Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Poszukiwania w czasie

12-12-2018 21:16 | Autor: Mirosław Miroński
W galerii U Domu Kultury stokłosy możemy oglądać wystawę malarstwa Barbary Bieleckiej-Woźniczko pod znamiennym tytułem „Poszukiwania w czasie”.

Tytuł zawiera w sobie wiele znaczeń. Odnosi się zarówno do czasu, w którym obrazy powstawały, a to aż 40 lat twórczości artystki, jak i do faktu, że każde dzieło tworzone jest w jakimś czasie. Tym samym, jest to wystawa jubileuszowa pokazująca czterdziestoletnią karierę autorki. W swoich wcześniejszych obrazach nawiązuje ona do konkretnych wydarzeń, bądź podlega określonym wpływom i emocjom. Jednym z tematów pojawiającym się w obrazach sprzed lat jest rzeź Ormian, które to wydarzenie wywarło na artystkę duży wpływ. Głównie ze względu na jej ormiańskie korzenie. Informacje o ludobójstwie dokonanym na ludności ormiańskiej czerpała z przekazów rodzinnych.

W późniejszej twórczości Barbara Bielecka-Woźniczko w znacznym stopniu koncentruje się na zagadnieniach formalnych. Artystka skupia swą uwagę na abstrakcji. Abstrakcja staje się dla niej sposobem nawiązania dialogu między malarstwem i muzyką. Tematyka muzyczna pojawia się jako stały element w jej twórczości. Przenikanie się obrazu i dźwięku inspiruje ją do tworzenia dzieł, które na pierwszy rzut oka wyglądają na kompozycje abstrakcyjne. Tak jednak nie jest, powstają bowiem na podstawie konkretnych utworów muzycznych, w odniesieniu do muzycznego przekazu. Wizja przenikania się tych dwóch pozornie odrębnych i oddalonych od siebie światów skłoniła artystkę do uczestnictwa w Grupie Twórczej „Symfonia”, w której malarze oraz rzeźbiarze starają się znajdować wspólne treści i formę wyrażane w muzyce i sztukach wizualnych.

Barbara Bielecka-Woźniczko to artystka z dużym dorobkiem. Jej prace były wielokrotnie prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Wystawa w Galerii U w Domu Kultury Stokłosy przy ul. Lachmana 5 stanowi przegląd jej dokonań na przestrzeni 40 lat. Została dofinansowana ze środków Związku Polskich Artystów Plastyków, Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Katalog sfinansowano ze środków Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawa.

Wróć

Inne artykuły

Pomagamy bezdomnym zwierzętom! VIII edycja zbierania darów dla bezdomnych zwierząt „ALERT DLA ZWIERZĄT” trwała w ursynowskim Ratuszu od 17 grudnia 2018 r. do 14 stycznia 2019 r.
Oferta kulturalna będzie jeszcze lepsza! Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.
Najpiękniejsze szopki! W piątek 11 stycznia w sali im. J.U. Niemcewicza w Urzędzie Dzielnicy Ursynów odbył się finał 23. edycji dzielnicowego konkursu plastycznego pn. „Najpiękniejsze Szopki Bożonarodzeniowe”. W konkursie wzięło udział 11 szkół ursynowskich – publicznych i niepublicznych. Prac wykonanych na konkurs zebrało się aż 170, część można było podziwiać w ursynowskim ratuszu.
Radny apeluje o przedłużenie linii 239 W jednej ze złożonych na początku roku interpelacji pojawia się pomysł na korektę trasy autobusu linii 239. Wydłużenie tej trasy ma ułatwić i skrócić czas dojazdu mieszkańców Zielonego Ursynowa do wielu miejsc w centralnej części dzielnicy. Propozycja trafiła do Zarządu Transportu Miejskiego.