Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Poseł Hanna Gill-Piątek domaga się filtrów

13-01-2021 21:20 | Autor: Paweł Lenarczyk
W poniedziałek 11 stycznia na moje zaproszenie gościliśmy na Ursynowie panią poseł na Sejm – Hannę Gill-Piątek z Polski 2050 Szymona Hołowni. Pani poseł poinformowała o swoim wystąpieniu poselskim, wspierającym działania mieszkańców Ursynowa, Wilanowa i samorządowców walczących o budowę filtrów na wyrzutniach spalin z tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) oraz o przejście dla pieszych po południowej stronie ul. Puławskiej i skrzyżowania POW.

Na konferencji przekazałem informację o mojej interpelacji do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z udzieleniem poparcia dla nadania nazwy Romana Bondarenki dla ronda na skrzyżowaniu Puławskiej i POW, jako symbolicznego hołdu dla zamordowanego w 2020 roku mieszkańca Mińska na Białorusi.

Pani poseł powiedziała, że budowa Południowej Obwodnicy Warszawy jest wielką nadzieją na poprawę warunków komunikacyjnych mieszkańców Warszawy ale również rodzi wiele pytań i niepokojów społecznych. Mieszkańcy Ursynowa i Wilanowa od lat domagają się instalacji filtrów na wyrzutniach spalin, wybudowanych na krańcach tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. W sprawie filtrów podpisywali liczne petycje, składali wnioski o ich montaż. Również na ten temat licznie głosy zabierali prominentni politycy PiS. Pan minister Adamczyk w czerwcu 2018 roku, w wydanym oświadczeniu napisał, że w 2017 roku zostały rozpoczęte przygotowania do montażu filtrów, zaś w resorcie infrastruktury odbywały się rozmowy na ten temat, które utwierdziły ministerstwo w przekonaniu co do racji mieszkańców Ursynowa. W tym samym roku ówczesny kandydat na prezydenta Warszawy Pan Patryk Jaki (PiS) również oświadczył, że wszystko jest już załatwione i filtry będą zamontowane. Z doniesień medialnych wiadomo, że obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na pomiary jakości powietrze w sąsiedztwie tunelu, które mają potrwać rok. Tym samym instalacja filtrów w tunelu POW odkładana jest na co najmniej 2023 rok. Zatem – czy ministerstwo zamierza dotrzymać złożonej obietnicy – pytała pani poseł? – Dla mnie, mieszkańców Ursynowa i Wilanowa, samorządowców takich jak obecny ze mną radny Paweł Lenarczyk jest oczywiste, że złożone przez polityków rządzącej opcji obietnice powinny zostać dotrzymane, a montaż filtrów powinien rozpocząć się jak najszybciej – powiedziała pani poseł Hanna Gill-Piątek.

W swojej interpelacji Pani poseł również zadała pytanie, czy Ministerstwo Infrastruktury zamierza po otwarciu tunelu nadać mu nazwę. Wiemy, że na Ursynowie mówi się, że tunel mógłby nosić nazwę Konstytucji 3 Maja (2021 jest Rokiem Konstytucji 3 Maja) lub Jana Zumbacha – sławnego pilota, dowódcy w Dywizjonie 303, urodzonego na Ursynowie.

Pani poseł poinformowała ponadto, że w jej kolejnej interpelacji do ministra Adamczyka poprosiła o osobiste zaangażowanie w rozwiązanie sprawy budowy przejścia dla pieszych po południowej stronie ul. Puławskiej przy skrzyżowaniu z POW. – O przywrócenie przejścia w tym miejscu od lat walczą mieszkańcy i samorządowcy. Odnoszę wrażenie, że ten palący problem mieszkańców Zielonego Ursynowa z pewnością można rozwiązać, jeśli tylko podjęty zostanie dialog z mieszkańcami i samorządowcami Warszawy – powiedziała pani poseł.

Ze swojej strony podziękowałem Hannie Gill-Piątek za wsparcie i pomoc mieszkańcom Ursynowa i Wilanowa w rozwiązywaniu naszych lokalnych spraw.

Podkreśliłem w swoim wystąpieniu, że mieszkańcy obu dzielnic jednoznacznie domagają się instalacji filtrów w miejscu wyrzutni spalin na krańcach tunelu, bojąc się o jakość powietrza, a co za tym idzie choroby, jakie będą konsekwencją tego stanu rzeczy. Wydawałoby się, że jest to sprawa ponad podziałami politycznymi, o czym świadczy zainicjowane przez Otwarty Ursynów lokalny pakt na rzecz filtrów POW, skupiający 10 organizacji społeczno-politycznych z Ursynowa i Wilanowa, które żądały instalacji filtrów na wyrzutniach spalin czy chociażby deklaracje ministra Adamczyka i posła Jakiego, to jednak dziś mieszkańcy mają obawy, czy montaż filtrów jest przesądzony. Obecnie Ministerstwo Infrastruktury uzależnia montaż filtrów od wyników badań, które potrwają rok. Jeśli wyniki badań będą wskazywały, że jest potrzeba instalacji filtrów, wówczas najwcześniej będą one mogły być zamontowane w 2023 roku. Filtry powinny być zamontowane jak najwcześniej bez zbytecznej zwłoki. Ceną jest zdrowie mieszkańców Ursynowa i Wilanowa.

Dla mnie równie ważnym problemem jest budowa przejścia dla pieszych po południowej części ul. Puławskiej przy POW. Przed budową wiaduktu było przejście dla pieszych, które zostało zlikwidowane po budowie S-2 przez Ursynów. Mieszkańcy mieli nadzieję, że GDDKiA przywróci przejście dla pieszych w jego historycznym przebiegu. Mimo wielu apeli mieszkańców, moich interpelacji i omawiania tego problemu na Komisji Zielonego Ursynowa, GDDKiA jest nadal głucha na potrzeby mieszkańców. Mam nadzieję, że dzięki wystąpieniu pani poseł Hanny Gill-Piątek ta sprawa w końcu zostanie załatwiona po myśli mieszkańców.

Na konferencji prasowej poinformowałem opinię publiczną, że wystąpiłem do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z interpelacją o wsparcie inicjatywy nadania nazwy Romana Bondarenki dla ronda na skrzyżowaniu POW i Puławskiej. Roman Bondarenko nie był politykiem, tylko zwyczajnym mieszkańcem białoruskiego Mińska, ale przez swoją śmierć z rąk OMONowców stał się symbolem walki o wolną Białoruś. Powinniśmy wspierać obywateli, którzy walczą o wolność w tym kraju, podobnie jak my byliśmy wspierani przez mieszkańców wolnego świata, w naszej drodze ku wolności. Mam nadzieję, że pan prezydent pozytywnie odniesie się do tej inicjatywy i za parę miesięcy wspólnie odsłonimy tabliczkę z nazwą ronda Romana Bondarenki na rondzie POW i Puławskiej.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA