Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Radni interweniują w sprawie filtrów POW

06-11-2019 20:48 | Autor: Piotr Skubiszewski
Na ostatniej sesji rady dzielnicy Ursynów kluby radnych Otwarty Ursynów i Koalicji Obywatelskiej wystąpiły z inicjatywą przyjęcia stanowiska w sprawie filtrów przy POW.

W stanowisku domagamy się od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyposażenia tunelu POW w urządzenia oczyszczające powietrze. W naszej opinii takie urządzenia powinny zostać zamontowane jeszcze przed oddaniem POW do użytkowania.

Przypominam, że obecnie Ministerstwo Infrastruktury i GDDKiA stoją na stanowisku, że filtry są niezbędne, ale zostaną one zainstalowane dopiero po zakończeniu budowy drogi i po przeprowadzeniu analizy, jakiego typu urządzenia będą potrzebne. Taki stan rzeczy nie jest satysfakcjonujący, bo oznacza, że filtry będą zamontowane, ale w odległej perspektywie czasowej, w sumie nie wiadomo jak dalekiej.

Jako radny występowałem w tej sprawie we wrześniu z interpelacją i otrzymałem bardzo lakoniczną odpowiedź od Ministerstwa, a pytałem się o konkrety, czy są zabezpieczone środki, czy przystąpiono już do przeprowadzenia zapowiadanej analizy. Brak konkretów ze strony Ministerstwa spowodował potrzebę przyjęcia stanowiska rady, aby decydenci i drogowcy widzieli determinację radnych w tej sprawie, a przede wszystkim determinację mieszkańców dzielnicy.

Budowa obwodnicy to największa ogólnokrajowa inwestycja drogowa, realizowana na terenie dzielnicy Ursynów. Z tej drogi będzie korzystać ogromna ilość kierowców z całej Europy, co będzie powodowało, iż do atmosfery będą wydzielane szkodliwe substancje. Dlatego też ciągle należy podejmować niezbędne środki, aby skutki uboczne korzystania z tunelu po jego wybudowaniu miały jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne i na zdrowie mieszkańców.

Jako jeden z głównych autorów stanowiska, cieszę się, że propozycja klubów OU i KO z drobnymi poprawkami została jednogłośnie przyjęta przez radnych wszystkich opcji politycznych, co pokazuje, że w tej sprawie jest jeden front walki o filtry. Mam nadzieję, że nasze działania zmobilizują GDDKiA i MI do intensyfikacji działań ws. montażu filtrów.

W stanowisku zwróciliśmy się też do Prezydenta Warszawy o montaż czujników pomiaru powietrza. Stanowisko zostanie przesłane m.in. do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Ministerstwa Infrastruktury, Wojewody Mazowieckiego, Posłów i Senatorów wybranych z warszawskiego okręgu, Prezydenta Warszawy, Rady Warszawy oraz do Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze”.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA