Warszawski Standard Zielonego Budynku to zbiór wytycznych opracowanych dla miejskich budynków w stolicy. Dzięki ich wdrożeniu obiekty będą nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale także tańsze w utrzymaniu. Ponowne wykorzystanie wód opadowych w instalacjach budynku, zastosowanie OZE czy przyjazne dla środowiska oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne – to część proponowanych rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty zużycia energii.
– Wiemy, jak wysokie potrafią być koszty utrzymania budynków, szczególnie te związane z energią. Dlatego m.in. inwestujemy w termomodernizację naszych obiektów, a na kolejnych dachach montujemy panele fotowoltaiczne. Warszawski Standard Zielonego Budynku idzie o krok dalej. Już na etapie projektowania podpowie miejskim inwestorom, jakie rozwiązania warto zastosować, by powstające obiekty były efektywne energetycznie i – dzięki temu – tańsze w utrzymaniu. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce oraz jednym z nielicznych w Europie i na świecie, które przyjęło tak kompleksowy dokument wspierający zielone budownictwo – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Zielony standard będzie obowiązywał tylko w stosunku do nowych inwestycji realizowanych przez miasto. Warszawa liczy też na to, że zaproponowane w dokumencie rozwiązania wpłyną na sposób projektowania i realizowania inwestycji w sektorze prywatnym.
– Zwłaszcza w gorące dni, doceniamy zieleń w mieście – w szczególności wysokie drzewa. Zatrzymują one wodę, dają cień i chłodzą, a tym samym komfort życia mieszkańców zdecydowanie się poprawia. A co ma zapewnić Warszawski Standard? Nie tylko zieleń w otoczeniu budynków, ale także odpowiednią temperaturę wewnątrz, optymalny dostęp światła dziennego czy wygodne rozwiązania architektoniczne, bo zależy nam na przestrzeniach przyjaznych mieszkańcom – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.
W Warszawie największe źródło emisji gazów cieplarnianych stanowi produkcja energii cieplnej i elektrycznej wykorzystywanej na potrzeby budynków. Dlatego priorytetem polityki klimatycznej miasta są działania podnoszące efektywność energetyczną budynków – zarówno istniejących, jak i tych, które dopiero powstaną.
Warszawa dąży do tego, by miejskie budynki były nie tylko przyjazne dla klimatu, ale też efektywne energetycznie: nie zużywały wiele energii i w jak największym stopniu korzystały z odnawialnych źródeł energii. Powinny też retencjonować wodę deszczową i być otoczone jak największą ilością zieleni. Warszawski Standard Zielonego Budynku ma być odpowiedzią na te oczekiwania. Dokument promuje nowe podejście do projektowania budynków – bardziej ekologiczne, innowacyjne i zrównoważone. Ma również zmniejszać potencjalne koszty ich eksploatacji w zmienionych warunkach klimatycznych.
Wdrożenie dokumentu stanowi jedną z rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Jest także realizacją jednego z działań Zielonej Wizji Warszawy.
Zagadnienia w standardzie zostały podzielone na 6 obszarów:
– zieleń i zagospodarowanie działki,
– gospodarowanie wodą,
– efektywność energetyczna,
– zrównoważona mobilność,
– elementy gospodarki o obiegu zamkniętym, materiały i rozwiązania budowlane,
– zdrowie, komfort, bezpieczeństwo.
Już wkrótce odbędzie się uroczyste wręczenie pierwszego świadectwa zgodności miejskiej inwestycji z Warszawskim Standardem Zielonego Budynku z udziałem przedstawicieli władz miasta stołecznego Warszawy. W najbliższym czasie zostaną przekazane szczegółowe informacje na temat planowanego wydarzenia.