Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ponad 5 tysięcy podpisów przeciwko wycince

20-10-2021 21:48 | Autor: red.
Polska 2050 oraz stowarzyszenie Miasto Jest Nasze wspólnie złożyły 5112 podpisów zebranych przeciwko wycince 264 drzew w samym sercu Lasu Kabackiego. Podpisy wraz listem przewodnim zostały skierowane do Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka.

Lasy w każdym mieście ograniczają efekt „miejskiej wyspy ciepła”, który bywa szczególnie uciążliwy w trakcie letnich upałów. Drzewa zwiększają retencję wody i przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Mieszkańcy Warszawy powinni cieszyć się Lasem Kabackim, który jest jednym z najcenniejszych przyrodniczych miejsc Warszawy. Aż 264 drzewa w Lesie Kabackim mają zostać wycięte na zlecenie Wojska Polskiego. Petycja, która została złożona jest protestem mieszkańców Warszawy przeciwko temu pomysłowi.

- Składamy petycję, bo chcemy Polski w której wszystkie drzewa są chronione, a ich wartość doceniana. Drzewa w XXI wieku to nasz największy naturalny sojusznik w walce z kryzysami środowiskowymi naszych czasów: klimatycznym, wodnym, bioróżnorodności i zanieczyszczenia powietrza. Oczekujemy od ministra Mariusza Błaszczaka, że powstrzyma tę bezsensowną i niewytłumaczalną rzeź drzew w samym sercu rezerwatu, jakim jest Las Kabacki - wskazał Paweł Lenarczyk, przedstawiciel warszawskich struktur Polski 2050 oraz radny Ursynowa.

Wzywamy Pana Ministra do podjęcia decyzji o zaniechaniu wycinki 264 drzew przy jednostce wojskowej w Lesie Kabackim. Wierzymy, że przy odrobinie dobrej woli da się przeprowadzić taki remont obecnego parkingu przy tej jednostce, który będzie wpisywał się w charakter i funkcję rezerwatu przyrody. Jest jeszcze czas i możliwości, aby znaleźć rozwiązanie kompromisowe, które nie zakończy się zabetonowaniem pustej przestrzeni po wyciętych w rezerwacie 264 drzewach. Ministerstwo Obrony Narodowej powinno pamiętać, że bezpieczeństwo to nie tylko czołgi i myśliwce. To także powietrze wolne od smogu, dostęp do wody, czy skuteczne ograniczanie skali kryzysu klimatycznego, którego skutkiem mogą być masowe pożary, susze, nagłe zjawiska pogodowe, powodzie i który jest jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa Polek i Polaków – apelują wnioskodawcy.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA