Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Rafał Trzaskowski obiecuje ursynowianom, wtórują politycy PO

13-06-2018 12:28 | Autor: Bogusław Lasocki
Dni Ursynowa 2018 stały się dobrym momentem do spotkań polityków z mieszkańcami naszej dzielnicy. W sobotę 9 czerwca na błoniach w pobliżu Kopy Cwila politycy PO zorganizowali krótką konferencję prasową, związaną z kampanią wyborczą posła Rafała Trzaskowskiego, kandydata na prezydenta Warszawy.

Razem z Rafałem Trzaskowskim w briefingu uczestniczyli: burmistrz Ursynowa Robert Kempa, przewodniczący Rady Dzielnicy Michał Matejka, szef ursynowskiej PO Tomasz Sieradz oraz radni z Klubu Radnych PO.

– Mieszkam nieopodal na Ursynowie, jestem patriotą lokalnym i dlatego zaczynamy prezentować programy dzielnicowe właśnie od Ursynowa – rozpoczął briefing Rafał Trzaskowski. – Tutaj, na Ursynowie, proponujemy bardzo konkretne pakiety związane przede wszystkim z poprawą jakości życia – zapowiadał obecny poseł.

Ambitne plany w zakresie edukacji, sportu i kultury

Kontynuując wypowiedź, Rafał Trzaskowski podkreślał planowane zaangażowanie w problematykę edukacyjną młodego pokolenia. – Kwestie, na których mi najbardziej zależy, to opieka nad najmłodszymi. Będziemy mieć o 600 miejsc więcej w żłobkach i o 500 miejsc więcej w przedszkolach – mówił kandydat na prezydenta Warszawy. – Chcemy również inwestować w edukację, w związku z tym na każde dziecko będzie specjalna dopłata do zajęć szkolnych w wysokości 100 zł miesięcznie – obiecywał Trzaskowski. Do tej retoryki dołączył się burmistrz Robert Kempa, przypominając o rozpoczęciu budowy kompleksu edukacyjnego przy ul. Zaruby oraz zapowiadając budowę i modernizację sześciu szkół na Ursynowie oraz przeznaczenie ponad 100 mln zł na remonty i inwestycje w oświacie.

– Kolejny obszar to sport – przejął pałeczkę Tomasz Sieradz, szef Klubu Radnych PO i były wiceprezydent Warszawy. – Przede wszystkim budowa pływalni na Zielonym Ursynowie, stadionu lekkoatletycznego, którego nam tak brakuje, a także pełnowymiarowego boiska piłkarskiego. Jeśli zaś chodzi o kulturę, to po Kajakowej jest budowana kolejna placówka komunalna typu dom kultury, jak również teatr. A odpowiadając na częste postulaty mieszkańców powiem, że zostanie uruchomione również Centrum Aktywności Seniora. To jest grupa naszych priorytetów na nadchodzącą kadencję – wyjaśniał Tomasz Sieradz.

Szpital Południowy – będzie i pediatria, i geriatria!

– Jako mieszkaniec Ursynowa cieszę się, że w nowo powstającym Szpitalu Południowym będzie pediatria – stwierdził Rafał Trzaskowski, kończąc swoją wypowiedź wprowadzającą.

To była elektryzująca informacja. Już od dawna, pomimo protestów rodziców maluchów i wspierających ich społeczników, miasto i NFZ były nieugięte. Urzędnicze stanowiska głosiły, że albo geriatria, albo pediatria, że w Warszawie brak jest oddziałów geriatrycznych (co jest nieprawdą), zaś miejsc pediatrycznych jest nadmiar (też nieprawda) i trzeba wykorzystać centrum w Szpitalu Pediatrycznym przy Trojdena. Do dyskusji włączyła się również "Passa", dostarczając w dwóch artykułach niepodważalnych argumentów o potrzebie oddziału pediatrycznego na Ursynowie.

– Ja też mam małe dzieci, więc rozumiem, jak to istotna sprawa – rozszerzył swoją wcześniejszą wypowiedź Trzaskowski, odpowiadając na pytanie dziennikarza "Passy". – Dlatego zapowiadamy, że będzie w Szpitalu Południowym również pediatria. Nie wyobrażam sobie, by budować tak ważny szpital bez oddziału pediatrycznego. Będziemy przedstawiali analizy i wywierali taką presję na NFZ, żeby te usługi się pojawiły. A jak nie, to będziemy się starali „w ramach miasta” te usługi zapewnić. Staniemy na głowie, żeby pediatria na Ursynowie była. W tej chwili prowadzimy analizy. Presja na NFZ jest tak duża, że będzie musiał zakontraktować te usługi. Nie wyobrażam sobie, żeby w tak olbrzymiej dzielnicy z młodymi rodzinami, wręcz osobnym mieście, nie było pediatrii. Myślę, że NFZ pójdzie po rozum do głowy – przekonywał Rafał Trzaskowski.

