profesjonalnej dyskusji na temat kształtu siedziby władzy dzielnicowej. Wcześniej przetargi w Białołęce i Targówku odstraszały wielu twórców niejasnością warunków, sposobu oceny, kryteriów wyboru projektu do realizacji”

Tak więc władze bielańskie dały przykład następnym gminom, że oparcie się na profesjonalnych regułach konkursowych – ćwiczonych i sprawdzanych w Warszawie przez ponad sto lat – daje najpełniejszą gwarancję uzyskania dzieła satysfakcjonującego zarówno zleceniodawców, jak i architektów1.

Projektantem budynku była firma: „Plan Sp. z o.o.” z ul. Twardej 16a w Warszawie. Powierzchnia użytkowa wynosi 13  639 m kw., a kubatura 54  000 m sześciennych.

Adres: Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy ul. Żeromskiego 29; 01-882 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Bielany zatrudnionych było 255 osób na 253,775 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada na Bielanach 519,7 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat)

Wróć

Inne artykuły

Sławomir Rosłon uczczony w Powsinie W Parku Kultury w Powsinie odbył się w sobotę 17 listopada Cross Rosłon Kabaty – impreza poświęcona pamięci zmarłego w tym roku trenera lekkiej atletyki Sławomira Rosłona, byłego pracownika SGGW, – znanego z działalności na terenie Piaseczna, Ursynowa oraz... Nowej Zelandii.
Polska grafiką wciąż stoi Już po raz szósty w Galerii Okręgu Warszawskiego Związku Artystów Plastyków na ul. Mazowieckiej prezentowana jest wystawa grafiki – Grafiteka. Pomysłodawcami i Grafiteki są artyści, członkowie sekcji grafiki OW ZPAP. Jej ideą jest pokazywanie dorobku grafików, zasłużonych i uznanych, jak młodych, dla których jest to szansa zaistnienia i skonfrontowania się z pozostałymi. Wystawa jest szóstą z kolei tego rodzaju prezentacją.
Filmowy wieczór wspomnień Zgodnie z wieloletnią tradycją, listopadowy pokaz w Kinie Dokumentu w Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie przyjął nazwę „Zaduszki Filmowe”. Licznie przybyli widzowie uczcili minutą ciszy polskich filmowców, którzy odeszli w okresie dzielącym ubiegłoroczny dzień Wszystkich Świętych od tegorocznego.
Cicho, bo przyjdzie Zdzicho... Gdy powstało Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów, nazwanych złośliwie przez zawistników – „lemingami”, jeden z nowo wprowadzonych miasteczkowiczów napisał na forum internetowym: nareszcie czuję się dobrze pośród podobnych mi ludzi, którzy muszą spłacać wysoki kredyt.