Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

1°
-2°

Ratusze Warszawy – Białołęka (III)

18-04-2018 21:34 | Autor: Prof. dr hab. Lech Królikowski
Od 1994 roku – gmina, a od 2002 – dzielnica Warszawa-Białołęka (dzielnica Białołęka m. st. Warszawy) wydzielona została ze składu dzielnicy-Gminy Warszawa Praga Północ na podstawie ustawy z dnia 25 marca 1994 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. nr 48, poz. 195 ze zm.).

Do czasu wybudowania własnego ratusza siedzibą samorządu Białołęki był budynek przy Kłopotowskiego 15, czyli ratusz Pragi Północ. Gmina objęła słabo zurbanizowane i rolnicze tereny na północ od Trasy Toruńskiej. W przeszłości teren należał do parafii w Tarchominie, która jest jedną z trzech najstarszych parafii na prawym brzegu Wisły w granicach Warszawy. Teren Białołęki, podobnie jak tereny większości gmin tzw. wianuszka, podlegał w okresie do I wojny światowej rygorystycznym przepisom fortecznym, skutkiem czego jest bardzo skromna sieć infrastruktury technicznej i znaczny procentowy udział w dawnej zabudowie obiektów substandardowych. Duża powierzchnia zajmowana przez rolnictwo do mniej więcej przełomu XX i XXI wieku sprawiła, że Białołęka jest i będzie jeszcze długo ważnym obszarem inwestycyjnym. Od chwili wydzielenia Białołęki z Pragi Północ, duże znaczenie w lokalnym samorządzie terytorialnym miały osoby tradycyjnie związane z tą częścią Warszawy, mające jednocześnie bardzo „gospodarski” stosunek do wszystkiego co tam się dzieje. Być może ten fakt był przyczyną podjęcia najwcześniej przez Białołękę budowy własnego ratusza. Do czasu je ukończenia w 1997 r. siedziba urzędu mieściła się przy ul. Marywilskiej 44.

Białołęcki ratusz stanął przy ul. Modlińskiej 197 (przy skrzyżowaniu z ul. Światowida). Zaprojektowany został jako budynek narożny, z architektonicznym podkreśleniem narożnika, jako głównego elementu budynku. Obiekt ten jest pierwszym ratuszem dzielnic Warszawy, zaprojektowanym i wybudowanym specjalnie dla miejskiej administracji po 1990 roku, a sięgając w przeszłość – od czasu wybudowania gmachu dla władz dzielnicy Żoliborz. Autorami projektu są Grzegorz Stiasny i Jakub Wacławek z Pracowni Aré Sp. z o.o. z Warszawy. W konkursie zorganizowanym przez miesięcznik „Architektura – Murator” białołęcki ratusz został uznany za najlepszy budynek użyteczności publicznej wzniesiony w latach 1996-1997 w Warszawie. Ratusz wybrano spośród 67 obiektów użyteczności publicznej zgłoszonych do konkursu w 1998 roku. Pomysł dwóch autorów nagrodzono za to, że nawiązywał do czołowych projektów z okresu międzywojennego i był swoistym punktem startu do uczynienia z Białołęki liczącego się i ambitnego ośrodka miejskiego. Model budynku – wraz z 24 innymi obiektami – znalazł się w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej najwybitniejszych realizacji powstałych w Polsce po 1989 r.

Ratusz ma (w najwyższym punkcie) sześć kondygnacji. Jego kubatura wynosi 21 077 metrów sześciennych; całkowita powierzchnia użytkowa 4 482,9 mkw(w tym powierzchnia biurowa 2 949).

Białołęcki ratusz powstał w początkowym okresie „samorządowej” Warszawy, toteż założenia dotyczące jego powierzchni okazały się przesadnie oszczędne. Obecnie, celem obsłużenia gwałtownie rosnącej liczby mieszkańców, niezbędne okazało się uruchomienie dodatkowych lokali dla dzielnicowej administracji, przy ul. Marywilskiej 44 oraz Milenijnej 2. Powstała sytuacja lokalowa otworzyła wśród samorządowców dyskusję o konieczności rozbudowy siedziby przy Modlińskiej 197, aby w jednym budynku mieszkańcy mogli załatwiać wszystkie sprawy.

W 2016 r. na terenie Białołęki mieszkało 111,0 tys. osób.

Adres: Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy ul. Modlińska 197; 03-122 Warszawa.

Według informacji z 2 września 2016 r. w Urzędzie Dzielnicy Białołęka zatrudnionych było 238 osób na 234,05 etatu. Statystycznie na jeden etat w urzędzie przypada na Białołęce 474,2 mieszkańców.

(Średnia dla wszystkich dzielnic Warszawy wynosi 438 mieszkańców/1 etat)

Wróć

Inne artykuły

Radni już po ślubowaniu To już koniec fetowania wygranej w wyborach i pławienia się w błogim nastroju sukcesu. Nawet nie miesiąc, ale niespełna trzy tygodnie "miodowe" właśnie się skończyły wraz z potwierdzeniem słowem "Ślubuję" roty ślubowania, wypowiedzianym przez radnych Ursynowa w dniu 9 listopada podczas I sesji nowo wybranej Rady.
Koncert okazji 100-lecia odzyskania niepodległości W niedzielę 11 listopada przed ursynowską publicznością, licznie przybyłą do kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa, wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz soliści – Maria Machowska (skrzypce) i Maciej Wota (fortepian).
Seminarium dla mieszkanek Ursynowa W dniu 14 listopada 2018 r. odbyło się seminarium dla mieszkanek Ursynowa w ramach projektu „Praca – czemu nie?”. Projekt powstał z inicjatywy Zespołu Rozwoju Zawodowego Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy i jest skierowany do kobiet, mieszkanek Ursynowa, a jego celem jest zdiagnozowanie sytuacji społecznej i zawodowej kobiet w przedziale wiekowym 25 – 44 lata. W tym przedziale według statystyk Urzędu Pracy najwięcej kobiet jest zarejestrowanych jako bezrobotne.
Zakopower ma POWER! Jednym z najważniejszych wydarzeń zakończonego 11 listopada Tygodnia Polskiego na Ursynowie, zorganizowanego przez dzielnicę Ursynów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był koncert zespołu ZAKOPOWER.