Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

17°
9°

Polski arab pod włoskim dżokejem uciszył paryski tor Longchamp

10-10-2018 22:54 | Autor: Tadeusz Porębski
Tydzień po sensacyjnym rozstrzygnięciu w gonitwie Wielka Warszawska kolejna końska sensacja, tym razem w Paryżu. Trenowany we Wrocławiu przez Michała Borkowskiego czteroletni arab czystej krwi Fazza Al Khalediah wygrał na paryskim torze Longchamp prestiżową gonitwę Qatar Arabian World Cup (2000 metrów) z pulą nagród 1 milion euro!

Ogiera dosiadał włoski dżokej Pierantonio Convertino. Biorąc pod uwagę prestiż tej gonitwy oraz gigantyczną wysokość puli nagród, mamy do czynienia z największym sukcesem konia trenowanego w Polsce w całej historii polskich wyścigów konnych.

Nie bez znaczenia jest to, że zwycięstwo Fazzy nie podlegało dyskusji. Przy mocnym wyścigu Convertino trzymał naszego ogiera na końcu stawki i w pewnym momencie pojawiło się zagrożenie, że pozwoli zamknąć się "w klatce" i spóźni finisz. Zadecydował moment wyjścia na końcową prostą, kiedy konie rozsypały się i powstała luka. Włoski dżokej pobudził Fazzę batem i ogier wyszedł na czoło stawki niczym wystrzelony z katapulty. Śmietanka światowych arabów mogła mu jedynie powąchać ogon.

Fazza Al Khalediah kompletnie uciszył 100 tys. widzów obserwujących galę Łuk Triumfalny. Zwycięstwo Fazzy wywołało trzęsieni ziemi we francuskim totalizatorze. Za "coupled in the correct order" (prawidłowe połączenie koni w odpowiedniej kolejności) zapłacono za 1 euro aż 5608 euro(!), za porządek (dwa zwycięskie konie w dowolnej kolejności) 512 euro, za "trójkę" w odpowiedniej kolejności 10.106 euro, natomiast za "trójkę" box (trzy pierwsze konie w dowolnej kolejności) 1783 euro. Fazza zarobił w Paryżu dla swojego właściciela Polska AKF Sp. z o.o. pół miliona euro. Gonitwą dnia był wyścig o nagrodę Łuku Triumfalnego dla koni pełnej krwi angielskiej z pulą nagród 5 milionów euro, najwyżej dotowana gonitwa w Europie.

Wróć

Inne artykuły

Ciszewskiego-bis coraz bliżej Redakcji „Passy” udało się dotrzeć do wizualizacji kolejnego połączenia drogowego dzielnic Ursynów i Wilanów na przedłużeniu ulicy Ciszewskiego. Dzielnica Wilanów wydała decyzję środowiskową na budowę drogi, która po uprawomocnieniu pozwoli projektantom złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.
Budowa nowych żłobków na Ursynowie Trwają prace budowlane przy ul. Cynamonowej oraz przy ul. Kazury. W ich wyniku powstaną na Ursynowie dwa nowe żłobki. Koszt realizowanych inwestycji to ponad 18 mln złotych. Łącznie powstanie 12 nowych oddziałów, z których każdy został przewidziany dla 25 dzieci, co pozwoli na stworzenie 300 nowych miejsc. Budynek przy Kazury powstanie jako żłobek integracyjny.
„Zakochani" z Pięciolinii 5 Blokowiska ursynowskie, gdyby nie tereny zielone, stanowiłyby kubistyczną pustynię budowlaną. Brak innych form przestrzennych, typowy dla wielkich zbiorowisk zabudowań, powoduje, że zwłaszcza zimą, gdy opadną liście, mamy wrażenie stąpania w świecie wielkich klocków.
Rządzić dla dobra sąsiadów Rozmawiamy z radnym Kamilem Orłem z Projektu Ursynów.