Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Powrócił ursynowski Nordic Walking

09-06-2020 20:40 | Autor: Bogusław Lasocki
Jeszcze kilka lat temu widok kogoś z kijkami Nordic Walking w Lesie Kabackim należał do rzadkości. Jednak stopniowo Nordic Walking - zwyczajowy trening norweskich narciarzy w bezśnieżnym sezonie letnim, by utrzymać kondycję na zimę - zaczął wrastać w tradycję rekreacyjną ursynowian.

Kiedyś na leśnych ścieżkach przebywali głównie rowerzyści i biegacze. Jednak już od dosyć dawna uwagę zwracają żwawo maszerujące osoby z charakterystycznymi kijkami, wśród których są nie tylko emeryci, ale również wiele młodszych osób. Czasem pojedynczo, czasem w grupie, maszerują szybko bez widocznego wysiłku, wyraźnie zadowoleni i odprężeni. To korzyści wynikające z uprawiania Nordic Walking – marszu połączonego z odpychaniem się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków. Umiejętne ich stosowanie skutkuje pełniejszym wykorzystaniem sił organizmu, odciąża stawy nóg, aktywizuje ruchowo cały kręgosłup.

Gwałtownie rosnąca popularność spacerów z kijkami wynika z wyjątkowych walorów zdrowotnych tej formy aktywności ruchowej. Przy prawidłowej technice angażuje się ok. 90% naszych mięśni, mając przewagę nad jazdą na rowerze angażującą ok. 40% i bieganiem angażującym ok. 60 procent.

Bardzo istotną pomoc stanowią specjalne kijki. Każdy z nich ma umocowaną rękawiczkę, dzięki której idąc we właściwy sposób można rozluźniać ręce. Kijki wykonane są z włókna węglowego, są lekkie, bardzo mocne i dobrze amortyzują drgania. Hobbiści rozpoczynający Nordic Walking często zastanawiają się, czy na początek można używać zwykłych kijów, na przykład znalezionych w lesie.

– Są różne zdania na ten temat – mówi ursynowska trenerka Marta Radomska. – Ja osobiście uważam, że technika jest bardzo ważna i dobre kije też są bardzo ważne. Ale jeżeli ktoś na początek nie idzie technicznie albo wystruga sobie kije, które weźmie z lasu, i to zachęca go, żeby wstać z kanapy, to ja uważam, że może zacząć nawet tylko ze zwykłymi kijkami.

Wciągnięcie się w spacery Nordic Walking daje ogromną motywację, żeby w ogóle wyjść z domu na powietrze. Nie są to zwykłe spacery, ale bardzo przyjemne marsze, które mogą być intensywne, ale również mogą być spokojne. Nordic Walking znakomicie aktywizuje całe ciało i przy dobrej technice pracuje większość mięśni. Bardzo dobrze oddziałuje na układ krążeniowy, a także na poprawę nastroju i humoru. Znakomicie wpływa na psychikę, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy ludzie cierpią na różne depresje. Właściwie każdy aspekt naszego życia poprawia się dzięki kijkom. Również aspekt społeczny, bo spotykamy się w towarzystwie, rozmawiamy, wychodzimy z domu i dobrze się bawimy.

Od czasu uruchomienia treningów Nordic Walking, finansowanych przez Urząd Dzielnicy, można mówić wręcz o wybuchu zainteresowania tą prozdrowotną dziedziną sportu. Niestety, rozwijająca się od wiosny w Polsce epidemia koronawirusa zablokowała na szereg tygodni możliwość treningów terenowych również i w tej dziedzinie sportu. Z ulgą i radością przyjęli zatem fani kijków możliwość swobodnego chodzenia po lesie od 20 kwietnia. I wreszcie ostatnio – od 6 czerwca – możliwość realizacji zajęć grupowych. Ursynowskie bezpłatne treningi prowadzi jak zwykle znana trenerka Marta Radomska, wokół której skupia się bardzo liczna, łącznie nawet blisko stuosobowa grupa fanów NW.

