Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Poszukiwania w czasie

12-12-2018 21:16 | Autor: Mirosław Miroński
W galerii U Domu Kultury stokłosy możemy oglądać wystawę malarstwa Barbary Bieleckiej-Woźniczko pod znamiennym tytułem „Poszukiwania w czasie”.

Tytuł zawiera w sobie wiele znaczeń. Odnosi się zarówno do czasu, w którym obrazy powstawały, a to aż 40 lat twórczości artystki, jak i do faktu, że każde dzieło tworzone jest w jakimś czasie. Tym samym, jest to wystawa jubileuszowa pokazująca czterdziestoletnią karierę autorki. W swoich wcześniejszych obrazach nawiązuje ona do konkretnych wydarzeń, bądź podlega określonym wpływom i emocjom. Jednym z tematów pojawiającym się w obrazach sprzed lat jest rzeź Ormian, które to wydarzenie wywarło na artystkę duży wpływ. Głównie ze względu na jej ormiańskie korzenie. Informacje o ludobójstwie dokonanym na ludności ormiańskiej czerpała z przekazów rodzinnych.

W późniejszej twórczości Barbara Bielecka-Woźniczko w znacznym stopniu koncentruje się na zagadnieniach formalnych. Artystka skupia swą uwagę na abstrakcji. Abstrakcja staje się dla niej sposobem nawiązania dialogu między malarstwem i muzyką. Tematyka muzyczna pojawia się jako stały element w jej twórczości. Przenikanie się obrazu i dźwięku inspiruje ją do tworzenia dzieł, które na pierwszy rzut oka wyglądają na kompozycje abstrakcyjne. Tak jednak nie jest, powstają bowiem na podstawie konkretnych utworów muzycznych, w odniesieniu do muzycznego przekazu. Wizja przenikania się tych dwóch pozornie odrębnych i oddalonych od siebie światów skłoniła artystkę do uczestnictwa w Grupie Twórczej „Symfonia”, w której malarze oraz rzeźbiarze starają się znajdować wspólne treści i formę wyrażane w muzyce i sztukach wizualnych.

Barbara Bielecka-Woźniczko to artystka z dużym dorobkiem. Jej prace były wielokrotnie prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Wystawa w Galerii U w Domu Kultury Stokłosy przy ul. Lachmana 5 stanowi przegląd jej dokonań na przestrzeni 40 lat. Została dofinansowana ze środków Związku Polskich Artystów Plastyków, Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Katalog sfinansowano ze środków Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawa.

Wróć

Inne artykuły

Ucieczka ulicami Ursynowa Zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, użycia siły wobec policjantki w celu zmuszenia jej do zaniechania czynności służbowej i utrudnianie prowadzenia postępowania karnego poprzez ukrywanie tożsamości sprawcy i przyjmowanie winy za siebie, to konsekwencja nieprzemyślanych decyzji podjętych przez dwóch mężczyzn w związku z kontrolą drogową.
Ursynowianie będą wiedzieć jak głosowali radni W ramach realizacji projektu budżetu partycypacyjnego „Obywatele Ursynowa wiedzą, jak głosują radni – zakup elektronicznego systemu do jawnych głosowań w Radzie Dzielnicy” zakupiono 27 tabletów oraz licencje do systemu eSesja (25 licencji dla radnych, 5 dla członków zarządu i 5 dla administratorów – pracowników Zespołu Obsługi Rady). Ten projekt został zrealizowany dzięki poparciu 2 059 osób. Dzięki wyborowi głosujących i zastosowanej technologii usprawniono przebieg posiedzeń, a mieszkańcy mogą bezpośrednio śledzić aktywność uczestników sesji.
Spontaniczna pomoc ursynowian dla pogorzelców Poniedziałek 11 marca, godz. 18, pora powrotu mieszkańców Ursynowa do domów. Płomienie i czarny dym z okien ostatniego piętra widoczne z daleka, syreny pięciu zastępów straży pożarnej, karetka, później policja. Tak wyglądała sceneria ratownicza pożaru mieszkania na 9 piętrze bloku przy ul. Teligi 4. Zniszczeniu uległ praktycznie cały dobytek mieszkańców. Na szczęście obyło się bez ofiar, zapewne dlatego, że właścicieli nie było w mieszkaniu.
Wpadła trójka handlarzy narkotyków Mokotowscy kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Funkcjonariusze operacyjnie ustalili, że 43-letni Jarosław D. jego o 10 lat młodszy brat oraz współpracujący z nimi 31-letni Kamil G. mogą trudnić się rozprowadzaniem środków psychoaktywnych.