Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Polsce wierni - ursynowskie spotkanie kombatantów

30-05-2019 15:44 | Autor: Bogusław Lasocki
Dzień Zwycięstwa 8 maja, upamiętniający zakończenie II wojny światowej, to dla kombatantów niewątpliwie jeden z najważniejszych dni w roku. Tegoroczne spotkanie ursynowskich kombatantów odbyło się w Natolińskim Ośrodku Kultury, jak zwykle w podniosłej i uroczystej atmosferze.

Wśród kilkudziesięciu przybyłych osób – weteranów i kombatantów, wdów i wdowców po kombatantach oraz członków Koła Ursynowskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych (ZKRPiBWP) – w uroczystości uczestniczyli liczni goście, w tym: Monika Kalinowska – dyrektor Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, reprezentanci władz samorządowych dzielnicy z wiceburmistrzami Klaudiuszem Ostrowskim i Jakubem Berentem, Zbigniew Czaplicki reprezentujący marszałka województwa mazowieckiego, Elżbieta Rutkowska – zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 336 im. Janka Bytnara, Maria Strążek z Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej, Irena Wuttke - Miszczak – przewodnicząca Rady Seniorów Dzielnicy Ursynów, płk. Józef Koleśnicki – honorowy prezes Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP. Całość spotkania prowadził por. Janusz Maksymowicz – wiceprzewodniczący Zarządu Głównego i równocześnie prezes Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP.

Po wprowadzeniu sztandaru Koła i odśpiewaniu hymnu państwowego on właśnie powitał uczestników spotkania:

– Maj dla kombatantów II wojny światowej jest miesiącem szczególnym. W maju 1944 roku Drugi Korpus Polski przelewał krew w zwycięskiej bitwie na Monte Cassino, 27. maja rozpoczęły się walki Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich w bitwie o Narwik, w maju 1943 r. rozpoczęło się formowanie z polskich sybiraków I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Ale szczególne miejsce zajmuje dzień zakończenia działań wojennych w Europie, dzień 8. maja 1945. Dobiegła końca wojna najbardziej krwawa i wyniszczająca w dziejach ludzkości. Wielu naszych towarzyszy broni nie doczekało tej chwili. Polegli na frontach zachodnich i wschodnich, w kraju, w konspiracji lub zostali zamordowani przez gestapo, NKWD lub zginęli w obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach – przypomniał  Janusz Maksymowicz.

– W rozstrzygających operacjach wojennych w kwietniu i maju 1944 roku polskie siły zbrojne liczyły już ponad 500 tys. żołnierzy, w tym ponad 230 tys. na froncie zachodnim, stanowiąc czwartą siłę antyhitlerowskiej koalicji. Natomiast na obszarze okupowanej Polski nasze siły konspiracyjne wiązały kilka dywizji niemieckich. W 1944 r. powstańcy warszawscy walczyli dłużej niż 5 -milionowe siły armii francuskiej, belgijskiej i brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego w kampanii 1940 roku. Jednakże w rezultacie wojny Polska poniosła niepowetowane straty biologiczne i materialne. Straciliśmy ponad 20% swojego terytorium, liczebność ludności zmniejszyła się z 35 mln do 24 mln, straciliśmy 38% majątku narodowego. I mimo że w tym zwycięstwie nad nawałą hitlerowską udział Polski był znaczący, to losy Polski potoczyły się inaczej. Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów – zakończył swoją wypowiedź wiceprzewodniczący.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było wręczenie honorowych odznaczeń Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Odznaczenia otrzymali: dyr. Monika Kalinowska z Urzędu ds. Kombatantów oraz Andrzej Królak i Marcin Czempiński z Urzędu Dzielnicy Ursynów.

– To ogromny zaszczyt być tu dzisiaj z Wami – powiedział wiceburmistrz Jakub Berent.

Część oficjalna uroczystości zakończona została odśpiewaniem na stojąco przez uczestników Roty i następnie odprowadzeniem sztandaru Koła Dzielnicowego Warszawa Ursynów ZKRPiBWP.

Wzruszającym punktem programu był występ wokalno - muzyczny, w którego repertuarze znalazły się pieśni wojenne i legionowe. Pierwszą pieśnią już tradycyjnie był Marsz Pierwszej Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego, który od 2007 roku jest pieśnią reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Po pierwszych dźwiękach fortepianu wszyscy wstali i wszyscy śpiewali stojąc. Ten hymn żołnierski, hymn Wojska Polskiego, jest przecież hymnem również nas wszystkich.

Prawie każdy z nas, a na pewno większość spośród urodzonych już w powojennej Polski ma w swojej rodzinie lub otoczeniu kogoś z krewnych, a może tylko znajomych, którzy walczyli, ginęli, bronili, tylko niektórzy przetrwali. To właśnie ta cząstka łącząca nas bezpośrednio, pokolenie powojenne z bohaterami, dzięki którym możemy teraz żyć, funkcjonować. Naszym obowiązkiem jest szanowanie tych bohaterów.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA