Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Pożegnanie wakacji w Parku Przy Bażantarni

25-08-2021 22:03 | Autor: Katarzyna Nowińska
Park Przy Bażantarni jest dzisiaj wyjątkowo lubianym miejscem zabaw dzieci i młodzieży, ale też i bardzo chętnie wybieranym przez dorosłych mieszkańców Ursynowa miejscem odpoczynku oraz spotkań towarzyskich. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu teren ten był zupełnie dziki, i niezagospodarowany. Wręcz nie sposób było przedrzeć się przez gąszcz zarośli nie ryzykując zadrapań czy poparzeń pokrzywami.

Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że w rezultacie uwag zgłaszanych przez ekologów i miłośników przyrody, tworząc park, z premedytacją podjęto decyzję, aby mimo wszystko część terenu pozostawić niezagospodarowaną. Ta właśnie części parku utrzymana została w permakulturze. Tutaj zobaczyć możemy wiele rzadko już spotykanych w Polsce gatunków roślin, a także zwierząt, takich jak na przykład sowy, drozdy czy nietoperze.

Inwestorem całego parku jest dzielnica miasta stołecznego Warszawy Ursynów. Park zajmuje powierzchnię 9,79 ha pomiędzy ulicami Jeżewskiego, Rosoła, Przy Bażantarni oraz Aleją KEN. W trakcie całego procesu projektowania parku prowadzone były konsultacje społeczny. Ich ostatni etap zakończył się 13 października 2019. Cała inwestycja realizowana była w rozłożeniu na etapy. Pierwszy etap został ukończony w 2008 roku. Oddano wtedy do użytku kompleks boisk sportowych, wybudowany w ramach programu „Moje boisko Orlik 2012”. Kompleks ten składa się z boiska do piłki nożnej z nawierzchnią ze sztucznej trawy, boiska wielofunkcyjnego (siatkówka i koszykówka) z nawierzchnią syntetyczną oraz z pawilonu z szatniami, toaletami i pomieszczeniem dla ochrony. Drugi etap przedsięwzięcia realizowany był, począwszy od października 2009 roku do 30 czerwca 2010 roku. W tym czasie stworzono zasadniczą część parku, obejmującą dwa place zabaw – pierwszy dla maluchów w wieku od 1 do 5 lat oraz drugi dla dzieci w wieku szkolnym od 6 do 12 lat. Pomiędzy placami umieszczono stoliki do gier planszowych, szachy terenowe oraz linarium. W ramach tego etapu stworzono też sztuczne obniżenie terenu, a nad nim usytuowano urokliwy drewniany mostek oraz rosarium z pergolami i rabatami na podwyższeniu. Przy projektowaniu oraz tworzeniu obu placów zabaw szczególne znaczenie nadano kwestii bezpieczeństwa dzieci, które z miejsc tych na co dzień korzystają.

Hasanie na tartanie

Oba place są ogrodzone i posiadają bezpieczną syntetyczną nawierzchnię. Tematem przewodnim placu zabaw dla dzieci starszych jest wszechświat, stąd charakterystyczne rysunki na nawierzchni oraz specyficzny dobór atrakcji, w tym przede wszystkim charakterystycznej zjeżdżalni w formie rakiety kosmicznej. Zjeżdżalnia ta jest jedną z najwyższych w całym mieście. Teren przeznaczony do zabawy dla dzieci mniejszych wyłożono kolorowym tartanem, który jest tworzywem o właściwościach amortyzujących upadki i antypoślizgowych, co ma ogromne znaczenie przy użytkowaniu tego miejsca przez maluchy. Mieści się tu też sporych rozmiarów piaskownica, różnego typu huśtawki, odpowiednie zarówno dla dzieci najmłodszych, jak i dla nieco starszych, bujaki oraz domek do wspinaczki. Ogromnym atutem projektu jest duża liczba miejsc siedzących przewidziana dla rodziców, którzy dzięki temu nie są skazani, jak to często bywa w przypadku osiedlowych placów zabawa, na koczowanie z całym swoim i dziecięcym dobytkiem wokół piaskownicy czy huśtawek.

W kolejnym etapie powstały miejsca parkingowe i ścieżka rowerowa wzdłuż parku oraz cieszący się ogromną popularnością wśród młodzieży skatepark o powierzchni 900 m kw., który oddano do użytku wiosną 2014 roku. Centralną częścią skateparku jest bowl, czyli wyprofilowane zagłębie służące do jazdy i do wykonywania różnych ewolucji. Poza tym jest kilka niewielkich ramp, krawężniki i murki o różnej wysokości i różnych kształtach. Zainstalowano również ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Nawierzchnia części parku przeznaczonej do jazdy na deskorolkach, czyli około 400 m kw., została wykonana z betonu przy użyciu metody natryskowej. Teren jest dobrze oświetlony przez kilka wysokich specjalnie zaprojektowanych latarń, co z pewnością zwiększa bezpieczeństwo młodzieży, która korzysta z tego miejsca do jazdy na deskorolkach i rowerach również po zmierzchu. Z kolei na terenie całego Parku przy Bażantarni rozmieszczono 75 niższych i bardziej dekoracyjnych latarni, które nadają temu miejscu niezwykłego klimatu oraz zwiększają poczucie komfortu i bezpieczeństwa osób spacerujących tu wieczorami.

Na terenie parku znajduje się biblioteka plenerowa, którą tworzą trzy pnie z wydrążonymi okienkami na książki. Jedni mieszkańcy dzielnicy przynoszą tu książki, które już przeczytali i zdecydowali, że ich nie potrzebują albo, że po prostu chcą podzielić się tymi książkami z innymi ludźmi. Inni mieszkańcy korzystają z tych książek na zasadzie tak zwanego bookcrossingu – „weź, przeczytaj, oddaj”.

Pojedynek Kossaka z Fałatem...

W parku podziwiać możemy też dwie rzeźby. Pierwsza z nich nosi nazwę „rzeźba w parku”, a taki napis wykonano ze stali nierdzewnej. Co ciekawe, kształt poszczególnych liter został zaczerpnięty z charakteru pisma wybranych mieszkańców Ursynowa. Autorem projektu jest Michał Frydrych. Rzeźba jest jednym z trzech projektów, które wygrały dzielnicowy konkurs na parkową instalację. Konkurs ten w zamyśle organizatora, czyli burmistrza Dzielnicy Ursynów miasta stołecznego Warszawy, miał stanowić nawiązanie do pleneru rzeźbiarskiego, który odbył się na Ursynowie latem 1977 roku. Owocem tamtego głośnego w Warszawie w latach 70-tych XX wieku wydarzenia są dzieła, które po dzień dzisiejszy możemy podziwiać na osiedlach „Jary”, „Stokłosy” i „Koński Jar-Nutki” na Ursynowie Północnym (PASSA nr 32 z 12 sierpnia 2021r., str. 10 artykuł „Ursynowskie rzeźby – dekoracja i pamiątka”).

Drugim zwycięskim projektem we wspomnianym konkursie jest znajdująca się również na terenie Parku Przy Bażantarni rzeźba „Kulogłowi” autorstwa Tomasza Górnickiego. Dzieło upamiętnia sławetny pojedynek na pistolety dwóch wybitnych artystów – Wojciecha Kossaka i Juliana Fałata. Do owego pojedynku doszło właśnie na terenie Ursynowa w dniu 17 grudnia 1900 roku. Rzeźbę tworzą dwie skierowane do siebie głowy, przedstawiające dwóch pojedynkujących się malarzy. Powodem pojedynku artystów był spór narastający, między nimi, a dotyczący ich wspólnego dzieła, czyli panoramy „Berezyna”. Obraz przedstawia przeprawę armii cesarza Napoleona przez rzekę Berezynę w listopadzie 1812 roku, a inspiracją do jego namalowania był wielki sukces „Panoramy Racławickiej”. „Berezyna” jest nawet większych rozmiarów aniżeli dzieło, które było dla niej inspiracją, ale niestety, wbrew oczekiwaniom obu artystów nie okazała się sukcesem na miarę „Panoramy Racławickiej”, o czym obaj malarze marzyli. Nie udało się też sprzedaż obrazu, tak więc koszty jego utrzymywania spoczywały na Kossaku i Fałacie, co powodowało pomiędzy nimi coraz większe animozje, które w końcu zdecydowali się rozstrzygnąć podczas pojedynku na pistolety. Na szczęście, obaj temperamentni panowie przeżyli to starcie bez większego szwanku, choć nerwów i rozgłosu wokół tego starcia było co niemiara, a my na Ursynowie mamy dzisiaj taką oto pamiątkę po tym właśnie wydarzeniu z początków XX wieku.

Ekoprodukty dla każdego

Wiosną 2017 roku na terenie Parku Przy Bażantarni od strony ulicy Jeżewskiego rozpoczął swą działalność park linowy „Tarzanek”. Miejsce to jest dostosowane do korzystania z jego atrakcji zarówno przez dzieci i młodzież, jak i przez osoby dorosłe. W parku mamy do dyspozycji trzy tory o różnym stopniu trudności. Tor zielony i niebieski przeznaczone są dla dzieci od 3 do 12 lat. Oba tory zbudowane są z lin zawieszonych nad ziemią na wysokości od 1 do 3 metrów i rozmieszczonych na tych linach 11 kolorowych i wymyślnych przeszkód. Dla osób dorosłych przeznaczony jest tor fioletowy, zbudowany z lin i 14 przeszkód. Mimo że park „Tarzanek” zajmuje stosunkowo niewielki teren, to dzięki świetnemu projektowi rozmieszczenia poszczególnych torów z przeszkodami, gwarantuje świetną i bezpieczną zabawę. Park oferuje możliwość zorganizowania urodzin, imienin oraz pikniku dla grupy dzieci. Uczestnicy każdej takiej imprezy, między innymi, rywalizują ze sobą na linowych torach przeszkód i otrzymują nagrody wraz z dyplomami, co dla najmłodszych stanowi wielką frajdę.

Trudno też nie wspomnieć o tym, że w Parku Przy Bażantarni organizowanych jest wiele różnych wydarzeń dla mieszkańców dzielnicy i okolic. Z pewnością większości mieszkańców Ursynowa znane są targi śniadaniowe w parku, które po raz pierwszy odbyły się tutaj 21 lipca 2013 roku. Podczas targów kupić można mnóstwo różnych eko-produktów, takich jak między innymi, warzywa, owoce, nabiał, pieczywo, naleśniki, miody, dżemy czy wędliny. Wszystko tylko od polskich wytwórców. Poza możliwością zakupu oraz degustacji różnych zdrowych pyszności jest to również doskonała okazja do rodzinnych oraz sąsiedzkich spotkań i rozmów. Wiele osób umawia się w tym czasie ze znajomymi i urządza pikniki na trawie, a warunki w Parku Przy Bażantarni są ku temu wyjątkowo sprzyjające. Dodatkową atrakcją targów śniadaniowych jest możliwość skorzystania na miejscu z nieodpłatnych porad fizjoterapeuty oraz dietetyka, dotyczących zdrowia i zdrowego stylu życia.

W parku realizowano też projekt finansowany z budżetu obywatelskiego „Ursynów wiosennym ogrodem – sadzimy tulipany na Ursynowie”. W ramach tego przedsięwzięcia mieszkańcy dzielnicy podczas „Pikniku tulipanowego” odbywającego się jesienią na terenie parku sadzili tu tulipany oraz inne wiosenne kwiaty, które pięknie zakwitły już kolejnej wiosny.

Latem i jesienią w Parku Przy Bażantarni można nieodpłatnie wziąć udział w zajęciach z jogi i z technik relaksacji. Wszystko w ramach cyklu „Joga na trawie”. Zajęcia prowadzone są przez profesjonalnych instruktorów i cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Podczas wakacji w parku odbywają się koncerty plenerowe w ramach projektu „Muzyczne lato na Ursynowie”. W najbliższą niedzielę, czyli 29 sierpnia czeka nas, niestety, już ostatnia impreza z tego cyklu. O godzinie 20 w parku wystąpi trio jazzowe Straszni Panowie Trzej, które tworzą Janusz Szrom (wokalista), Andrzej Łukasik (kontrabas) i Andrzej Jagodziński (fortepian). Repertuar zespołu to doskonale znane większości z nas piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego z Kabaretu Starszych Panów, takie jak chociażby, „Herbatka”, „Zmierzch”, „Piosenka jest dobra na wszystko” czy „Wesoły deszczyk”. My jednak deszczyku w ten wieczór nie chcemy, nawet wesołego. Zamawiamy piękną pogodę, aby móc w tę ostatnią niedzielę wakacji wspólnie się pobawić przy świetniej muzyce i w jakże pięknym miejscu, jakim niewątpliwie jest Park Przy Bażantarni na Ursynowie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA