Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

1°
-2°

Polski arab pod włoskim dżokejem uciszył paryski tor Longchamp

10-10-2018 22:54 | Autor: Tadeusz Porębski
Tydzień po sensacyjnym rozstrzygnięciu w gonitwie Wielka Warszawska kolejna końska sensacja, tym razem w Paryżu. Trenowany we Wrocławiu przez Michała Borkowskiego czteroletni arab czystej krwi Fazza Al Khalediah wygrał na paryskim torze Longchamp prestiżową gonitwę Qatar Arabian World Cup (2000 metrów) z pulą nagród 1 milion euro!

Ogiera dosiadał włoski dżokej Pierantonio Convertino. Biorąc pod uwagę prestiż tej gonitwy oraz gigantyczną wysokość puli nagród, mamy do czynienia z największym sukcesem konia trenowanego w Polsce w całej historii polskich wyścigów konnych.

Nie bez znaczenia jest to, że zwycięstwo Fazzy nie podlegało dyskusji. Przy mocnym wyścigu Convertino trzymał naszego ogiera na końcu stawki i w pewnym momencie pojawiło się zagrożenie, że pozwoli zamknąć się "w klatce" i spóźni finisz. Zadecydował moment wyjścia na końcową prostą, kiedy konie rozsypały się i powstała luka. Włoski dżokej pobudził Fazzę batem i ogier wyszedł na czoło stawki niczym wystrzelony z katapulty. Śmietanka światowych arabów mogła mu jedynie powąchać ogon.

Fazza Al Khalediah kompletnie uciszył 100 tys. widzów obserwujących galę Łuk Triumfalny. Zwycięstwo Fazzy wywołało trzęsieni ziemi we francuskim totalizatorze. Za "coupled in the correct order" (prawidłowe połączenie koni w odpowiedniej kolejności) zapłacono za 1 euro aż 5608 euro(!), za porządek (dwa zwycięskie konie w dowolnej kolejności) 512 euro, za "trójkę" w odpowiedniej kolejności 10.106 euro, natomiast za "trójkę" box (trzy pierwsze konie w dowolnej kolejności) 1783 euro. Fazza zarobił w Paryżu dla swojego właściciela Polska AKF Sp. z o.o. pół miliona euro. Gonitwą dnia był wyścig o nagrodę Łuku Triumfalnego dla koni pełnej krwi angielskiej z pulą nagród 5 milionów euro, najwyżej dotowana gonitwa w Europie.

Wróć

Inne artykuły

Jak nazywać ulice Warszawy? Ostatnie lata przyniosły tak liczne zmiany nazw ulic i placów Warszawy, że jej długoletni mieszkańcy zaczęli się gubić. Sam miałem tego przykład w minionym tygodniu, gdy wyznaczono mi wizytę w LuxMedzie przy ul. Komitetu Obrony Robotników, domyślnie zaznaczając od razu, ze chodzi o ulicę noszącą przez lat wiele nazwę – 17 Stycznia.
Inteligent w centrum buntu robotniczego Z legendą opozycji PRL Andrzejem Celińskim o stanie wojennym i nie tylko...
Ul. Rosoła już przejezdna W środę (12 grudnia) o godzinie 20.00 spółka Fal-Bruk w porozumieniu z właściwymi służbami miejskimi i w obecności pracowników Urzędu Dzielnicy Ursynów wprowadziła nową organizację ruchu na ul. Rosoła. Obecnie ruch jest możliwy dwoma jezdniami, również w kierunku Centrum na nowej jezdni (2 pasami).
Choinka w urzędzie i przed urzędem W czwartek (6 grudnia), w Mikołajki, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów od strony Al. KEN rozbłysła wielka, jedenastometrowa choinka oświetlona diodami LED.