– Ale geriatria pozostanie również? – dopytywał uparcie dziennikarz „Passy”. – Geriatria pozostanie przy Szpitalu Południowym – do wyjaśnień włączył się burmistrz Robert Kempa. – Tak naprawdę musimy przeprowadzić analizy, jak przedstawia się siatka obsługi pediatrycznej w całej Warszawie, bo ona jest naprawdę bardzo nierównomierna. My – jako Wilanów, Ursynów, rejony południowe – nie domagamy się niczego nadzwyczajnego. Chcemy tylko, by NFZ traktował nas tak samo jak innych mieszkańców Warszawy – uzupełnił burmistrz Kempa.

– Jeśli chodzi o filtry przy Południowej Obwodnicy Warszawy – będziemy cisnąć w tej sprawie inwestora i wykonawcę, natomiast w zakresie infrastruktury – kontynuował wypowiedź burmistrz Robert Kempa – najważniejsze są trzy inwestycje drogowe: budowa ul. Karczunkowskiej na Zielonym Ursynowie, następne połączenie z Wilanowem przez ul. Ciszewskiego, którym mieszkańcy Wilanowa będą mogli dojechać do parkingu P+R i przesiąść się do Metra Stokłosy, no a trzecia z nich to budowa drugiej nitki ul. Płaskowickiej przy wjeździe do Puławskiej. Ta ostatnia inwestycja będzie realizowana równolegle lub bezpośrednio po zakończeniu prac związanych z budową POW. Jeśli chodzi o terminy, to sprawy są dosyć klarowne. W przypadku przedłużenia Ciszewskiego została wydana decyzja środowiskowa. Mam nadzieję, że nie będzie ona zaskarżona, więc będziemy mogli uzyskać projekt budowlany. Natomiast w przypadku odcinka Płaskowickiej na wysokości centrum handlowego, rozmawiamy z inwestorem prywatnym. Jeśli nie da to efektu, prace będą kontynuowane po zakończeniu węzła Ursynów Zachód. Odcinek pomiędzy Roentgena i Pileckiego będzie realizowany przez GDDKiA. W przypadku szkoły przy ul. Zaruby – w przyszłym tygodniu złożymy wniosek o zezwolenie na budowę, a do końca czerwca otrzymamy z pracowni projektowej projekt wykonawczy. W wakacje planujemy ogłosić przetarg – wyjaśnił burmistrz Kempa.

Filtry POW to odpowiedzialność rządzących

– Jest jeszcze kwestia zieleni – dodał Kempa. – Nie tylko zazielenienia podwórek, o czym wspomniał Rafał Trzaskowski, ale również budowa Parku Cichociemnych, parku przy zbiegu ul. Rosoła i Gandhi, a przede wszystkim budowa trzykilometrowego parku linearnego nad tunelem POW. Aby jednak ten park rzeczywiście służył mieszkańcom, niezbędna jest jeszcze jedna rzecz. Chciałbym zaapelować do ministra infrastruktury, żeby decyzję o montażu filtrów spalin z tunelu podjął już teraz, a nie dopiero po analizach porealizacyjnych. Zdrowie mieszkańców jest tego warte –podkreślił burmistrz.

– Filtry to sprawa niesłychanie istotna dla nas wszystkich - włączył się Rafał Trzaskowski. – Złożyłem interpelację do pana ministra, ale odpowiedź była taka, że dopiero po uruchomieniu tunelu będzie można mówić o filtrach. Jednak przy tych kosztach inwestycyjnych filtry spalin z tunelu muszą być jak najszybciej, już w momencie uruchomienia ruchu. Filtry to stuprocentowa odpowiedzialność rządzących i ministra, który jest inwestorem. Przecież koszt filtrów w stosunku do całej inwestycji jest niewielki. Odpowiedź, że najpierw się wybuduje tunel, a potem ewentualnie zainstaluje filtry, wydaje się absurdalna. To jest odpowiedzialność rządu i mam nadzieję, że rząd się z tego wywiąże – spuentował Trzaskowski.

Wróć

Inne artykuły

Wznowienie robót na ul. Rosoła Informujemy, że w dniu 21 lutego (czwartek) następuje wznowienie robót budowlanych na ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Wąwozowa. W pierwszej kolejności zostaną przebudowane miejsca parkingowe po zachodniej stronie ulicy. W czasie przebudowy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się z tabliczką o możliwości odholowania parkujących pojazdów.
Bal jedyny w swoim rodzaju! Zgodnie z dzielnicową tradycją również w tym roku nie mogło zabraknąć Balu Karnawałowego dla Osób z Niepełnosprawnością, który odbył się w wtorek w ursynowskim ratuszu.
Uwaga na radar na Puławskiej Przy wjeździe na Ursynów od strony Piaseczna stoi fotoradar który już niedługo zostanie uruchomiony.
Senatorowie po stronie lotniska, a nie mieszkańców W dniu 12 lutego br., podczas posiedzenia komisji w Senacie RP, przyjęto skrajnie niekorzystne dla mieszkańców Ursynowa regulacje do projektu zmiany ustawy prawo ochrony środowiska. Zaaprobowane przez senatorów zmiany pogrzebią, wspierane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, wieloletnie starania mieszkańców znacznej części Ursynowa (ale także Włoch, Ursusa, czy gmin ościennych) o otrzymanie od Portów Lotniczych rekompensat za uciążliwości, których doświadczają na co dzień, w tym środków koniecznych na zabezpieczenie domów i mieszkań przed hałasem.