Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

9°
3°

Pompka Królaka dla Banaszka!

08-08-2018 23:22 | Autor: red.
IX Memoriał Stanisława Królaka, organizowany w sercu Warszawy na Starym Mieście, ponownie okazał się prawdziwym świętem kolarstwa. Było wszystko to, czym charakteryzuje się kolarskie widowisko. Rekordowa frekwencja w wyścigach amatorskich na rowerach górskich i szosowych. Niesamowite emocje w rywalizacji zawodowców o „Pompkę Królaka”. W sumie prawie pół tysiąca uczestników i tłumy kibiców na kultowej trasie.

Wyjątkowi goście pojawili się w kolarskim miasteczku na Krakowskim Przedmieściu. To m.in. Ewa Królak-Bończak, córka Stanisława Królaka, warszawiaka, pierwszego polskiego zwycięzcy Wyścigu Pokoju z 1956 roku oraz małżonki dwóch wybitnych dziennikarzy i komentatorów sportowych Izabela Tomaszewska i Stenia Tuszyńska. Niezwykły klimat Memoriału Królaka podkreśliła też prezentacja kolarzy w stylu retro na rowerach szosowych sprzed lat.

- Każdy mógł wystartować i znaleźć coś dla siebie – mówił organizator i pomysłodawca Memoriału Stanisława Królaka, były kolarz zawodowy Grzegorz Wajs. – Swoje wyścigi, podobnie jak na LOTTO Poland Bike Marathon, najpierw miały dzieci i młodzież. Potem amatorzy - oddzielnie na rowerach górskich i szosowych - rywalizowali na niezwykle atrakcyjnej rundzie ze startem i metą na warszawskim Krakowskim Przedmieściu, a na koniec zawodowcy zgodnie z oczekiwaniami stworzyli niesamowite widowisko.

Kolarze z licencjami Polskiego Związku Kolarskiego rywalizowali w mistrzostwach Polski w kryterium. Wyścig główny z udziałem kolarzy grup zawodowych był rozegrany na dystansie 41 km (15 rund po 2,7 km). Prestiżową „Pompkę Królaka” zdobył 21-letni Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice). Jeden z najbardziej utalentowanych polskich kolarzy, mistrz Europy juniorów z 2015 roku, wyprzedził Tobiasza Pawlaka (Domin Sport) i Karola Michalskiego (Pronghorn Racing Denmark). Natomiast Pawlak sięgnął po „Kostkę Bednarskiej”. To nagroda dla najlepszego zawodnika na premiach górskich, które tradycyjnie znalazły się na szczycie ciężkiego podjazdu po przedwojennym bruku ulicy Bednarskiej.

Rywalizację kobiet (10 rund po 2,7 km) wygrała Magdalena Sadłecka (TKK Pacific), była liderka reprezentacji Polski w kolarstwie górskim. Medalistka mistrzostw świata MTB i uczestniczka igrzysk olimpijskich w Atenach 2004 triumfowała w warszawskim Memoriale Stanisława Królaka w pięknym stylu, wyprzedzając koleżankę z Toruńskiego Klubu Kolarskiego Pacific Katarzynę Brewińską i Monikę Graczewską (UKS Mróz Jedynka Kórnik).

Największym bohaterem wyścigów amatorskich okazał się Kamil Kuszmider (KK Catena Wyszków). Jeden z liderów cyklu LOTTO Poland Bike Marathon osiągnął wyjątkowy i niespotykany do tej pory sukces, wygrywając rywalizację zarówno na rowerze górskim, jak i szosowym. Natomiast w wyścigach kobiet zwyciężyły Barbara Kleczaj (Go Sport AK Sped Team) i Magdalena Chmielewska (NaSzosie Team).

Wróć

Inne artykuły

Wpadli z marihuaną Trzech obywateli Ukrainy zostało tymczasowo aresztowanych za posiadanie znacznej ilości narkotyków. Dwóch z nich zostało przyłapanych przez ochronę na usiłowaniu kradzieży batonów. Podczas kontroli osobistej ursynowscy policjanci znaleźli przy nich dwie porcje marihuany, a w samochodzie, którym przyjechali z kolegą jeszcze ok. 200 gramów nielegalnego suszu. Cała trójka trafiła do policyjnego aresztu. Wszyscy usłyszeli prokuratorskie zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.
Ogrody Wiedzy Rafała Trzaskowskiego Kolejny ursynowski briefing Rafała Trzaskowskiego, jak poprzednie w Parku Przy Bażantarni, odbył się w czwartkowe południe 18 października. Był piękny, ciepły i słoneczny dzień, więc nic dziwnego, że w parku było mnóstwo mamuś, babć i dziadków z maluszkami i starszymi dziećmi. I zarazem wymarzona sceneria, by opowiedzieć o koncepcji Ogrodów Wiedzy - Nauce Przez Zabawę.
Ciszewskiego-bis coraz bliżej Redakcji „Passy” udało się dotrzeć do wizualizacji kolejnego połączenia drogowego dzielnic Ursynów i Wilanów na przedłużeniu ulicy Ciszewskiego. Dzielnica Wilanów wydała decyzję środowiskową na budowę drogi, która po uprawomocnieniu pozwoli projektantom złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.
Budowa nowych żłobków na Ursynowie Trwają prace budowlane przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. W ich wyniku powstaną na Ursynowie dwa nowe żłobki. Koszt realizowanych inwestycji to ponad 18 mln złotych. Łącznie powstanie 12 nowych oddziałów, z których każdy został przewidziany dla 25 dzieci, co pozwoli na stworzenie 300 nowych miejsc. Budynek przy Kazury powstanie jako żłobek integracyjny.