– W sobotę 6 czerwca były już dwie grupy, jedna dla zaawansowanych i druga dla początkujących – opowiada Marta Radomska. – Również w niedzielę były dwie grupy, zaawansowana i średnia. Udało nam się odtworzyć ten sam tryb i rytm, który był w okresie przedepidemicznym, z niewielką zmianą godzin. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa musimy mieć miedzy zajęciami 15 minut przerwy, aby ograniczyć możliwość kontaktowania się zbyt licznych grup ludzi. Na pierwsze sobotnie zajęcia przyszło mniej niż zwykle osób, po kilkanaście, ponieważ informacja o możliwości spotkań i ursynowskich zajęć pojawiła się dopiero w piątek, bezpośrednio przed treningami. Chodzimy co prawda bez maseczek, ale zachowując bezpieczny dystans. Najlepiej, żeby ze względów bezpieczeństwa przynosić swoje kijki, ale gdyby ktoś nie miał, otrzyma na czas zajęć nasze kijki, oczywiście wydezynfekowane – mówi Marta Radomska.

– Przed epidemią zajęcia były dosyć intensywne, dostosowane do poziomu grupy, również z wykorzystaniem różnych przyrządów ćwiczeniowych, dostępnych w Lesie Kabackim – dodaje trenerka. –Teraz ze względów bezpieczeństwa korzystamy tylko z własnego sprzętu i wyposażenia. Same treningi odbywają się tradycyjnie – najpierw rozgrzewka, potem marsz, przerwa na jakieś ćwiczenia np. rozluźniające kręgosłup po tym długim siedzeniu w domu, potem znowu marsz i na koniec rozciąganie. Jednak obecnie, po przerwie, zajęcia prowadzimy z mniejszą intensywnością, żeby ułatwić adaptację osobom, które w międzyczasie nie ćwiczyły. Zajęcia mamy obecnie zaplanowane do końca sierpnia, z tym że w okresie letnim od lipca odejdą grupy niedzielne oraz środowa grupa dla seniorów – wyjaśniała trenerka.

Zajęcia są dostępne dla wszystkich osób, bez względu na wiek. Należy zwrócić jednak uwagę na stopień własnego zaawansowania i sprawności uczestników w poszczególnych grupach, co przekłada się na szybsze lub wolniejsze tempo podczas treningu. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Nordic Walking, powinny zgłosić się do grupy dla początkujących. Jest także specjalna środowa grupa dla seniorów, dostosowana do ich stanu zdrowia i sprawności fizycznej.

Do zajęć można dołączyć, zapisując się u instruktorki bezpośrednio przed zajęciami (w przypadku pozostawania wolnych miejsc na liście). Przed rozpoczęciem udziału w „Ursynowskim Nordic Walkingu” konieczne jest zapoznanie się z regulaminem zajęć i jego akceptacja, a także podpisanie formularza zgłoszeniowego.

Zbiórka na zajęcia odbywa się u zbiegu ulic Kabackiej i Zaruby. Program realizowany jest z inicjatywy i ze środków finansowych Urzędu Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Dokładny harmonogram zajęć Nordic Walking:

Grupy sobotnie – nr 1 i 2

Grupa nr 1 - grupa prozdrowotna: wolniejsze tempo, nastawiona również na ćwiczenia prozdrowotne (m. in. na kręgosłup) - soboty w godz. 12.00-13.30.

Grupa nr 2 - grupa początkująca: nauka i szlifowanie techniki – soboty w godz. 13.45-15.15.

Zajęcia grupy nr 2 nie odbywają się w trakcie wakacji tj. w okresie od 7 lipca do 25 sierpnia.

Grupy niedzielne – nr 3 i 4

Grupa nr 3 - grupa szybka – sportowa (dodatkowo prowadzone są intensywne ćwiczenia) – niedziele w godz. 12.00-13.30.

Grupa nr 4 - grupa prozdrowotna: wolniejsze tempo, nastawiona również na ćwiczenia prozdrowotne (m. in. na kręgosłup) – niedziele w godz. 13.45-15.15.

Zajęcia Grupy nr 4 nie odbywają się w trakcie wakacji tj. w okresie od 7 lipca do 25 sierpnia.

Grupa środowa dla seniorów – nr 5 i nr 6

Grupa nr 5 - przeznaczona specjalnie dla seniorów i dostosowana do ich stanu zdrowia oraz sprawności fizycznej – środy w godz. 11.00-12.30.

Grupa nr 6 – przeznaczona specjalnie dla początkujących seniorów – środy w godz. 12.45-14.15.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA