Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Prawie 5 mln na obywatelskie projekty!

04-09-2019 21:30 | Autor: red.
Z Robertem Kempą o Budżecie Obywatelskim.

PASSA: Od 6 września rozpoczyna się głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego, dawniej partycypacyjnego. Jak można zagłosować?

ROBERT KEMPA, burmistrz Ursynowa: W tym roku pierwszy raz możemy głosować na projekty obywatelskie, a nie partycypacyjne. Zmianie uległa nie tylko nazwa, ale i zasady. Wymusiły je nowe zapisy ustawy. Każdy mieszkaniec Warszawy, nawet jeśli nie jest zameldowany w stolicy i nie jest pełnoletni, bo głosować mogą także dzieci, może poprzeć maksymalnie 15 pomysłów dzielnicowych i maksymalnie 10 ogólnomiejskich. Głosować można do 23 września. Można to zrobić papierowo, w Wydziale Obsługi Mieszkańców ursynowskiego ratusza, osobiście przynosząc kartę do głosowania i okazując dowód tożsamości, a także elektronicznie za pośrednictwem strony www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Czy w tym roku głosować mogą także cudzoziemcy mieszkający w Warszawie?

Tak, jeśli posiadają numer PESEL.

Co w przypadku dzieci?

Samodzielnie wybierać mogą dzieci od 13. roku życia. Jeśli dziecko jest młodsze, ale ma już PESEL, to mając na uwadze jego przyszłe potrzeby, rodzice mogą zagłosować w jego imieniu.

Większość głosujących wybiera drogę elektroniczną. Jak zagłosować mogą dzieci i osoby starsze bez swojego adresu e-mail?

To prawda, od kilku lat systematycznie wzrasta odsetek osób głosujących elektronicznie. W ubiegłym roku na Ursynowie zagłosowało 9 447 mieszkańców, z czego tylko 122 osoby wybrały tradycyjną papierową kartę. Głosowanie za pośrednictwem Internetu jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze. Nie trzeba posiadać własnego adresu e-mailowego, można skorzystać z poczty elektronicznej kogoś innego. To duże ułatwienie właśnie dla rodziców posiadających małe dzieci i osób mających starszych rodziców lub sąsiadów, którzy na co dzień nie korzystają z Internetu. Ważne, aby ponownie z tego samego adresu poczty elektronicznej głosować dopiero po zakończeniu wcześniejszego głosowania. Wtedy jeszcze raz trzeba zarejestrować się na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Jak ocenia Pan zgłoszone projekty oraz które Pana zdaniem są najciekawsze i najbardziej potrzebne?

Wszystkie są ważne, dlatego że odpowiadają na potrzeby lokalnej społeczności. Wśród zgłoszonych ursynowskich pomysłów jest dużo dotyczących zieleni, czyli nowych nasadzeń i zagospodarowania skwerów, ale też te dotyczące podlewania młodych drzew i zakupu worków nawadniających. Są też propozycje różnego rodzaju warsztatów, zajęć sportowych i kulturalnych, także na świeżym powietrzu. Tradycyjnie pojawiły się również propozycje doświetlenia przejść dla pieszych oraz rond – a to akurat nowość. Niestety nie pojawiły się bardzo popularne seanse filmowe w Multikinie, ponieważ w tej edycji możemy realizować projekty jedynie na terenach, którymi dysponuje miasto, a Multikino jest prywatnym kinem. W związku z tym, Urząd Dzielnicy Ursynów postanowił zrealizować takie pokazy w ramach własnego budżetu. A wśród pomysłów mieszkańców można znaleźć seanse plenerowe dla dorosłych, a dla dzieci seanse w Dzielnicowym Ośrodku Kultury. To ważne głosowanie także dlatego, że każdy może zdecydować jak zostaną wydane publiczne pieniądze.

Jak dużą kwotę mamy do dyspozycji w tym roku?

Z budżetu Ursynowa to aż 4 986  682 złotych. To nie będzie łatwy wybór, ponieważ wartość pozytywnie ocenionych wniosków to ponad 25 mln złotych. Jeszcze raz przypomnę, że w tym roku głosujemy maksymalnie na 15 pomysłów dzielnicowych i 10 ogólnomiejskich.

Na jaką pomoc w głosowaniu mogą liczyć mieszkańcy? Kiedy dowiemy się, które projekty zwyciężyły?

Do skrzynek pocztowych ursynowian trafią broszury z informacją jak głosować i z listą dzielnicowych projektów – to będzie nieoceniona pomoc przy wyborze pomysłów mieszkańców. Poza tym przekazaliśmy plakaty do spółdzielni mieszkaniowych i publicznych placówek. Staramy się także dotrzeć do uczniów, stąd pismo w Librusie oraz informacje, które pojawiły się w czasie spotkań rozpoczynających nowy rok szkolny. O możliwości głosowania będziemy także informować w czasie wrześniowych wydarzeń organizowanych przez Urząd, a jest ich naprawdę sporo. Będzie także okazja do spotkania i rozmowy z projektodawcami, którzy oczywiście chcą promować swoje pomysłu. Wyniki Państwa głosowania poznamy 3 października, a zwycięskie projekty zrealizujemy w przyszłym roku. Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w głosowaniu!

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA