Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Ratusze Warszawy – Bielany (IV)

23-05-2018 22:01 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Bielany to obecnie (2016) północna dzielnica lewobrzeżnej Warszawy. Powstała, tak jak inne gminy/dzielnice „wianuszka” na mocy ustawy z 25 marca 1994 r. Jest to dzielnica szczycąca się znakomitymi osiedlami z okresu międzywojennego, jak też powojennego. Nie była jednak nigdy jednostką samorządu terytorialnego.

Do 1994 r. stanowiła część dzielnicy-gminy Warszawa Żoliborz. Nie miała w związku z tym własnych budynków lokalnej administracji. Po wyłączeniu z Żoliborza, przez pewien czas administracja Bielan urzędowała w żoliborskim ratuszu przy ul. Słowackiego 6/8. Później w adaptowanych budynkach przy ul. Przybyszewskiego 70/72, Lipińskiej 2, Podczaszyńskiego 12, Schroegera 90, Schroegera 82, Wóycickiego 1/3, Naukowskiej 11, Skalbmierskiej 13 i Kasprowicza 52. Rada Gminy Warszawa-Bielany 17 grudnia 1994 r. podjęła uchwałę nr 53/IX/94 o budowie bielańskiego ratusza. Pod przyszły ratusz wyznaczono działkę u zbiegu ulic Żeromskiego i Jarzębskiego. Dzielnica Bielany liczy 131,9 tys. mieszkańców.

Jednym z najbardziej reprezentacyjnych ratuszy dzielnicowych jest bielański. Powstał w wyniku architektonicznego konkursu rozpisanego przez SARP, który rozstrzygnięty został 26 stycznia 1996 r. Pierwsza nagroda przyznana została zespołowi w składzie: arch. Michał Jaworski i student Wydz. Architektury Politechniki Warszawskiej Bartłomiej Telec. W uzasadnieniu Sąd Konkursowy SARP napisał m. in.: „Za właściwą koncepcję urbanistyczną, stworzenie kameralnego placyku przed ratuszem, właściwą skalę architektury przynoszącej w kulminacyjnym miejscu kompozycji wyróżnik przestrzenny w krajobrazie miasta”.

Architekt Andrzej Kiciński, jeden z sędziów w konkursie SARP, powiedział m. in.: „Konkurs na bielański ratusz był praktycznie pierwszą otwartą okazją do profesjonalnej dyskusji na temat kształtu siedziby władzy dzielnicowej. Wcześniej przetargi w Białołęce i Targówku odstraszały wielu twórców niejasnością warunków, sposobu oceny, kryteriów wyboru projektu do realizacji”

Tak więc władze bielańskie dały przykład następnym gminom, że oparcie się na profesjonalnych regułach konkursowych – ćwiczonych i sprawdzanych w Warszawie przez ponad sto lat – daje najpełniejszą gwarancję uzyskania dzieła satysfakcjonującego zarówno zleceniodawców, jak i architektów1.

Projektantem budynku była firma: „Plan Sp. z o.o.” z ul. Twardej 16a w Warszawie. Powierzchnia użytkowa wynosi 13  639 m kw., a kubatura 54  000 m sześciennych.

Adres: Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy ul. Żeromskiego 29; 01-882 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Bielany zatrudnionych było 255 osób na 253,775 etatach. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada na Bielanach 519,7 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat)

Wróć

Inne artykuły

Wznowienie robót na ul. Rosoła Informujemy, że w dniu 21 lutego (czwartek) następuje wznowienie robót budowlanych na ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Wąwozowa. W pierwszej kolejności zostaną przebudowane miejsca parkingowe po zachodniej stronie ulicy. W czasie przebudowy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się z tabliczką o możliwości odholowania parkujących pojazdów.
Bal jedyny w swoim rodzaju! Zgodnie z dzielnicową tradycją również w tym roku nie mogło zabraknąć Balu Karnawałowego dla Osób z Niepełnosprawnością, który odbył się w wtorek w ursynowskim ratuszu.
Uwaga na radar na Puławskiej Przy wjeździe na Ursynów od strony Piaseczna stoi fotoradar który już niedługo zostanie uruchomiony.
Senatorowie po stronie lotniska, a nie mieszkańców W dniu 12 lutego br., podczas posiedzenia komisji w Senacie RP, przyjęto skrajnie niekorzystne dla mieszkańców Ursynowa regulacje do projektu zmiany ustawy prawo ochrony środowiska. Zaaprobowane przez senatorów zmiany pogrzebią, wspierane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, wieloletnie starania mieszkańców znacznej części Ursynowa (ale także Włoch, Ursusa, czy gmin ościennych) o otrzymanie od Portów Lotniczych rekompensat za uciążliwości, których doświadczają na co dzień, w tym środków koniecznych na zabezpieczenie domów i mieszkań przed hałasem.