Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Rajd po mieście Trzaskowski rozpoczął od Ursynowa

25-07-2018 22:00 | Autor: Bogusław Lasocki
Spotkania z mieszkańcami to już stały fragment przedwyborczej gry kandydatów na stanowisko prezydenta Warszawy. Kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski odbył w poniedziałek 23 lipca błyskawiczny Tour de Varsovie, dobijając do mety o północy.

– Warszawa powinna być zarządzana z poziomu ulicy, a nie tylko i wyłącznie z poziomu Ratusza. Sami warszawiacy o tym mówią, właściwie w każdej z dzielnic Warszawy. Dominują pytania dotyczące dzielnicy, czasem dotyczące nawet osiedla, te rzeczy najbardziej lokalne. I do tego chcemy się cały czas odwoływać. Dlatego tak ważne jest, by być jak najbliżej warszawiaków – tymi słowami w poniedziałek 23 lipca w pobliżu stacji metra Ursynów rozpoczął rajd po Warszawie "18 dzielnic w 18 godzin" Rafał Trzaskowski.

Szybki start na Ursynowie

Ursynowianie czytający podczas porannej drogi do pracy facebook'owe newsy ze zdziwieniem zauważyli, że dokładnie o godz. 6:10 była możliwość spotkania się z Rafałem Trzaskowskim. Briefingiem przy stacji metra Ursynów rozpoczął Trzaskowski swój "rajd warszawski ".

– Stawka tych wyborów jest olbrzymia – kontynuował Trzaskowski. –Tutaj będzie się rozstrzygało, czy dalej nasze państwo ma wyglądać tak jak w tej chwili, czy też jest szansa na zmianę, żeby rządzić razem ze współobywatelami. Chcę również jasno pokazać w tych najbliższych dniach, że można walczyć z polityką, która jest oparta na manipulacji, na kłamstwie, na hipokryzji. Chcemy pokazać, że można inaczej. Pokażemy też w ciągu najbliższych dni narzędzia, które pozwolą taką politykę prowadzić. Ale najważniejsze jest to, żeby być blisko ludzi. Ja myślę o tym, że prezydent powinien mieć dyżury nie tylko w Ratuszu, ale również w dzielnicach. I dlatego dzisiaj będziemy blisko warszawiaków – w 18 dzielnicach Warszawy w 18 godzin - obiecywał ursynowianom Rafał Trzaskowski.

Ursynowskie spotkanie trwało krótko, w sumie niespełna pół godziny, jednak była to już kolejna możliwość porozmawiania z kandydatem. Trzaskowski odwiedził "wiosenny namiot Roberta Kempy" podczas kilku spotkań burmistrza z mieszkańcami, był również na Dniach Ursynowa, gdzie podczas briefingu wraz z burmistrzem i innymi kolegami z PO przedstawiali program dla Ursynowa. O tym ostatnim spotkaniu pisaliśmy szerzej w „Passie” z dnia 14 czerwca br.

Zarządzać Warszawą z poziomu ulicy

Zaraz po Ursynowie nastąpiło spotkanie w Wilanowie, a potem przyszła kolej na Mokotów, Wawer, Rembertów, Wesołą, Saską Kępę. W tych dzielnicach spotkania odbyły się do południa. Wizyty w pozostałych 11 dzielnicach przeciągnęły się do około 23.00, po czym nastąpił briefing podsumowujący w Błękitnym Wieżowcu i stamtąd "rzutem na taśmę" odwiedziny w dzielnicy Włochy, zakończone dokładnie o godz. 24.00.

– Udało nam się odwiedzić w ciągu tego dnia wszystkie dzielnice Warszawy – powiedział na spotkaniu końcowym Rafał Trzaskowski. – Chodziło o to, żeby pokazać, że prezydent Warszawy może być aktywny, może być we wszystkich dzielnicach, że powinien zarządzać Warszawą z poziomu ulicy, a nie z poziomu Ratusza. Rozmawialiśmy o wielu działaniach udanych, ale również o miejscach problematycznych, które można by zmieniać. Dowiedzieliśmy się, co jest najważniejszym problemem dla warszawiaków. Rozmawialiśmy z radnymi, z władzami dzielnicy. To kwestie komunikacji, połączeń pomiędzy dzielnicami, kwestie sportu i rekreacji, ochrony zdrowia. Rozmawialiśmy bardzo dużo o edukacji. I najważniejsze jest to, że program powinien być zbudowany oddolnie. Powinien wychodzić od dzielnic, od osiedli, a potem dochodzić do problemów, które są problemami Warszawy jako całości. I o tym można było się dzisiaj przekonać" – podsumował kandydat na prezydenta Warszawy.

Odkrycie Ameryki, ale z refleksjami

Cóż, niektóre ze spostrzeżeń, wniosków i refleksji, które pojawiły się podczas "rajdu" wydają się dosyć oczywiste i naturalne, i nawet wcześniej powszechnie znane, jednak z poziomu obecnych władz miasta były jakby mniej zauważane. Rafał Trzaskowski przygotowuje się do przejęcia władzy w stolicy w wyniku najbliższych wyborów. Będzie to jednak również przejęcie schedy po zarządzających Warszawą od kilkunastu lat bez przerwy. Nie tylko z zaniedbaniami, ale i sprawami nie do końca załatwionymi. Wśród wielu spraw na czele z czarną dziurą reprywatyzacyjną są problemy z komunikacją miejską, ograniczanie poprzez "uspokajanie ruchu", a miejscami blokowanie przejezdności ulic wielkiego miasta, nierównomierny rozwój infrastruktury dzielnicowej w tym edukacyjnej, rekreacyjnej, ale w szczególności – faktyczne oderwanie od reprezentatywnej opinii społecznej. Rady dzielnic mogą podejmować uchwały dotyczące najważniejszych problemów lokalnych, ale w obecnych realiach wcale to nie oznacza, że uzyskają one akceptację "miasta" i dosłużą się realizacji. Konsultacje kandydata na prezydenta z władzami dzielnic są pozytywnym symptomem. Oby Rafał Trzaskowski, jeśli wygra wybory, pamiętał o swoich obietnicach.

Wróć

Inne artykuły

Wznowienie robót na ul. Rosoła Informujemy, że w dniu 21 lutego (czwartek) następuje wznowienie robót budowlanych na ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Wąwozowa. W pierwszej kolejności zostaną przebudowane miejsca parkingowe po zachodniej stronie ulicy. W czasie przebudowy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się z tabliczką o możliwości odholowania parkujących pojazdów.
Bal jedyny w swoim rodzaju! Zgodnie z dzielnicową tradycją również w tym roku nie mogło zabraknąć Balu Karnawałowego dla Osób z Niepełnosprawnością, który odbył się w wtorek w ursynowskim ratuszu.
Uwaga na radar na Puławskiej Przy wjeździe na Ursynów od strony Piaseczna stoi fotoradar który już niedługo zostanie uruchomiony.
Senatorowie po stronie lotniska, a nie mieszkańców W dniu 12 lutego br., podczas posiedzenia komisji w Senacie RP, przyjęto skrajnie niekorzystne dla mieszkańców Ursynowa regulacje do projektu zmiany ustawy prawo ochrony środowiska. Zaaprobowane przez senatorów zmiany pogrzebią, wspierane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, wieloletnie starania mieszkańców znacznej części Ursynowa (ale także Włoch, Ursusa, czy gmin ościennych) o otrzymanie od Portów Lotniczych rekompensat za uciążliwości, których doświadczają na co dzień, w tym środków koniecznych na zabezpieczenie domów i mieszkań przed hałasem.