Chcemy doprowadzić do tego, żeby Ursynów był dzielnicą, w której mieszka się najwygodniej, jakość usług publicznych jest najwyższa, a sąsiedzkie relacje są najgłębsze. Chcemy, aby inne dzielnice mogły czerpać z naszych najlepszych wzorców. To jest to, co przyświecało naszym wszystkim działaniom w ostatnim roku. To jest odpowiedź na często zadawane nam pytanie, dlaczego rok temu powołaliśmy stowarzyszenie PROJEKT URSYNÓW.
Przez ten rok zajmowaliśmy się bardzo wieloma obszarami. Najważniejsze z nich to kwestie dzieci i młodzieży – stąd nasze zaangażowanie w Akademię Nowoczesnego Patriotyzmu (ANP). W ramach ANP prowadziliśmy zajęcia z uczniami ursynowskich liceów, na których uczyliśmy, czym jest nowoczesny patriotyzm, zarówno w wymiarze globalnym, jak i lokalnym. Dla rodziców zorganizowaliśmy Baby Mama Wymianę – serię czterech spotkań, podczas których rodzice mogli wymieniać się ubrankami, z których wyrosły ich dzieci, czy zabawkami, którymi się znudziły.
Kolejnym obszarem, w którym staraliśmy się wdrażać w życie idee zwiększonej partycypacji mieszkańców w życie dzielnicy, była infrastruktura. Dzięki organizowanym przez nas spotkaniom oraz prowadzonemu przez nas profilowi na Facebooku „Obwodnica Warszawy na Ursynowie” (który na chwilę obecną jest najbardziej popularnym profilem tego typu w skali Warszawy), dostarczamy na bieżąco informacje o tym, co dzieje się w temacie największej inwestycji na Ursynowie – budowie Południowej Obwodnicy Warszawy.
Kiedy trzeba, potrafimy razem z mieszkańcami doprowadzać do wstrzymywania inwestycji, które pogarszają jakość życia mieszkańców. Tak było z kwestią próby zwężenia ul. Stryjeńskich. W wyniku błędów w regulaminie Budżetu Obywatelskiego powstało ryzyko zrealizowania inwestycji prowadzącej do paraliżu komunikacyjnego południowej części Ursynowa. Razem z grupą prawie 2000 zaktywizowanych mieszkańców udało się doprowadzić do wstrzymania tej nietrafionej inwestycji.
W związku z tym, że nasze stowarzyszenie ma reprezentanta w zarządzie dzielnicy Ursynów, udało nam się sporo osiągnąć również na polu kultury, za które odpowiadamy. Wiceburmistrz Łukasz Ciołko w swojej pracy koncentruje się na zwiększaniu dostępności oferty kulturalnej. Przejawia się to w prowadzeniu aktywnych działań informacyjnych, ale także wprowadzeniu nowych wydarzeń kulturalnych dedykowanych różnorodnym grupom odbiorców – od dzieci po seniorów.
Przyszły rok z pewnością przyniesie wiele kolejnych wyzwań. Już teraz wiemy, że konieczna będzie dalsza praca w obszarze projektów infrastrukturalnych – nietrafiona moda na zwężanie ulic i budowę pasów rowerowych (zamiast dostępnych dla wszystkich dróg rowerowych) wydaje się niestety nie słabnąć. Budowa największego tunelu w Polsce (tunel Południowej Obwodnicy Warszawy), też rodzić będzie wiele wątpliwości i pytań.
Planujemy kontynuować Baby Mamę Wymianę oraz w szerszym stopniu otworzyć się na potrzeby seniorów. Jesteśmy przekonani, że nadal jest wiele obszarów, w których możemy służyć mieszkańcom naszym zaangażowaniem, pasją i energią.