Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ponad 3 mln zł na Centrum Opiekuńczo - Mieszkalne

30-09-2021 14:48 | Autor: red.
Urząd Dzielnicy Ursynów pozyskał kolejne pieniądze dla Ursynowa. W ramach programu "Centra Opiekuńczo-Mieszkalne" otrzymamy ponad 3 mln zł. Budowa COM przewidziana jest na lata 2022-2023 i łącznie będzie kosztować ok. 12 mln zł. Większość środków pochodzić będzie z budżetu m.st. Warszawy.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

Obiekt, o powierzchni ponad 1500 m2, będzie wykorzystany do prowadzenia całodobowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla 20 osób dorosłych z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym. Obiekt, zgodnie z założeniami programu umożliwi stworzenie warunków niezależnego i godnego funkcjonowania na miarę możliwości i potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W ofercie centrum znajdą się działania dopasowane do indywidualnej sytuacji uczestników, z możliwością dokonania przez nich wyboru zajęć i aktywności. COM zapewni również usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, usługi asystenckie, a także wsparcie w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych (takich jak: jedzenie, korzystanie z toalety, mycie się, ubieranie się, poruszanie się) oraz kształtowania podstawowych umiejętności komunikacyjnych.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ul. Belgradzkiej będzie drugim obiektem w tym rejonie, po funkcjonującym od 2018 r. Ośrodku Wsparcia i Integracji, zapewniający opiekę i wszechstronne wsparcie mieszkańcom z niepełnosprawnością.

Budynek złożony z dwóch części

Część całodobową stanowi budynek dwukondygnacyjny, z dwoma klatkami schodowymi i windą, bezpośrednio połączony z częścią dzienną. To w sumie 12 pokojów jednoosobowych i 4 pokoje dwuosobowe z zapleczem sanitarnym (po 8 pokojów na kondygnację). Na każdej kondygnacji znajdą się strefy spokoju/relaksu dla uczestników, dodatkowe miejsce spotkań, pokoje pracowników opieki nocnej (z łazienkami), pomieszczenia pomocnicze i porządkowe.

W części dziennej znajdują się 2 pokoje dzienne, sala wielofunkcyjna, sala do ćwiczeń, sala zajęć, gabinet lekarski, kuchnia, jadalnia, pom. socjalne, administracja, hol, szatnie.

Teren COM będzie ogrodzony i oświetlony. Zagospodarowanie terenu zewnętrznego przewidziane jest w formie ogrodu przeznaczonego do rekreacji i odpoczynku wśród zieleni z obiektami małej architektury: ławkami, donicami, alejkami, kwietnikami. Na dziedzińcu wewnętrznym, przeznaczonym do wyłącznego korzystania przez uczestników, zaprojektowano stoły kwiatowe i ziołowe będące ogrodem sensorycznym.

- To dla mnie bardzo ważna inwestycja. Mamy już prawie całość potrzebnej kwoty, więc liczę na to, że niedługo będziemy mogli ogłosić przetarg. Wiem jak bardzo czeka na to środowisko osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem to centrum przy ul. Belgradzkiej rozpocznie swoją działalność 1 styczna 2024 roku – mówi burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA